Domain

Alan Adının SEO Etkisi

15 Nisan 2015 14:02:20
0Yorum
4578Okunma

SEO yu etkileyen şeyler arasında domain yani alan adı da bulunuyor. Peki alan adı SEO yu nasıl etkiler? Bugünkü yazımızda bu sorunun cevaplarını açıklamaya çalışacağız.

Domain Yaşının SEO ya Etkisi

Yeni bir alan adı alacaksanız geçmişini iyi araştırmalısınız. Daha önce Google tarafından ceza yemiş bir alan adıysa işiniz daha da zorlaşacak demektir. Ayrı bir konu olarak Google yaşı daha eski domainleri daha hızlı indexler. Tabi ki bu alan adının geçmişinin iyi olması gerekir. Domain alırken bu konuya dikkat edin.

Domainin Kullanılacağı Süre

Domaini ne kadar süreliğine aldığınıza arama motorları önem verir. Bir nevi güven unsuru olarak görülebilir. Arama motorları gelecek zamanlarda domainin olup olmayacağını buradan anlamaya çalışırlar. Uzun süreli olarak alacağınız domain ile arama motorlarının güvenini kazanabilirsiniz. Bu önemli bir unsurdur.

Anahtar Kelimenin Domain de Geçmesi

Arama motorlarında çıkmak istediğiniz anahtar kelimenin domain de geçmesi oldukça önemlidir. Ancak arama motorları artık sadece anahtar kelimenin alan adında geçtiği güncellenmeyen, sağlam içeriğe sahip olmayan siteleri dikkate almıyor. Anahtar kelimenizle ilgili en iyi alan adını almış olsanız bile sitenizi güncel tutup, içerik eklemeye devam etmelisiniz. Ancak o zaman arama motorları için alan adınızın bir önemi olacaktır.

Lokasyon Uzantısı

Ülke uzantılı domainler kendi bulunduğu lokasyondaki aramalarda arama motorları tarafından ön plana çıkarılmaktadır. Kendi ülkenizin IP’sinden arama yaptığınız zaman arama motorunu başka dilde kullansanız bile lokasyonunuzu dikkate alacaktır. Genelde bir arama yaptığınız zaman .com.tr uzantılı web sitelerinin üst sıralarda çıktığını görebilirsiniz.

Subdomain de Anahtar Kelime Geçmesi

Web sitenizin alan adında geçmese bile herhangi bir subdomaininde anahtar kelimenizin geçmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Ama tabi ki yukarıda da bahsettiğimiz gibi sitenizin güncel tutulması ve içerikleri oldukça önemlidir.

Açıkladıklarımızı kısaca toparlayacak olursak alan adının SEO etkisi oldukça büyüktür. Ancak bu etkiden yararlanmak yine sizin eliniz de olacaktır. Arama motorları kullanıcılara en doğru sonuçları çıkarmaya çalışacaktır. Siz de kullanıcı odaklı çalışmalar ve içerikler hazırlarsanız en üst sıralarda çıkmamanız için herhangi bir sebep yoktur. Sistemli ve düzenli bir çalışma yeterli olacaktır.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER