SEO Optimizasyon

Alexa Hakkında Tüm Merak Edilenler

13 Ocak 2017 17:10:38
3Yorum
4371Okunma

Alexa Amazon’un internetteki tüm sitelerin trafiğini inceleyen bir kuruluşudur. Alexa internet sitelerinin birçok farklı faktöre göre sıralamasını yapar.

1. Alexa Nedir?

Alexa Amazon’un internetteki tüm sitelerin trafiğini inceleyen bir kuruluşudur. Alexa internet sitelerinin birçok farklı faktöre göre sıralamasını yapar. Bu görevi yapan farklı sitelerde mevcuttur. Alexa’nın bu kadar öne çıkabilmesinin sebebi kendisini Google’a kabul ettirebilmiş olmasıdır. Alexa kısaca bir internet sitesinin kendi ülkesinde ve yurtdışında aldığı trafiği, ziyaretçileri ve aldığı backlinklere, güncellenme durumuna göre sıralamasını verir.

2. Alexa Ne İşe Yarar? Alexa Neden Önemlidir?

Reklam verenler, reklam vermeden önce o internet sitesinin Alexa değerlerini mutlaka incelerler. Buna göre reklam verip vermeyeceklerine karar verirler. Tabi ki tek baktıkları şey Alexa değeri değildir ancak büyük bir önemi olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Alexa’nın arama motorlarındaki sıralamaya herhangi bir katkısı ya da zararı yoktur.

3. Alexa Değeri Nasıl Öğrenilir?

Bir internet sitesinin Alexa değerini öğrenmenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi; http://www.alexa.com/siteinfo adresine giderek pencerede açılan kutucuğa Alexa değerini öğrenmek istediğiniz web sitesinin alan adını yazmak (Örn; “kmk.net.tr”)…

İkincisi; Alexa’nın Google Chrome eklentisi olan Alexa Toolbar’ı indirip Chrome’a kurmak. http://www.alexa.com/toolbar

Eklentiyi indirip kurduktan sonra ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinin değerini sağ üst köşeden kolaylıkla görebilirsiniz.

4. Alexa Değeri Nasıl Düşürülür? / Alexa Değeri Düşürme Yöntemleri

- Alexa değerinin düşmesine en büyük katkısı olan özellik bir üst maddede bahsettiğimiz Toolbar’ı indirip tarayıcınıza kurmaktır. Alexa Toolbar ile ziyaret edilen sitelerin değeri daha hızlı bir düşüş yaşamaktadır.

- Bir diğer yöntem ise sitenizin bir alanına Alexa Rank Widget’ı eklemektir. Bu Widget’ın kodunu bulmak için Alexa’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

- Sitenizde ziyaretçiler ne kadar uzun vakit geçirir, içeriklerinizi incelerse Alexa değerinizin düşmesine o kadar çok katkı sağlar.

- Kendi ülkenizdeki sıralamayı düşürmeyi hedefliyorsanız, kendi ülkenizdeki kaliteli sitelerden backlink almaya çalışın. Alexa değerleri hesaplarken backlinklere büyük önem vermektedir. Eğer Dünya genelinde sıralamanızı düşürmek istiyorsanız o zaman Dünya çapındaki sitelerden backlink almanız yararınıza olacaktır.

- Sitenizdeki içerik ya da ürünlere mümkün olduğunca çok yorum almaya çalışın kullanıcılarla etkileşim halinde olun ve sosyal medyayı aktif kullanarak sitenize daha çok ziyaretçi çekmeye çalışın.

- İçeriklerinizi paylaşırken özgün olun kopyala+yapıştır yapmayın. Aynı zamanda Alexa değerini düşürmek için hileli programlar kullanmayın çünkü kısa süre içerisinde Alexa değeriniz eski haline dönecektir. 

Yorumlar (0)

nikah davetiyesi, 08 3 2018 20:34:48
teşekkürler bu mekale işe yarayacak ve alexada düşüşe geçecek inşallah sitemiz.
Moto Kurye, 07 10 2017 13:55:56
Merhaba, yazdığınız makale gayet açıklayıcı olmuşi. Ricam etsem sitemizi tarafsız gözle değerlendirebilir misiniz?. Kurye sektöründe rekabet çok fazla. Adwords olayı çok masraflı. Organik olarak neler yapabilirim.
Moto Kurye, 07 10 2017 13:55:39
Merhaba, yazdığınız makale gayet açıklayıcı olmuş

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER