E-Ticaret

Amazon Benzeri Site

18 Kasım 2015 11:42:52
1Yorum
7761Okunma

Amazon sitesi, ilk kurulmuş en büyük internet alışveriş sitesidir. Adını Amazon Nehri'nden alır. Jeff Bezos tarafından 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde kurulan Amazon.com, işe önce kitap satarak başlayan bir e ticaret öncüsüdür. Amazon benzeri site c2c e ticaret modeli ile kurulabilmektedir.

Bugün Amazon'da, DVD, müzik CD’si, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi farkı türden ürünler satılmaktadır. Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için "A" harfiyle başlamasını tercih etmiştir. Tabi bu düşünce 1994 yıllarında mantıklı olabilir, bugün alfabetik sıra pek önemli değil.

Amazon.com üzerinden satın alınmış olan ürünün, kullanıcı tarafından tekrar Amazon.com üzerinde satışı mümkündür. Amazon sitesi, herkesin alım ve satım yapabildikleri c2c e ticaret modelidir.

Amazon.com, milyonlarca kişinin kullandığı, milyonlarca ürünün satılıp alındığı bir sanal alışveriş sitesidir.

Dünyada birçok “Amazon benzeri alışveriş siteleri” bulunmaktadır. Bu tarzda e-ticaret siteleri c2c e-ticaret modeli ile yapılmaktadır. Amazon benzeri site kurmak isteyen e-ticaret girişimcileri c2c e ticaret modelini tercih ederek kurmalıdırlar. Amazon benzeri e-ticaret sitesi kurma girişiminden önce c2c iş modelinizi iyi bir şekilde projelendirmelisiniz.

Ülkemizde c2c e ticaret sistemleri üzerine birçok projeye imza atan KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş. size c2c e-ticaret uygulamanızda sorunsuz çözüm üretmektedir. Eğer bir Amazon benzeri site projeniz varsa KMK’nın hazırlamış olduğu c2c e-ticaret paketlerini incelemeniz veya projeniz hakkında bilgi almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Amazon Türkiye

Amazon 19.09.2018 tarihinden itibaren Türkiye pazarına girdi, amazon.com.tr internet adresinden amazon Türkiye e-ticaret sitesine giriş yaparak ürün alabilir veya ürün satabilirsiniz. Amazon'un Türkiye'ye geleceği bir süredir konuşuluyordu. Türkiye girişimini bir süre bekleten Amazon, daha fazla beklemeden Amazon Türkiye girişimini gerçekleştirdi.

Amazon, Türk KOBİ’lerine dünya genelinde yeni müşterilere ulaşma konusunda yardımcı olmak için, Amazon Türkiye girişimini İstanbul’da oluşturdu. Amazon.com.tr’nin açılması ile birlikte Türkiye’deki işletmeler, herhangi bir ürün listeleme ücreti ödemeden ürünlerini Türkiye'nin dört bir yanındaki müşterilere satabilecekler.

Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan Amazon'un bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı, şirket tarihinde bir çeyrekte elde edilen en yüksek rakam olmak üzere 2,5 milyar dolar olmuştur.

 

Amazon Hangi E-Ticaret Modelini Kullanmaktadır

Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan Amazon c2c e-ticaret modeli kullanmaktadır. Amazon, C2C E-Ticaret modelinin en güzel örneğidir. 1994 yılında c2c e-ticaret modeli ile kurulan Amazon e-ticaret sitesini birçok e-ticaret sitesi örnek almıştır.

C2c e-ticaret modeli e-ticaret modelleri arasında en popüler olanıdır. Hızlı büyüme gösteren bu e-ticaret modeli ile oluşturulacak e-ticaret siteleri daha kolay başarıya ulaşmaktadır.

 

C2c e ticaret

C2c e-ticaret, bir e-ticaret modelidir. Bu e-ticaret modeli ile satıcılar sizin oluşturacağınız e-ticaret sitesinde dükkân açarak ürün satışı yaparlar. Sizde yapılan satıştan komisyon alırsınız. Dünya genelindeki en büyük e-ticaret şirketleri bu e ticaret modelini kullanırlar, Amazon sitesi de bu modelde çalışan bir e-ticaret sitesidir.

C2c e-ticaret siteleri yüksek nitelikli e-ticaret siteleridir, altyapıları ve fonksiyonları bu işe uygun şekilde tasarlanmalıdır. Her e-ticaret site yazılımı ile Amazon benzeri site kuramazsınız.

Türkiye’de hazır c2c e-ticaret yazılımı ilk olarak 2014 yılında KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi Tarafından oluşturulmuştur. Oluşturulan c2c yazılımı birçok testlerden geçirilerek e-girişimcilerin kullanımına sunulmuştur. Bu yazılıma ait c2c demo kullanabilir özelliklerini keşfedebilirsiniz.

 

Amazon benzeri site kurmak istiyorsan nasıl kurabileceğini KMK E-Ticaret uzmanlarına danışarak öğrenebilirsin.

Yorumlar (0)

ahmet özcan, 26 8 2018 12:13:05
Amazonun Türkiye'ye gelmesi e-ticaret'in gelişimine ve Türk KOBİ'lerinin dünya pazarına açılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Ülkemizde buna benzer e-ticaret siteleri oluşturmak çokta zor değil.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER