E-Ticaret

Avrupaya Ürün Satmak

06 Ekim 2018 13:54:01
0Yorum
17504Okunma

Avrupaya ürün satmak için Avrupa’da belirli standartlar bulunmaktadır. Bu standartlara uygun olmayan ürünleri Avrupa’ya satmak oldukça zordur. Avrupa’ya e-ihracat yapmak istiyorsan, bu standartlara uyman gerekmektedir.

Avrupa Birliği (AB), demokratik Avrupa ülkelerinden oluşan, vatandaşlarının hayatını iyileştirmek ve daha iyi bir dünya yaratmak için çalışan bir oluşumdur. Aynı zamanda AB, büyük bir ticari güçtür. Günümüzde teknolojinin her ülkede yaygınlaşmasıyla “elektronik ihracat” popülerliğini ilan etmiştir. Bugün e-ihracat yaparak kolayca Avrupa’ya ürün satmak mümkündür. Avrupa’ya ürün satmak için belirleyici olan kural, pazarlama ve kültürlerarası iletişimi kurabilmektir. İletişim kurallarına uyarak Avrupa’ya mal satmak herkes için oldukça kolaydır.
 

Avrupa’ya ne satabilirim

Avrupa’ya birçok grupta ürün satışı yapmak mümkündür. Avrupa’ya ne satabilirim diye düşünüyorsan sana bir kolaylık sağlamak isteriz ülkemizde ne satıyorsan Avrupa’ya onu satabilirsin. Avrupa’ya ürün satmak için bir arayış içerisinde olmana gerek yok Türkiye’de üretmiş olduğun veya satmış olduğun ürünü Avrupa’ya satabilirsin.

Avrupa’ya yoğun olarak satabileceğin ürünler;

Bayan Giyim, Bay Giyim, Hediyelik Eşya, Takı – Aksesuar, Ev Tekstili, Ev Aksesuarları, Organik Ürünler, Kurutulmuş Gıda, Bakliyat, Zeytin, Zeytinyağı, Sağlık ve Güzellik, Temizlik, Bebek – Çocuk, Deri, Optik, Doğal Sağlık Ürünleri, Endüstriyel Ekipmanlar, Yapı Malzemeleri

Anlaşılacağı gibi bugün ülkemizde elektronik ortamda satmakta olduğumuz hemen hemen her ürünü e-ihracat ile Avrupa’ya satmak mümkündür.
 

Avrupa’ya toptan ürün satmak

Avrupa’ya toptan ürün satmak istiyorsan “b2b e-ihracat” yazılımını kullanman yeterlidir. B2B e-ihracat paketi ile Avrupa’ya toptan ürün satmak, Avrupa’da bayi oluşumu sağlamak, oldukça kolaydır. Avrupa’ya toptan ne satabilirim diye bir düşüncen varsa yukarıda belirttiğimiz “Avrupa’ya yoğun olarak satabileceğin ürünler” kategorilerindeki tüm ürünler toptan olarak b2b e-ihracat yazılımı ile satabilirsin.
 

Türkiye’den Avrupa’ya en çok satılan ürünler

Türkiye’den Avrupa’ya e-ihracat kanalıyla en çok satılan ürünler arasında tekstil ürünleri yer almaktadır. Ama bu sizi olumsuzluğa düşürmesin, hemen hemen artık her ürünün küresel pazarda birçok alıcısı bulunmaktadır. Sende e-ihracat yaparak dünya pazarına kolayca girebilir, ürünlerini dünya pazarına daha fazla kar marjıyla satabilirsin.

 • Bayan Giyim,
 • Bay Giyim,
 • Hediyelik Eşya,
 • Takı – Aksesuar,
 • Ev Tekstili,
 • Ev Aksesuarları,
 • Organik Ürünler,
 • Kurutulmuş Gıda,
 • Bakliyat,
 • Zeytin - Zeytinyağı,
 • Sağlık ve Güzellik Ürünleri,
 • Temizlik Ürünleri,
 • Bebek – Çocuk Ürünleri,
 • Deri Ürünleri,
 • Optik Ürünleri,
 • Doğal Sağlık Ürünleri,
 • Endüstriyel Ekipmanlar,
 • Yapı Malzemeleri
   

Avrupa’ya e-ihracat nasıl yapılır?

Avrupa’ya e-ihracat oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gümrük işlemleriyle uğraşmadan mikro ihracat ile ürünlerinizi kolayca Avrupa’ya satabilirsin. Peki, Mikro ihracat kısaca nedir? Yurtdışına yapılan ürün satışı 150 kg ve 7500 Euro değerini geçmeyen ihracat işlemlerine mikro ihracat denir. Genellikle e-ihracat modellerinde ağırlıklı kullanılmaktadır.
 

Avrupa’ya e-ihracat yapabilmen için ihtiyacın olanlar;

Avrupa’ya ürün satışı yapabilmen için ihtiyacın olan iki şey var, bu iki önemli konuyu çözdükten sonra hemen Avrupa’ya satışa başlayabilirsin. Artık Avrupa’ya ürün satmayı gözümüzde büyütmeyelim teknoloji bize birçok kolaylık sağlamaktadır. E-ihracatta bu kolaylıklardan bir tanesidir.

 • Avrupa’ya e-ihracat yapmak için öncelikle iyi bir e-ihracat yazılımı ihtiyacın var. E-İhracat yazılımı ile hemen Avrupa’ya satışa başlayabilirsin.
 • İkinci ihtiyacın olansa Avrupa’ya sattığın ürünleri gönderebileceğin kargo şirketiyle anlaşma yapmak.
   

Avrupa’ya e-ihracat kargo

E-ihracat kargo çözümü, Avrupa’ya satışını yaptığın ürünleri mikro ihracat modeliyle kargo şirketleriyle gönderebilirsin. Mikro ihracat sadece gümrük beyanı operatör sıfatıyla hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT ) tarafından yapılmaktadır. Bu, e-ihracat kargo firmaları ile Avrupa’ya satış yaptığın ürünleri gümrük işlemleriyle uğraşmadan gönderebilirsin.
 

İngilizce e-İhracat sitesi

Avrupa’ya e-ihracat yapmak için kurulacak İngilizce e-ihracat sitesi oldukça profesyonel olmalıdır. İngilizce çevirilerine dikkat etmeli ve yazım hatası yapılmamalıdır.  Avrupalı müşteriler bu duruma çok hassas ve kuşkuyla yaklaşıyorlar. Kuşkuyla yaklaşılan bir e-ihracat sitesinden satış beklenilmez. Önce Avrupalı ziyaretçilerin güvenini kazanmak gerekmektedir.

 • İngilizce e-ihracat sitesi, içeriği zengin olmalıdır.  
 • Ürün görselleri kaliteli ürün içerik metinleri açıklayıcı olmalıdır.
 • İngilizce e-ihracat sitesi, tüm cihazlara uyumlu olmalıdır. Mobil cihazlara duyarlı bir e-ihracat sitesi daha fazla Avrupalı müşteri demektir.
 • İngilizce e-ihracat sitesi, hızlı ve güvenli olmalıdır.
   

Avrupa’dan e-ticaret sitesi üzerinden ödeme almak

Bankaların ve ortak ödeme kuruluşlarının Global sanal pos altyapı özellikleriyle Avrupa’dan kredi kartıyla Euro para birimiyle ödeme alabilirsin.

Global sanal pos altyapısıyla Avrupa ve Dünya’nın her yerine dövizle, ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve İran Riyali başta olmak üzere 15 farklı para birimiyle ürün satabilir ve döviz olarak kredi kartıyla ödeme alabilirsin. Bu sayede yerli e-ticaret firmaları uluslararası satış yapabildikleri için kârlılıklarını da arttırabiliyorlar.
 

Avrupa’ya ihracat ve e-ihracat arasındaki fark

Uluslararası ticaret yaparken, uyulması gereken ve takip edilmesi gereken belli kurallar bulunmaktadır. İhracatta en çok para harcanan ve en uzun zamanı alan süreç gümrük işlemlerinin yapıldığı süreçtir. E-İhracatta bu sürecin normal ihracata göre pek çok avantajı bulunur.

İhracat ve e-ihracat arasındaki farkları aşağıdaki tabloyla özetleyebiliriz:

  İhracat e-İhracat
Ticaret Modeli İşletmeden işletmeye İşletmeden bireysel müşteriye
Gümrük beyannamesi Standart – gümrük müşavirlerine ihtiyaç vardır Kargo firmaları tarafından elektronik olarak düzenlenir
KDV’siz fatura Hazırlanır Hazırlanır
KDV iadesi Alınır Alınır
Alıcı ülkede gümrükleme süresi 2-7 iş günü 12-48 saat
Gümrükleme ve konsolidasyon imkanları Sınırlı Geniş, kolay uygulanabilir
İhracat operasyonları Detaylı Basit
İhracat süreci ve iş takibi Detaylı Basit
Satış öncesi ve sonrası maliyetleri Yüksek Ekonomik
Marka tescil sertifikası, belge tercümesi ve apostili, satıcı ve alıcı şirketin karnesi, hijyen sertifikası, laboratuvar analizi Genelde zorunlu Genelde gerek yok

 

KMK E-İhracat Yazılımı

KMK e-ihracat paketleri Avrupa’ya ürün satmak için geliştirilmiştir. İngilizce e-ihracat sitesi kurarak ister perakende, ister toptan satış yapabilirsin. KMK birçok e-ticaret modelinde e-ihracat sitesi kurmanı sağlamaktadır. İş modeline uygun e-ihracat paketini seçerek ihracat yapmaya başlayabilirsin.
 

KMK e-ihracat paketleri;

B2c e-ihracat paketi,

B2b e-ihracat paketi,

C2c e-ihracat paketi,

Mikro ihracat yapmak için en kolay ve en etkili yollardan biri olan e-ihracata şimdi kolayca başlayabilirsin.

Türk firmalarının Avrupa pazarına girmeleri artık e-ihracat modeli ile oldukça kolaydır. Yapılması gereken sadece Avrupa’daki pazarı anlayabilmek ve Avrupa pazarına uygun iş modelleri geliştirmek gerekmektedir. Türkiye’deki firmaların çoğu global pazarda aktif, çünkü ülkemize yapılan ekonomik saldırılar artık bunu zorunlu hale getirmiştir. Buna bağlı olarak ülkemizde ihracat büyük önem taşımakta ve resmi kurumların birçok teşviki bulunmaktadır.

Avrupa’ya satış yapmak isteyen Türk firmasının aslında iki ayrı pazarı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Avrupa’daki en büyük azınlık olan Türkler, ikincisi de toplumun çoğunluğuyla diğer göçmen gruplar. Her iki pazarın da bir Türk firması için farklı anlamları bulunmaktadır.

Avrupa’ya ürün satmak Türk firmalarına büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajı kullanan firmalar daha büyük pazara ulaşarak, daha fazla satma imkânı bulmaktadırlar. Global pazara ürün satışı yapan firmalar yurt içine satmış olduğu aynı üründen daha fazla kazanmaktadır. Döviz kuruyla satış yapıldığı için kar marjı daha fazla olurken, yurt dışı satışa KDV uygulanmadığı için KDV oranı da aynı şekilde ihracat yapan Türk firmasına kar olarak kalmaktadır.

Sonuç olarak, bugün dünya pazarına açılmak için tam zamanı beklemenin bir anlamı yok herkes dünya pazarına açılmışken, sen neden bekliyorsun. Teknolojinin bize sunduğu avantajları işimize uygulamamız bizi başarıya ulaştıracaktır.

Şimdi e-ihracata başlamak için e-ihracat paketlerini incele

E-İhracat Nedir?

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER