E-Ticaret

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

16 Ocak 2020 09:01:19
0Yorum
161Okunma

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları sitesi hazırlamanın en büyük riski kelimenin aslında içerisinde gizli, “açık kaynak”. Kaynak kodlarına ulaşılabilir olan Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları sitesine siber saldırı gerçekleştirebilmek oldukça kolaydır.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları Güvenlimi derseniz işin aslı yazılım sektöründe kesin güvenlik diye bir durum olmaması kaynaklı oldukça zor. SSL Güvenlik sertifikası ile destekleseniz dahi kaynak kodlarına ulaşılabilen bir yazılım oldukça tehlikeli olabilir. Aklınıza şu soru gelebilir cep telefonlarında ki Android işletim sistemi herkesin geliştirme yapabildiği bir alan olması kaynaklı burada neden olmasın diyebilirsiniz. Geliştirme yapılabilse de sistem sınırlamaları ve ana kodların açık olmaması nedeni ile bu tamamen müdahale edilebilir değil ancak e-ticaret ticari bir konu olduğu için özellikle virüs ataklarına açıktır.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları kimi zaman da başarılı örneklerle karşımıza çıksa da güvenlik konusu e-ticaret de esas olması kaynaklı görsel ve işlevsel açıdan ne kadar başarılı olunursa olunsun virüs ataklarına karşı oldukça savunmasızdır.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları siteleri ile ilgili söylenebilecek en doğru şeylerden birisi e ticaret in ve ticaretin ana teması olan güven duygusundan uzaklaşmasıdır. Güven duymayan insan alışveriş yapmaz.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları sitesi adına şu da söylenecektir ki aslında doğruluk payı var SSL Güvenlik Sertifikası ile desteklendiğinde güvenilir değil mi. Aslında güvenilir ancak direkt sitenize atak yapılması durumunda Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları sitesi olmasından dolayı yaşayacağınız güvenlik açığı nedeni ile sitenizin çökmesi durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları

Açık Kaynak Kodlu E-Ticaret Yazılımları her ne kadar artık tabana da yayılmaya başlasa da aslında ciddi ölçekli e-ticaret sitelerinde açık kaynak yazılım göremezsiniz. E-Ticaret tüketicisinin kanıksanmış genel geçer tecrübelerle gördüğü kaynak yazılımı kapalı paketlerin işlevsel ve yetkin olduğudur.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

E-ticarette güvenli alışveriş adına yeni bir çalışma başladı. Ticaret Bakanlığı’nın TOBB iş birliği ile hayata geçirdiği uygulamayla markalara güven damgası veriliyor.

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, e-ticarette güven ortamının tesis edilmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle ‘güven damgası’ sistemini oluşturduklarını belirtti. Bakan Pekcan, “e-ticarette gizlilik, hizmet kalitesinin sağlanması ve tüketicinin yaşadığı endişelerin giderilmesi konusunda güven damgasının etkin rol oynamasını bekliyoruz” dedi.

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) güven unsuru yaratmak adına devreye sokulmuşken ikilik yaratacak bu durum ile ilgili genel bir kafa karışıklığı mevcuttur. Bu birden fazla ama aynı kaynak olan TOBB’dan çıkan e-ticaret de güven yaratma çabası kaynak azlığına çözüm üretme çabası gibi gözükmekte.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER