E-Ticaret

Arap Ülkelerine İhracat Yapmak İstiyorum

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

16 Ekim 2019 15:21:31
0Yorum
254Okunma

Arap Ülkelerine İhracat Yapmak İstiyorum dediğinizde işinizin konusu ile ilgili yüksek maliyetlerle bir fuara katılıp ya da çeşitli ajanslar yoluyla tanıtım yaptırma dönemi geride kaldı. Arap ülkelerine ihracat yapmak istiyorum iradesini açıkça ortaya koyuyorsanız bunun en kolay yolunun e-ticaret olduğundan emin olabilirsiniz.

Ortadoğu’ya Ne Satılır konusu aslında oldukça göreceli ve ülkelere göre değişkenlik gösteren bir alan olsa da orta doğunun genelinde genç nüfusun var olduğu düşünülerek trend olan ya da olabileceğini öngördüğünüz ürünleri fiyat avantajı ile piyasaya sürerseniz başarı yakalanabilir. Arap ülkelerine ihracat yapmak istiyorum derken gireceğiniz pazarın fiyatlarından daha rekabetçi olmanız gerekir ki şu aşamada kur farkı kaynaklı oldukça düşük fiyat avantajı sunabilirsiniz. Arap ülkeleri kökleşmiş bağnaz gelenekleri kaynaklı geri kalmış olsa da bu şekilsel bir muhafazakarlıktan öteye geçmez. Teknolojiyi geliştirmeyip, sadece kullanıp nimetlerinden faydalanma konusunda hiçbir tutuculuk göstermedikleri için Arap ülkelerine ihracat yapmak istiyorum diyorsanız şu aşamada e-ticaret en az masraflı ve akılcı yoldur.

Ortadoğu E-Ticaret Siteleri

Ortadoğu E-Ticaret Siteleri genelinde görsel ve işlevsel açıdan dünyadaki örnekler ile benzerlikler taşımaktadır. Öyle ki Arapların en büyük e-ticaret platformları olan Souq.com bile Amazon.com tarafından satın alınmış durumda. Zaten benzer bir çalışma prensibi izledikleri üst düzey yöneticileri tarafından paylaşılmakta. Arap ülkelerine ihracat yapmak istiyorum noktasında unutmayın e-ticaret küresel bir alandır. Çoklu dil ve para birimi seçeneği ile istediğiniz coğrafya ya satış yapmanız mümkün.

Arap Ülkelerine Satış

Arap Ülkelerine Satış dil bilginiz yeterli olduğu takdirde aslında oldukça kolaylaşır. Arap ülkelerine ihracat yapmak istiyorum dediğinizde bunu e-ticaret üzerinden yaparken otomatikman sizin sitenizi Arapçaya çeviren bir sistem gibi düşünmeyin. Zaten bu tarz bir çeviri şu aşamada deyimler kaynaklı anlam kayması yaşanacağı için sağlıklı olmaz. Sizin kendi Arapça dil bilginizle ya da tercüman yardımı ile bu işlemi yapmanız en sağlıklısıdır.

Arap Ülkelerine Ne Satılır konusunda yapılan istatistiklerde genel dünya e-ticaret satışı trendleri ile benzerlik taşımaktadır. Sizlere fikir vermesi adına aşağıda yüzdelik oranda dünya genelinde e-ticaret üzerinden satılan ürünler yer almaktadır. Ancak tüm bunlara rağmen yine de satış yapacağınız Arap ülkesinin özelinde de bir pazar araştırması yapmalısınız.

  • %26 Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek
  • %16 Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri
  • %13 Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu
  • %8 Sağlık, Güzellik, Gıda ve İçecek
  • %7 Oyuncaklar, Video Oyunları, Spor Malzemeleri
  • %3 Küçük Ev Aletleri, Mobilya, El Aletleri, Bahçe Ekipmanları

Ortadoğu E-Ticaret Kargo

Ortadoğu E-Ticaret Kargo ETGB Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı yetkili hızlı kargo firmaları tarafından gümrük masrafları dahil olarak yapılabilmektedir. Mikro İhracat kapsamında kargo firmalarına bir kereye mahsus bazı şirket evraklarınızın kopyalarını sizden alarak sonraki yurtdışı kargo işlemlerinizi sizin adınıza gümrük işlemleri dahil yönetebilmektedirler. Mikro İhracat kapsamı konularda ayrıca bir gümrük müşavirliği desteği almanız gerekmez.

Mikro İhracat KDV iadesi ya da KDV siz gönderi işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile yapılabilmektedir. Yönetilen bu süreç sonrası deniz, hava ya da kara taşımacılığı için hazırlanan konşimento 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında faturayla beraber KDV iadesi alarak iç piyasaya oran ile %18 daha kârlı bir şekilde yurtdışına ürün satarsınız.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 20 Ekim 1923 tarihinde Amerikalı gazeteci Marcosson’a verdiği röportajda söylediği sözlerin bir bölümü, “Bir gün, cihan harbinden sonra Ortadoğu’da kurulan suni devletlerin halkları ayaklanacaktır. O gün geldiğinde, yeni kurduğumuz cumhuriyetimizin yöneticileri, bu halkların değil emperyalist güçlerin yanında yer alırsa aynı akıbete kendileri uğrayacaktır ve Kurtuluş Savaşı’nda yedi düvele haddini bildiren Türk halkı onların da hakkından gelecektir.”

Arap ülkelerine ihracat yapmak istiyorum noktasında en az maliyetli ve mantıklı yol e-ticaret dir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER