E-Ticaret

10 Adımda E-Ticaret Sitesi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

04 Temmuz 2019 14:17:49
0Yorum
322Okunma

10 Adımda E-Ticaret Sitesi yapma çalışması aslında en mantıklısıdır. Adım adım ilerlendiğinde özelikle e-ticaret ile ilgili sonuç almak adına yapılacak çalışmalar adına en etkin yol olur. Merdivenleri ne kadar aralıklar ile atlayarak çıkarsanız arkanızda bir o kadar birikmiş iş bırakırsınız.

E-Ticaret Sitesi Başlangıç Aşaması aslında araştırma ve geliştirme üzerine kurgulanabilir çünkü ne kadar bu yazıda 10 adımda e-ticaret sitesi olarak şekillendirecek olsak da konu ile ilgili çalışmaya başlamanızla beraber karşılaşacağınız Arge aşamasında bile engeller olacaktır. Bu neden ile adım sıralamasına oldukça riayet ederek ama takıldığınız noktalarda diğer bir başlık üzerine yoğunlaşarak yaşanabilecek zaman kaybınızın önüne geçersiniz. İlk 10 adımda e-ticaret sitesikurulumu nerdeyse her işletme için aynı süreçtir ama ilerleyen aşamalarda çıkacak problemler ile baş etme ise kişisel nitelik ve yetkinliklerinize bağlıdır.

Adım Adım E-Ticaret

Adım Adım E-Ticaret ile ilgili ilerlenmesi gereken ana başlıklar göreceli olsa da kanımca uygun olan 10 adımda e-ticaret sitesi sıralaması aşağıdaki şekildedir.

  1. Araştırma Geliştirme; Öncelik ile beğendiğiniz, kolay kullandığınız yani tecrübe ettiğiniz ve size dolayısı ile müşteri kitlenize hitap edeceğini düşündüğünüz e-ticaret sitelerini örnek alan detaylı bir araştırma geliştirme çalışması yürütün.
  2. Resmi Ticari Faaliyetleri Hazırlama; Var olan ticari bir işletmeniz söz konusu ise ihtiyaç olmaz ama e-ticaret tamamen yasalar çerçevesinde bir ticari faaliyet olduğu için Şahıs, Limited veya Anonim Şirket açılışı gerçekleştiriniz.
  3. Yazılım Firması Bulma; Arge çalışması yaparken ulaştığınız ve nitelikleri istekleriniz doğrultusunda geliştirebilecek kapasitede e-ticaret firmalarını kuran ya da kurabilecek potansiyelde olan yazılım firmalarını araştırın ve taleplerinizi email yolu ile yazılı olarak iletin. Anahtar teslim e-ticaret sitesi denilerek sizi ilerleyen süreçte yarı yolda bırakabilecek yasal dayanağı olmayan yazılım firmaları ile çalışmamaya özen gösterin.
  4. Muhasebe Programları; Gelir İdaresi Başkanlığının zorunlulukları ile büyük ölçekli çalışan çoğu firma e-fatura ya da e-arşiv fatura ya geçmiştir ve gün geçtikçe bu tüm ticari işletmelere doğru büyüyerek ilerlemektedir. Muhasebe programları ile manuel ya da anlık olarak entegrasyon sağlayabileceğiniz e-ticaret yazılımlarını tercih ediniz.
  5. Kargo; Kurumsal firmalar ile uzun soluklu antlaşma yapın ve stoklu çalışacaksanız bulunduğunuz nokta da en sağlıklı hizmeti veren kargo firması ile hareket edin. Unutmayalım kargo firmaları bölgelere bağlı hizmet farklılığı gösterebilir.
  6. Ödeme Sistemleri; Bankanız ile Sanal Pos ödeme kanalları ve veya Kargo şirketiniz ile kapıda ödeme antlaşmaları yapın.
  7. E-ticaret Site Yönetimi; Bu aşama sizin ilgi alakanıza ya da bu işe istihdam edebileceğiniz bir admin almanıza bağlı ki aslında çok hızlı bir eğitim ve biraz tecrübe ile yapılabilir, e-ticaret yazılım firmanız kurumsal ise eğitim verilebilir.
  8. Seo ve Tam Faaliyet; Seo (Search Engine Optimization) ki en basit açıklaması ile arama motorunda sattığınız ürün ile ilgili yapılan aramalarda öncelik düzeyinizi belirleyen arama motoru algoritmasıdır. Seo için açılı hızı da dahil uyumlu hazırlanan e-ticaret sitesi yazılımı tercih edin. Seo ile ilgili yapılacak bütün çalışmalarda işletmenize özgün hareket etmeye özen gösterin. Zamanla Google AdWords (Reklam) yardımı alınabilir.
  9. Geribildirim Toplama; Tam faaliyet sonrası en önemli çalışma Google Analiz yardımı ile e-ticaret siteniz ile ilgili kullanım verilerini ve müşteri geribildirimlerini toplayın.
  10. Kendini Geliştirme; Topladığınız geri bildirimleri doğru analiz edip hızlı aksiyon alırsanız o zaman e-ticaret piyasasın da fark yaratabilirsiniz.

Adım Adım E-Ticaret Sitesi Yazılımı

Adım Adım E-Ticaret Sitesi Yazılımı konusunda kurumsal ve profesyonel bir firma ile uzun soluklu antlaşma yapılmalıdır çünkü 10 adımda e-ticaret sitesi kurmanın en önemli adımlarından biridir. Özellikle üzerinde durulması gereken konu, yazılım fiziki bir ürün değildir, bir hizmettir ve hizmette devamlılık esas dır.

Adım Adım E-Ticaret Sitesi Tasarımı ise başlı başına ayrı bir konudur. Tema giydirme denen birkaç hazır tasarım içerisinden birinin tercih edilmesinden ise tamamen özgün bir çalışma yürüten yazılım firmaları tercih edilmelidir.

E-Ticaret Sitesi Faaliyete Geçiş

E-Ticaret Sitesi Faaliyete Geçiş ile beraber bir noktada sizin ilgi alaka ve bireysel çabalarınız ile ilerleyecek bir süreç başlar. Bazen maalesef e-ticaret sitesini kuran firma sonrasında hiç ilgilenmedi nin arka planında kişinin yaşadığı her türlü problemin yazılım firması tarafından fark edilmesi beklenmekte. Problemler konusunda alacağınız destek talebiniz ile alakalıdır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Tarihin en iyi film yönetmenlerinden Akira Kurosawa nın Yedi Samuray filmi yalnızca Japon sinemasının en ünlü yapıtı değil, aynı zamanda dünya sinemasının da başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. 16. yüzyıl Japonya sında geçen hikayede görünüşte son derece basittir. Haydutların saldırısına uğrayan bir köyün halkı kendilerini savunmak için efendisi olmayan samurayların yardımına başvurur.

Bu sefil ve işe yaramaz gözüken eski samuraylar aslında özlerine doğru bir yolculuk içerisindeki bağımsız ama ilkeli savaşçılardır. Kurosawa bu basit hikâyeden, Japonya nın kaybolan bushido ruhuna bir ağıt yaratır. Bushido felsefesi olan eksi bir Japon savaş sanatıdır.

Güzel bir Bushido sözü, ‘Başkalarını aşma konusunda hiçbir şey bilmiyorum. Sadece kendimi nasıl aşacağımı biliyorum.’

Adımlarınızı başkalarını aşma üzerine değil kendinizi aşma adına planlayın.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER