Bilişim Teknolojileri

API vs Web Servis: Fark Nedir?

SSS

Ediz AYYILDIZ,
Editör

03 Şubat 2020 15:09:02
0Yorum
117Okunma

1991 yılının Ağustos ayında World Wide Web ortaya çıktı. Aslında bugün olduğu şekliyle değildi, çevrimiçi neredeyse yok denilebilecek kadar az web sitesi ile oldukça yavaş ve boştu. Eğer kendi web siteniz olsaydı internet dünyasındaki birkaç kişiden biriydiniz.

Google’dan önce bile kullanılabilir bir dünyaydı. Google 1998 yılında kuruldu ve çoğu kişi web’de arama yapabilmek için Yahoo arama motorunu kullanıyordu.

Teknoloji meraklıları kodlama dillerinin iniş ve çıkışlarını bilmek zorunda olduğu için, internet üzerinden parmaklarının ucunda mevcut olan yenilikleri deneyimleyecek kadar şanslılardı.

Sonra Google ortaya çıktı ve World Wide Web’te bulunan her şeyi listeleyebilmemizi sağladı.

Daha sonra AIM ve MSN gibi anlık mesajlaşma uygulamaları, e-posta hizmetleri ve sonrasında Facebook gibi sosyal medya platformları ortaya çıktı.

Ve böylece etkileşim kurmak konusunda seçeneklerin sınırsız olduğu anlaşıldı. Tüm sistemler her zaman daha hızlı ve anlık bağlantı kurma amacıyla farklı bir boyuta evrildi.

API’lar ve Web Servisleri

Bir web servisi ve bir API çok benzer iki kavramdır, bu nedenle benzerlikleri ve farklılıkları anlamak zor olabilir.

Web servislerini ve API'ları daha fazla açıklamaya başlamadan önce birkaç terimi anlamamız gerekir:

XML: Veri depolamak ve göndermek için standartlaştırılmış bir formattır. HTML'ye benzer şekilde, XML verileri açıklayıcı etiketlere yerleştirerek saklar.

JSON: XML benzeri ve bir standardize biçimde veri göndermek için olanak sağlar. JSON, verileri sistematik olarak depolamak için yalnızca farklı, nesne tabanlı bir yöntem kullanır.

HTTP: İnternet üzerinden veri ve iletişim aktarmanın temelidir.

SOAP: Ağ üzerinden yapılandırılmış bilgi [XML veri] alışverişi için kullanılan mesaj protokolüdür.

REST: Bir web API oluştururken kullanılabilecek bir standart mimari tarzıdır.

Web uygulamaları: Bir bilgisayarın web tarayıcısı üzerinden internet ile erişilen bilgisayar programlarıdır.

Web Servisi nedir?

Bir web servisi; iki makinenin bir ağ üzerinden birbirleri ile iletişim kurmak için kullandığı bir yöntemdir.

Bilgisayarda çalışan bir web sunucusu diğer bilgisayarlardan gelen istekleri dinler. Başka bir bilgisayardan bir istek alındığında, bir ağ üzerinden web hizmeti istenen kaynakları döndürür. Bu kaynak JSON, XML, HTML dosyası, Resimler, Ses Dosyaları vb. Olabilir.

Bir ağ üzerinden yapılan isteğin gerekliliğine dikkat etmek önemlidir.

API nedir?

Bir API (Application Programming Interface), tanımlar ve bir uygulamanın başka bir uygulama ile iletişim kurmasına izin veren protokol kümesidir.

Genel olarak, API'lar hakkında konuşurken, büyük olasılıkla web API'larından bahsediyoruz. Bu her zaman böyle değildir. API'lar, iki yerel uygulamanın birbiriyle iletişim kurmasını sağlamak için yerel dosyalar aracılığıyla açığa çıkarılabilir. İki uygulama tek bir cihazda iletişim kurduğu için bu bir ağ gerektirmez.

Peki Fark Nedir?

API'ler ve Web Servisleri aynı şey gibi görünür. İki bilgisayarın birbirleriyle internet üzerinden iletişim kurmasının bir yolu. Tam olarak bu şekilde değil.

"API nedir?" Bölümünde bahsettiğimiz gibi, tüm API'lara internet üzerinden erişilemezken, Web Servislerine her zaman ağ üzerinden erişilmelidir. En büyük fark budur.

Tüm Web Hizmetleri API'dır, ancak tüm API'lar Web hizmetleri değildir.

REST API bir Web Hizmeti midir?

Kısa cevap verecek olursak evet, REST API'leri bir tür Web Hizmeti API'sidir.

Bir REST API, Web Servis API oluşturmak için standardize mimari tarzıdır. REST API olması için gereksinimlerden biri, ağ üzerinden istekte bulunmak için HTTP yöntemlerinin kullanılmasıdır.

REST resmi olarak 2000 yılında temelde uygulamaların oluşturulma şeklini değiştirdi. Ön uç "istemcisinin" uygulanması, arka uç "sunucusundan" tamamen bağımsız olarak oluşturulabilir.

Temel Farklılıklar

  • API'lar ve web servisleri hakkında yukarıda ele aldıklarımızın kısa bir özeti aşağıda verilmiştir.
  • API'ler uygulama arayüzleridir, yani bir uygulama başka bir uygulama ile standart bir şekilde etkileşime girebilir.
  • Web servisleri, bir ağ bağlantısı üzerinden erişilmesi gereken bir API türüdür.
  • REST API'leri, HTTP yöntemlerini kullanarak web API'leri oluşturmak için standartlaştırılmış bir mimaridir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER