E-Ticaret

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

14 Ocak 2020 15:15:27
0Yorum
192Okunma

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret sitesi hazırlamanın en büyük riski kelimenin aslında içerisinde gizli, “açık kaynak”. Kaynak kodlarına ulaşılabilir olan Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret sitesine siber saldırı gerçekleştirebilmek oldukça kolaydır.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Güvenlimi derseniz işin aslı yazılım sektöründe kesin güvenlik diye bir durum olmaması kaynaklı oldukça zor. SSL Güvenlik sertifikası ile destekleseniz dahi kaynak kodlarına ulaşılabilen bir yazılım oldukça tehlikeli olabilir. Aklınıza şu soru gelebilir cep telefonlarında ki Android işletim sistemi herkesin geliştirme yapabildiği bir alan olması kaynaklı burada neden olmasın diyebilirsiniz. Geliştirme yapılabilse de sistem sınırlamaları ve ana kodların açık olmaması nedeni ile bu tamamen müdahale edilebilir değil ancak e-ticaret ticari bir konu olduğu için özellikle virüs ataklarına açıktır.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret kimi zaman da başarılı örneklerle karşımıza çıksa da güvenlik konusu e-ticaret de esas olması kaynaklı görsel ve işlevsel açıdan ne kadar başarılı olunursa olunsun virüs ataklarına karşı oldukça savunmasızdır.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret siteleri ile ilgili söylenebilecek en doğru şeylerden birisi e ticaret in ve ticaretin ana teması olan güven duygusundan uzaklaşmasıdır. Güven duymayan insan alışveriş yapmaz.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret sitesi adına şu da söylenecektir ki aslında doğruluk payı var SSL Güvenlik Sertifikası ile desteklendiğinde güvenilir değil mi. Aslında güvenilir ancak direkt sitenize atak yapılması durumunda açık kaynak kodlu e-ticaret sitesi olmasından dolayı yaşayacağınız güvenlik açığı nedeni ile sitenizin çökmesi durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret her ne kadar artık tabana da yayılmaya başlasa da aslında ciddi ölçekli e-ticaret sitelerinde açık kaynak yazılım göremezsiniz. E-Ticaret tüketicisinin kanıksanmış genel geçer tecrübelerle gördüğü kaynak yazılımı kapalı paketlerin işlevsel ve yetkin olduğudur.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Ticaretin temelinde yatan birlikte kazanma ilkesinden koparak size kazanım sağlayan satış kanallarına hak ettikleri ödemeleri yapmadığınız takdirde kısa zaman zarfında kazandığınızı sanarsınız ama orta ve uzun vadede kaybedersiniz. Ticari itibarınızı sağlam temellere oturtmak istiyorsanız size kazandıranlara kazandırın yoksa size kazandıranları kaybedersiniz.

“Üzerinde kul hakkı olan ölmeden önce ödeyip helalleşsin! Çünkü ahirette altının malın değeri olmaz. O gün hak ödeninceye kadar kendi sevaplarından alınır sevapları olmazsa hak sahibinin günahları buna yüklenir.” Hadis-i Şerif

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER