Domain

Alt Domain Nedir?

15 Nisan 2015 14:19:57
0Yorum
5111Okunma

Alt domain İngilizce karşılığı ile subdomain demektir. Alt alan adları ana bir alan adına bağlı olarak açılabilir ve Google vb. arama motorları tarafından ana domainin ayrı bir uzantısı olarak görülürler.

Örnek yoluyla alt domaini açıklayacak olursak; www.kmk.net.tr bizim ana domainimiz yani alan adımızdır. blog.kmk.net.tr adresi ise alt alan adıdır. Aynı şekilde destek.kmk.net.tr adresi de www.kmk.net.tr alan adının alt domainleridir. Alt domainler alan adının önündeki noktadan hemen önce gelmektedir.

Konuyu biraz daha açacak olursak www.kmk.net.tr sitesi kurumsal tanıtım amaçlı ve ürünlerimizi ziyaretçilere sunduğumuz bir e-ticaret sitesidir. Blog.kmk.net.tr adresi ise sektörümüzle ilgili bilgilendirici makaleler yayınladığımız tamamen kendisinden bağımsız bir blog sitesidir. Bağımsızdan kasıt tasarım ve içerik bakımdandır. Yine destek.kmk.net.tr adresi de ürünlerimizle ilgili destek ihtiyacı duyulan konularda bilgi vermektedir.

Buradan bir alan adının birden fazla alt domaine sahip olabileceğini anlayabiliriz.

Subdomain nedir ne işe yarar?

Subdomainin asıl amacı ana alan adını güçlendirmektir. Ayrı bir alan adı üzerinde de aynı bölümleri açılabilirken bu şekilde kullanmak hem ana alan adınızı güçlendirir hem de daha kurumsal bir görünüm sağlar. Arama motorları subdomainlerdeki güçlü içerikleri ana alan adına faydalı olacak şekilde algılamaktadır. Ayrı bir alan adı üzerindeki içeriklerinizin ana alan adınıza bir subdomain kadar faydası olmayacaktır. Bir diğer kullanım amacı ise birbirinden bağımsız konular üzerinde içerikler paylaşan bir web sitesinin bu konuları birbirinden ayırmak istemesidir. Örneğin; giyim ve makyaj konusunda içerikler paylaşıyorsunuz ve bu iki konunun farklı alanlarda barınmasını istiyorsanız iki ayrı ya da bir tanesi için subdomain açarak konularınıza göre içeriklerinizi ve ziyaretçilerinizi ayrıştırabilirsiniz. Bu durum ziyaretçiler için de iyi olacaktır. Aradıkları bilgiye ve konuya daha rahat ulaşabileceklerdir.

Subdomain nasıl oluşturulur?

Subdomain oluşturmak için ana alan adınızın bulunduğu sunucunun kontrol panelinde size verilen subdomain oluşturma sınırına kadar rahatlıkla subdomain oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

Subdomain faydaları yukarıda bahsettiğimiz gibi seo açısından ana alan adına büyük katkılar sağlamaktadır ve ziyaretçilerinizin sitenizde çok daha rahat ve güvenli bir şekilde gezinmelerini sağlayacaktır.

Bu içerik 20.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER