Web Tasarım

2020 için 5 Web Tasarım Trendi

SSS

Cansu DABAN,
Editör

31 Ocak 2020 11:10:28
0Yorum
132Okunma

Yeni yılın ilk ayları her zaman heyecanlı zamanlardır. Herkes daha iyi olmayı, daha iyi hissetmeyi, her zamankinden daha iyisini yapmayı diler. Ancak hızlı bir şekilde vazgeçilen yeni yıl kararları gibi senelik olarak değişen web tasarım trendleri de benzer bir yol izlemeye meyillidir.

Çünkü bir web sitesinin her geçen gün daha da güçlenmesini sağlamak için neler yapabileceğimize odaklanalım.

1. Fazlalığı kaldırın ve kolay gezinme sağlayın

İnternet kullanımının mobil cihazlara doğru ilerlemesinin harika avantajlarından biri de masaüstü cihazlardan görüntülenen web sitelerinin de daha basit ve daha kolay gezinebilir olmasıdır.

Daha fazla tüketici, akıllı telefonlarında web kullanımına akın ederken, web sitesi menülerinin küçülmesi gerekiyordu. Sadece kapladıkların alan açısından değil, aynı zamanda link sayısında da küçülmeye gidilmesi gerekiyordu.

2020 yılı ve sonrasında, web siteleri ana menüde yalnızca en önemli sayfalarını gösterecekler.

İkincil bağlantılar; orta bölüm, alt bölüm ve yan menüler gibi alanlarda gösterilecektir. Sonuç olarak, bu sayfadaki tasarımların temiz bir görünüme sahip olmasına yardımcı olacaktır. Dahili sayfalara işaret eden harekete geçirici linkler her zaman daha iyidir.

SporDizayn.com bunun güzel bir örneğidir. Navigasyon bir menü simgesinin altında toplanmıştır.

2020_icin_5_web_tasarim_trendi_1.jpg

Butona tıklandığında ana menü ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde hem sade, kafa karıştırmayan bir görünüm elde edilmiş oluyor hem de gezinmesi daha kolay bir menü oluşmuş oluyor.

2. Tam sayfa banner kullanarak mesajınıza odaklanın

Kullanıcılar, internette her dolaştıklarında gereksiz içerikler, teklifler ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlarla karşılaşırlar. Gerçekten web sitenizde onlara stres veren, kaygı oluşturan ve kararsızlığa neden olan içerikleri yansıtmak ister misiniz?

2020_icin_5_web_tasarim_trendi_2.jpg

Yukarıda görüldüğü üzere monarchtheman.com web sitesi doğrudan ürünlerini öne çıkaracak kocaman bir banner kullanmayı tercih etmiş. Bu doğrudan dikkat çekmek istediği yere kullanıcıların ulaşmasını sağlar. Hem de kafa karıştıran unsurlar olmadan şık ve asil bir görünüm sağlar. Güçlü ama basit görünen bir tasarımla kullanıcıları etkileyebilirsiniz.

3. Ziyaretçilere güven vermek için daha fazla insan yüzü kullanın

Web sitenizin ya da markanızın kime hizmet ettiği önemli değildir. Blog okuyucuları, e-ticaret müşterileri ya da yeni yazılım arayan kişiler olabilir. Ama bunların hepsi güvenebilecekleri markaları tercih etmek isterler.

Bir markaya bağlılık sadece onlara daha az iş yaratmakla kalmaz, her seferinde yüksek kaliteli bir ürün veya sonuç aldıklarını bilmek müşterilere huzur veriyor.

Bazen işletmenizin algısını şekillendirmek sizin elinizde değildir ama web sitenizi dünyaya sunma şekliniz ziyaretçilerinizin sizin hakkında başlangıçta düşüncelerini etkileyecektir.

Yani, dijital olarak hazırlanmış tasarımlar yerine sitenizde daha fazla insan yüzü ve gerçek dünyadaki objeleri kullanmalısınız. Potansiyel müşterilerle ilişki kurmanın en iyi yolu onlara bir şey yerine bir kişiyle etkileşim kuruyormuş gibi hissettirmektir.

4. Yazı tipinizi evrensel standartlarda seçerek tutarlı bir deneyim yaratın

Son birkaç yıldır, özellikle eski web sitelerinde her tarayıcıdan farklı fontlar ile göründüğünü görüyoruz. Bu da yazı tipinin evrensel standartlarda seçilmemesinden kaynaklanıyor. Kullanacağınız yazı tipinin tüm cihazlarda iyi tercüme edilmesi gerekir.

Web tasarımınıza gerçekten önem veriyorsanız web tabanlı yazı tiplerini kullanmanızı öneririz. Böylece her tarayıcıda ve her ekranda aynı görünümü sağlayabilirsiniz.

20'li senelere ilerledikçe, daha fazla web sitesinin web tabanlı font stilleri kullandığını göreceğiz. Yeni başlayanlar için, tüm cihazlarda daha tutarlı bir deneyim sağlar. Web sitenizin performansı için de daha iyidir.

5. Karanlık modu sevin

Bu en yeni web tasarım trendlerinden biridir, ancak uzun süre kalıcı olacak bir özelliktir. Kendi mobil cihazınızın ve kaç uygulamanızın karanlık mod seçeneği olduğuna bakın. Birçok çalışma; düşük ışıklı ortamlarda görüntülendiğinde ve daha küçük metinleri okurken karanlık modun gözler üzerinde daha dost olduğunu gözler önüne sürdü.

Bu nedenle, birçok web tasarımcısı, sadece sitenin önemli bölümleri için olsa bile karanlık moda özgü renk paletlerine geçiyor.

Bu Yıl Hangi Web Tasarım Trendlerini Kabul Edeceksiniz?

Bir web sitesi sahibi olarak, trend olan şeylere dikkat etmek sizin faydanıza olacaktır. Ancak bir solukta geçeceğinden emin olduğunuz web tasarım trendlerine çok fazla enerji harcamayın. Modadan düştüklerinde değiştirmeyi düşündüğünüz sürece, bunu yapmak mantıklı ise kullanmanın yanlış bir yanı da yoktur.

Ancak hedefiniz daha güçlü web siteleri oluşturmaksa, odağınızın kalıcı olma gücüne sahip trendlerle tasarlamaya odaklanması gerekir. KMK altyapısı ile istediğiniz tasarımı kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER