E-Ticaret

Amazon’un Sahibi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

07 Ocak 2020 14:19:59
0Yorum
167Okunma

Amazon’un Sahibi bilişim sektörüne ilgi duyan ve bir miktar e-ticaret bilen herhangi birinin çok rahat tanıdığı bir isim olan Jeff Bezos. Bu girişimci Amazon’un Sahibi insanı farklı kılan özellik aslında düşünüldüğünün aksine bir yazılım dehası değil finans dahil birçok sektörde üst düzey yöneticilik yapmış bir girişimcidir.

Amazon’un Sahibi Serveti magazinsel olarak en dikkat çeken yönü olarak görülse de aslında hızla büyüyen bir pazardaki payı görüp buna göre akılcı bir strateji hazırlayan ve e-ticaret denildiğinde belki de asırlar sonra bile ilk akla gelecek isimlerden olacaktır. Yaptığı en stratejik hareketler ise 1994 yılında Amazon kurulurken kargoya uygun bir ürün tercihi olan yayınevleri ile eşgüdümlü kitap satışı ile başlayıp ve o dönemin e-ticaret inde en yaygın düşülen hataya düşmeyip üyelik aidatı yerine alıcı ve satıcılar arasındaki alışverişten komisyon geliri elde etme üzerine muhteşem bir e-ticaret sistemi kurgulamasıdır.

Amazon’un Sahibi İsmi Nasıl Seçti

Amazon’un Sahibi İsmi Nasıl Seçti konusunda geçmişte çok enteresan yorumlar yapılırken bu konuya Amazon’un Sahibi e-ticaret dehası Jeff Bezos kısaca netlik getirdi. İsim herkesçe bilinen ve arama motoru algoritmalarında arama yapılırken öne çıkacağını öngördüğü A harfi ile başlaması kaynaklı olduğunu kendisi ifade etti.

Amazon Hikayesi

Amazon Hikayesi evrensel olarak herkesçe bilinir ancak buna ayrı bir anlam yüklemesi yapmak istemesem de aslında özgür düşünce ve özgür savaşçıların olduğu bir toplum ve uçsuz bucaksız bir doğal alan algısı yaratması sebebi ile belki de inanılmaz rağbet gördü.

Amazon’un Sahibi Jeff Bezos aslında inanılmaz özelliklere sahip bir girişimciden çok doğru zamanda doğru yerde ufak farklılıklar ile pozisyon almış oldukça sade ve şeffaf bir insan. Belki de bu sadelik ve şeffaflığın amazon.com platformun da vücut bulmasını sağlamak üstün bir başarı örneğidir.

Amazon’un Sahibi Jeff Bezos

Amazon’un Sahibi Jeff Bezos ne kadar kabullenmese de özellikle ABD eyaletler arası iç pazarında hızlı yükselişini bir miktar Demokrat Parti siyaseti üzerinden sağlamıştır. Amerika her ne kadar iç piyasaya müdahale etmeyen kapitalist özel sektör rekabetinin önünü açan bir pozisyonda gözükse de 2008 Global krizinde sistemin çökmesini geciktirmek adına serbest piyasa ekonomisine müdahalede bulunmuştur. Belki Amazon tam olarak bu kapsam içerisine giremez ancak ABD’de ön verilmeden hiçbir şekilde bu denli hızlı büyünemez. ABD Federal ajanlarının en sık kontrol ettiği alan hızlı zenginleşmedir ve ABD tarihi boyunca hızlı zenginleşenleri federal mahkemelerde mahkûm eden savcılar her zaman yükselen bir siyasi kariyer kazanır. Bütün bunlarla mücadele eden de her hâlükârda Jeff Bezos’un stratejik e-ticaret zekasıdır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

E-Ticaret adına tarihe yaşarken geçen bir çalışma olan amazon.com ve Jeff Bezos aslında bir iş kolunda başarılı olmanın tam bir örneğidir. Jeff Bezos u özel kılan şey sade ve şeffaf bir hayat tarzını Amazon markasına karakter olarak giydirmesidir. Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Amazon.com un kurucusu Jeff Bezos un güzel bir sözü, “Markanız, siz orada olmadığınızda insanların sizinle ilgili söyledikleri şeydir.”

Eğer sizinle ilgili değerlendirmelere önem vermezseniz değil markanız şahsiyetiniz dahi sorgulanır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER