E-Ticaret

Aliexpress in Sahibi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

06 Ocak 2020 17:04:40
0Yorum
270Okunma

Aliexpress in Sahibi bilişim sektörüne ilgi duyan ve bir miktar e-ticaret bilen herhangi birinin çok rahat tanıdığı bir isim olan Jack Ma’dır. Bu girişimci Aliexpress in Sahibi insan özellikle Çin’in yarı kapalı ekonomiye geçiş aşamasında iyi bir fırsat görüp bu fırsatı muhteşem ikincil bir fikirle geliştirmiştir.

Aliexpress in Sahibi Serveti magazinsel olarak en dikkat çeken yönü olarak görülse de aslında köklü geleneksel Çin ticaret tarihinin bir e-ticaret de vücut bulmuş bir devamıdır. Çin 1900’lü yılların başına kadar limanları ve İpekyolu ticareti ile dünya ticaretine yön veren bir ülkeydi. 1. Dünya savaşının ve özellikle 2. Dünya savaşının en önemli nedenleri olan ticaret yollarının hakimiyetinde yayılmacı Japon istilası ve ekonomik çöküntü nedeni ile Çin İmparatorluğu çökmüştür. Bu durum her köklü kültürde olduğu gibi hızlı bir kendine gelme süreci yaşamak adına aralarında entelektüeller ve subayların bulunduğu bir kesim tarafından Kominizim in içe kapalı ekonomi anlayışı ile çözülmeye çalışılmış ancak bu süreç 1990’larda patlak vermiştir. Sonrasında devlet rejimi Komünist ancak ekonomi yarı kapalı bir ekonomiye evirilmiştir. Bu süreci dikkatle izleyen Aliexpress in Sahibi Jack Ma internet ağının iletişim gücünün etkilerini öngörerek 1999 da kurduğu 20 kişilik bir ekiple aliebaba.com u kurup üretim gücü devasa olan Çin pazarını tekrar Dünya ekonomisine entegre etmiştir ve sonrasında talepler gereği ayrıca yurtdışı kargo ücretlerinin azalması ile aliexpress.com son kullanıcıya ürün satışı geliştirilmiştir.

Aliexpress in Sahibi İsmi Nasıl Seçti

Aliexpress in Sahibi İsmi Nasıl Seçti konusunda geçmişte çok enteresan yorumlar yapılırken bu konuya Aliexpress in Sahibi e-ticaret dehası Jack Ma kısaca netlik getirdi. İsim herkesçe bilinen ve arama motoru algoritmalarında arama yapılırken öne çıkacağını öngördüğü A harfi ile başlaması kaynaklı olduğunu kendisi ifade etti.

Ali Baba ve Kırk Haramiler

Ali Baba ve Kırk Haramiler hikayesi evrensel olarak herkesçe bilinir ancak buna ayrı bir anlam yüklemesi yapmak istemesem de açıl susam açıl dedikten sonra kırk haramilerin inanılmaz servetine ulaşmak duygusunun hepimizin bilinç altında yer aldığını kabul etmemek mümkün değildir.

Aliexpress in Sahibi olduğu haksız yoldan kazanılmış inanılmaz servetini korumak adına iki kardeşin birbirine kıskançlıktan neler yapabileceğini de gösteren bir doğu kültürü hikayesidir ki bunu e-ticaret devi aliexpress.com ile yan yana koyduğunuzda çok değişik çağrışımlar yapabilir.

Aliexpress in Sahibi Jack Ma

Aliexpress in Sahibi Jack Ma başlarda ne kadar kabul etmese de aslında Çin devlet desteğinden faydalanmış ya da izin verilmiş bir şekilde başarıya ulaşmıştır. Sonradan ortaya çıkan bilgilere göre siyasetten uzak bir profil çizmeye çalışan Aliexpress in Sahibi Jack Ma aslında Komünist parti üyesi bir girişimcidir. Bu noktada aslında dikkate çekmek istediğim konu devletlerin ticaret politikalarıdır ki maalesef ülkemizde bu sadece benim zümrem kazansın mantığı ile hak eden iş adamlarına destek verilmemesi kaynaklı bu çeşit sıçramalar ülkemizde gerçekleşmemektedir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

E-Ticaret adına gelişmiş bir proje olan aliexpress.com aslında bağımsız bir proje olan alibaba.com dan çok amazon.com gibi platformlara alternatif olarak yine Jack Ma yönetiminde ekibi tarafından Çin devlet koruma ve destekleri ile geliştirilmiştir.

Büyük düşünür Aristo’nun güzel bir sözü, “Adalet önce devletten gelmelidir. Çünkü hukuk devletin toplumsal düzenidir.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER