E-Ticaret

10 Adımda E-Ticaret Sitesi 2019

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Ocak 2019 15:32:23
0Yorum
541Okunma

10 Adımda E-Ticaret Sitesi 2019 güncel sıralaması ve başlıklar kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ama maddeleri resmi bir dil ile sıralamadan önce ticaretin ve dolaylı olarak e-ticaretin ilk kuralı Cesaret aslında.

10 Adımda E-Ticaret Sitesi Başlıca Arge, Resmiyet, Yazılım Satın Alma, E-muhasebe, Kargo Antlaşması, Ödeme Sistemleri, Site Yönetimi, Seo ve Tam Faaliyet, Geribildirim Toplama, Kendini Geliştirme olarak sıralanabilir.

Başlıca 10 Adımda E-Ticaret Sitesi

  1. Araştırma Geliştirme; Girişimci yada İşletmeci iseniz beğendiğiniz ve kullandığınız yani tecrübe ettiğiniz e-ticaret sitelerini örnek alan bir geliştirme çalışması yapın.
  2. Resmi Ticari Faaliyetleri Hazırlama; Zaten ticari bir işletmeniz var ise gerekmez ama  e-ticaret tamamen yasalar çerçevesinde bir ticari faaliyet olduğu için Şahıs, Limited veya Anonim Şirket evraklarınızın hazır olması gerekir.
  3. Yazılım Firması Bulma; Arge çalışması yaparken listelediğiniz ve özelliklerini geliştirebileceğinizi düşündüğünüz e-ticaret firmalarını kuran yada kurabilecek potansiyelde referans e-ticaret siteleri olan yazılım firmalarını araştırın ve taleplerinizi iletin. Güncelleme adı altında her daim para talebinde bulunan yada sizi ilerde yarı yolda bırakabilecek özgün ve yasal tabanı olmayan yazılım firmalarından uzak durun. Mutabık kaldığınız noktada müşterek payda da antlaşma yapın.
  4. Muhasebe Programları; Gelir İdaresi Başkanlığının zorunlulukları ile büyük ölçekli çalışan çoğu firma e-fatura yada e-arşiv fatura ya geçmiş olmasına rağmen bunu yapmadıysanız yapın. Programların ve sizin uyumlu yani entegre çalışmanız adına      e-ticaret sitenizi kuracak firma kapsamında muhasebe programları varsa ki bu komplike çalışmanızı sağlar, e-ticaret yazılım firmanızdan destek alarak yapın.
  5. Kargo; Hizmet de satıyor olabilirsiniz ama ürün satışı için olmaz ise olmaz, kurumsal kargo firmaları ile uzun soluklu antlaşma yapın.
  6. Ödeme Sistemleri; Bankanız ile Sanal Pos ve veya Kargo şirketiniz ile kapıda ödeme antlaşmalarınızı yapın.
  7. E-ticaret Site Yönetimi; Bu aşama sizin ilgi alakanıza yada bu işe istihdam edebileceğiniz bir admin almanıza bağlı ki aslında çok kısa bir eğitim ve tecrübe ile yapılabilir, e-ticaret yazılım firmanız kurumsal çalışıyor ise eğitim verilir.
  8. Seo ve Tam Faaliyet; Seo (Search Engine Optimization) ki en basit açıklaması ile arama motorunda sattığınız ürün yada hizmetle ilgili yapılan aramalarda öncelik düzeyinizi belirleyen arama motoru algoritması için çok çalışın yada e-ticaret yazılım firmanız bu hizmeti sunuyor ise yine komplike çalışmak adına oradan destek alın ve tam faaliyete geçin.
  9. Geribildirim Toplama; Tam faaliyet sonrası en önemli çalışma ki kabul edilebilir müşteri memnuniyeti altında düşünecek olursanız bu durum tamamen sizi bir sonraki aşamaya yani kendini geliştirmeye taşır.
  10. Kendini Geliştirme; Topladığınız geri bildirimleri doğru analiz edip hızlı aksiyon alırsanız o zaman piyasada fark yaratır ve para kazanırsınız.

E-Ticaret Sitesi Örnek Adım

10 Adımda E-Ticaret Sitesi Dedik ama aslında her şey ilk adım ile başlar. İlk adımı atan öncüler dönemlerinde her daim hor görülmüşlerdir, ‘Sen mi? Sen Ne Anlarsın? Ne Fark Var ki? Deneyimin Yok ki?’ tanıdık sözler değil mi?

Bill Gates e IBM yöneticileri sen mi dediler, evet ben dedi kullanıcı ara yüzü MS-DOS (MicroSoft Disc Operating System) - Diskli İşletim Sistemi ni kurdu ilk defa bir yazılımı IBM e satmadı, kiraladı.

Mark Zuckerberg e sen anlamazsın dediler Harvard ın kişisel veri tabanına girdi ve okuldan atıldı, sonrasında Facebook u kurdu, şu an beklide herkesin kişisel bilgilerine sahip.

Larry Page farklı açıdan baktı Google kurdu, arama motoru arka planında veri toplanabileceği gerçeğini görülmemiş şekilde ticari görebildi. Son kullanıcı deneyimleri üzerine ticari, sosyal, kültürel ve siyasi analiz, yönlendirme yapılabileceğini sundu.

Neil Armstrong un, hatta hiçbir insanoğlunun deneyim mi yoktu ama Ay a ilk adımı attı.

Adım atın gerisi gelir.

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER