E-Ticaret

2019 Yılı E-İhracat Yılı Olacak

SSS

Sadi TOYGAR,
Editör

07 Ocak 2019 13:52:24
0Yorum
518Okunma

Türkiye’de geride bıraktığımız 2018 yılında büyük yükselme gösteren e-ihracat 2019 yılında’ da büyümeye büyük bir hızla devam edecek.

2020 yılına kadar sınır ötesi e-ticaretin dünya genelinde büyümesi öngörülmektedir. Türkiye’de 3 milyondan fazla KOBİ bulunuyor. Türkiye’deki KOBİ’lerin büyük bir kısmında e-ihracat yapma potansiyeli var. KOBİ’ler bu potansiyeli değerlendirebilirse, 2019’da kendilerine ve ülkemize ciddi bir ivme kazandıracaklardır.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye'nin önde gelen ihracatçılarının katıldığı "2018 Yılı İhracat Değerlendirme Toplantısı" nda yaptığı açıklamalarda,

Dünya Ticaret Örgütünün, 2019 yılı için küresel ticarette yüzde 3,7 gibi mütevazi bir artış öngördüğüne işaret eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu nedenle 2019 yılı net ihracatın, büyümeye katkısının her zamankinden daha stratejik hale geldiğini vurguladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel anlamdaki olumsuz gelişmelere rağmen 2018 yılında ihracatın yüzde 7,1 artışla 168,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, "Bizler için asıl önemli olan yakaladığımız bu fiili yıllık ihracat rakamının aynı zamanda Cumhuriyet tarihi ihracat rekoru olmasıdır." dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel ekonomideki risk beklentilerinin üretimi ve ticareti olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, bu kapsamda, ticaret savaşları, Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ve Brexit'in olumsuz gelişmeler olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak bu stratejik bakışla gelişmeleri takip etiklerini ve ihracatçıyı destekleyici önlemleri almaya devam ettiklerini bildirdi.

 

E-İhracat 2019; ciddi bir e-ihracat yılı olacak

E-İhracat yapmak isteyen KOBİ’lere 2019 yılında birçok avantaj sağlanmaktadır. Gerek devlet kurumları olsun gerek özel kurumlar olsun e-ihracata büyük destek sağlanmaktadır. Bu kadar avantaj içerisinde e-ihracat yapmayan KOBİ’lerin büyük kayıpları olacaktır.

2018’de birçok KOBİ kur dalgalanmalarını e-ihracat yaparak atlattı. E-ihracatın önemi her geçen gün ülkemizde artmaktadır. E-İhracat 2019’da da gündem maddelerinden biri olacağı kaçınılmazdır. KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş. 2019 yılında gündemde olacak olan e-ihracat için birçok kurumla işbirliği yaparak KOBİ’lerin kolayca e-ihracat yapabilmelerini sağlayacak altyapılar geliştirdi.

2004 yılında 64 milyar dolar ihracat rakamına ulaşan Türkiye, 2018 yılında 168,1 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. 2019 yılında ise mikro ihracat’ da oyuna dahil olarak bu rekor tekrar kırılacaktır. Türkiye, her zamankinden daha fazla dünya ekonomisine açık, dünya ekonomisine her zamankinden daha fazla entegre olacaktır.

2018 yılında e-ihracatı uzun vadede ülkemizde artıracak önemli çalışmalar yapan KMK, Tüm e-ihracat çalışmalarını iş dünyasının önemli temsilcileriyle ve kurumlarla iş birliği içinde yaptı. 2019 yılında yaptığı işbirliklerini uygulamaya alarak KOBİ’ler için büyük avantajlar sağlayacaktır.

KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş. olarak, Ticaret bakanlığının da desteği ile e-ihracatın tabana yayılması için yoğun çalışmalarımız olacak, küresel bir olgu haline gelen e-ticarette ve e-ihracatta ülkemizin payını artırmaya yönelik birçok projeler geliştireceğiz.

KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nın geliştirmiş olduğu e-ihracat yazılımı ile Türkiye’de yerleşik olan 3 milyon üzerindeki KOBİ kolayca e-ihracat yapmaya başlayabilecektir. İstenilen dilde oluşturulan e-ihracat siteleri ile dünyaya ürün satmak oldukça kolaylaşmış olacak.

Sizde 2019 yılında e-ihracat yapmayı planlıyorsanız KMK e-İhracat Yazılımlarını şimdi inceleyerek başlayabilirsiniz.

E-İhracat Yazılımlarını İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER