E-Ticaret

Azerbaycan’a Ürün Satmak

19 Ekim 2018 11:43:16
0Yorum
15271Okunma

Azerbaycan’a ürün satmak, Öncelikle ürün satmadan önce Azerbaycan ve Türkiye yıllardır derin bağlarla birbirine bağlı iki kardeş ülkedir. Yaşanılan ortak kaderin ve kadim dostluğun bir neticesi olarak ortaya çıkan bu bağlılık, geçmişin ve geleceğin en güzel dostluk örneklerinden biridir.

Birbirini hiçbir zaman kendinden farklı görmeyen, sevincine sevinen kederine üzülen bu iki millet aynı köklerin üzerinde büyüyen bir çınarın bu güzel coğrafyada uzanan dalları gibi her zaman bu kardeşlik duygularından güç almıştır. Azerbaycan’a ürün satmak, Türkiye’ye ürün satmak arasında çok büyük bir fark bulunmamaktadır.

Yıllardır Azerbaycan’la Türkiye arasında ticari faaliyetler bulunmaktadır. Günümüzde ise teknolojinin her ülkede yaygınlaşmasıyla “elektronik ihracat” popülerliğini ilan etmiştir. Bugün e-ihracat yaparak kolayca Azerbaycan’a ürün satmak mümkündür. Azerbaycan’a ürün satmak için belirleyici olan kural, pazarlama ve kültürlerarası iletişimi kurabilmektir. Kardeş ülkeyle iletişim sıkıntısı yaşamadan Azerbaycan’a ürün satmak herkes için oldukça kolaydır.

Kardeş Ülke Azerbaycan’ı Biraz Tanıyalım

Azerbaycan, Güney Kafkasya’da Avrupa ile Asya arasında, Hazar Denizi’nin batısında yer almaktadır. Ülkenin Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran ve Türkiye ile Hazar Denizi vasıtasıyla Kazakistan, Rusya, İran ve Türkmenistan’la sınırları bulunmaktadır. Devletin resmi adı Azerbaycan Cumhuriyeti’dir. Ülkenin başkenti Bakü şehridir. Manat Azerbaycan'da kullanılan para birimidir. Azerice, Azerbaycan Türkçesi ya da Azerbaycan’ca, Türk dillerinin Oğuz grubu içerisindedir ve Türk halklarından biri olan Azerilerin ana dilidir.

Özellikle sosyal ağların kullanımı noktasında Türkiye ile benzer eğilimler gösterdiğini söyleyebileceğimiz 9.6 milyon nüfuslu Azerbaycan’da 2 milyondan fazla Facebook kullanıcısı bulunuyor. Azerbaycan’ın 2016 yılı Ocak-Ekim ayları arasında toplam e-ticaret hacmi yaklaşık 21 milyon TL’dir.

Ülkede büyük e-ticaret sitelerinin varlığının olmaması, kullanıcıları genelde yurtdışı alışveriş sitelerine yönlendiriyor. Devlet İstatistik Ajansı‘nın paylaştığı bilgilere göre 2016 yılının ilk dokuz ayında e-ticaret hacmi 21 milyon TL. Büyük oyuncuların pazarda yaşadığı en büyük problemlerden biri şüphesiz nakliye ve kargo hizmetleri oluyor.
 

Azerbaycan’a ne satabilirim

Azerbaycan’a birçok grupta ürün satışı yapmak mümkündür. Azerbaycan’a ne satabilirim diye düşünüyorsan sana bir kolaylık sağlamak isteriz ülkemizde ne satıyorsan Azerbaycan’a onu satabilirsin. Azerbaycan’a ürün satmak için bir arayış içerisinde olmana gerek yok Türkiye’de üretmiş olduğun veya satmış olduğun ürünleri Azerbaycan’a satabilirsin.

Azerbaycan’a yoğun olarak satabileceğin ürünler;

Bayan Giyim, Bay Giyim, Hediyelik Eşya, Takı – Aksesuar, Ev Tekstili, Ev Aksesuarları, Organik Ürünler, Kurutulmuş Gıda, Bakliyat, Zeytin, Zeytinyağı, Sağlık ve Güzellik Ürünleri, Temizlik Ürünleri, Bebek – Çocuk Ürünleri, Deri Ürünleri, Optik Ürünleri, Doğal Sağlık Ürünleri, Endüstriyel Ekipmanlar, Yapı Malzemeleri

Anlaşılacağı gibi bugün ülkemizde elektronik ortamda satmış olduğumuz hemen hemen her ürünü e-ihracat ile Azerbaycan’a satmak mümkündür.
 

Azerbaycan’a toptan ürün satmak

Azerbaycan’a toptan ürün satmak istiyorsan “b2b e-ihracat” yazılımını kullanman yeterlidir. B2B e-ihracat paketi ile Azerbaycan’a toptan ürün satmak, Azerbaycan’da bayi kanalı oluşturmak, oldukça kolaydır. Azerbaycan’a toptan ne satabilirim diye bir düşüncen varsa yukarıda belirttiğimiz “Azerbaycan’a yoğun olarak satabileceğin ürünler” kategorilerindeki tüm ürünleri toptan olarak b2b e-ihracat yazılımı ile satabilirsin.
 

Türkiye’den Azerbaycan’a en çok satılan ürünler

Türkiye’den Azerbaycan’a e-ihracat kanalıyla en çok satılan ürünler arasında tekstil ürünleri yer almaktadır. Ama bu sizi olumsuzluğa düşürmesin, hemen hemen artık her ürünün küresel pazarda birçok alıcısı bulunmaktadır. Sende e-ihracat yaparak dünya pazarına kolayca girebilir, ürünlerini dünya pazarına daha fazla kar marjı ile satabilirsin.

 • Bayan Giyim,
 • Bay Giyim,
 • Hediyelik Eşya,
 • Takı – Aksesuar,
 • Ev Tekstili,
 • Ev Aksesuarları,
 • Organik Ürünler,
 • Kurutulmuş Gıda,
 • Bakliyat,
 • Zeytin - Zeytinyağı,
 • Sağlık ve Güzellik Ürünleri,
 • Temizlik Ürünleri,
 • Bebek – Çocuk Ürünleri,
 • Deri Ürünleri,
 • Optik Ürünleri,
 • Doğal Sağlık Ürünleri,
 • Endüstriyel Ekipmanlar,
 • Yapı Malzemeleri
   

Azerbaycan’a e-ihracat nasıl yapılır

Azerbaycan’a e-ihracat oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gümrük işlemleri ile uğraşmadan mikro ihracat ile ürünlerinizi kolayca Azerbaycan’a satabilirsin. Peki, Mikro ihracat kısaca nedir? Yurtdışına yapılan ürün satışı 150 kg ve 7500 Euro değerini geçmeyen ihracat işlemlerine mikro ihracat denir. Genellikle e-ihracat modellerinde ağırlıklı kullanılmaktadır.

Azerbaycan’a e-ihracat yapabilmen için ihtiyacın olanlar;

Azerbaycan’a ürün satışı yapabilmen için ihtiyacın olan iki şey var, bu iki önemli konuyu çözdükten sonra hemen Azerbaycan’a satışa başlayabilirsin. Artık Azerbaycan’a ürün satmayı gözümüzde büyütmeyelim teknoloji bize birçok kolaylık sağlamaktadır. E-ihracatta bu kolaylıklardan bir tanesidir.

 • Azerbaycan’a e-ihracat yapmak için öncelikle iyi bir e-ihracat yazılımı ihtiyacın var. E-İhracat yazılımı ile hemen Azerbaycan’a satışa başlayabilirsin. 
 • İkinci ihtiyacın olansa Azerbaycan’a sattığın ürünleri gönderebileceğin kargo şirketi ile anlaşma yapmak.
   

Azerbaycan’a e-ihracat kargo - Azerbaycan’a mal göndermek

E-ihracat kargo çözümü, Azerbaycan’a satışını yaptığın ürünleri mikro ihracat modeli ile kargo şirketleri ile gönderebilirsin. Mikro ihracat sadece gümrük beyanı operatör sıfatıyla hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT ) tarafından yapılmaktadır. Bu, e-ihracat kargo firmaları ile Azerbaycan’a satış yaptığın ürünleri gümrük işlemleri ile uğraşmadan gönderebilirsin.
 

Azerice e-İhracat sitesi – Azerice İnternet Sitesi

Azerbaycan’a e-ihracat yapmak için kurulacak Azerice e-ihracat sitesi oldukça profesyonel olmalıdır. Azerice çevirilerine dikkat etmeli ve yazım hatası yapılmamalıdır.

 • Azerice e-ihracat sitesi, içeriği zengin olmalıdır. 
 • Ürün görselleri kaliteli ürün içerik metinleri açıklayıcı olmalıdır.
 • Azerice e-ihracat sitesi, tüm cihazlara uyumlu olmalıdır. Mobil cihazlara duyarlı bir e-ihracat sitesi daha fazla Azeri müşteri demektir.
 • Azerice e-ihracat sitesi, hızlı ve güvenli olmalıdır.
   

Azerbaycan’dan e-ticaret sitesi üzerinden ödeme almak

Bankaların ve ortak ödeme kuruluşlarının Global sanal pos altyapı özellikleri ile Azerbaycan’dan kredi kartı ile Euro para birimi ile ödeme alabilirsin.

Global sanal pos altyapısı ile Azerbaycan ve Dünya’nın her yerine dövizle, Manat, ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve İran Riyali başta olmak üzere 15 farklı para birimiyle ürün satabilir ve döviz olarak kredi kartı ile ödeme alabilirsin. Bu sayede yerli e-ticaret firmaları uluslararası satış yapabildikleri için kârlılıklarını da arttırabiliyorlar.
 

Azerbaycan’a ihracat ve e-ihracat arasındaki fark

Uluslararası ticaret yaparken, uyulması gereken ve takip edilmesi gereken belli kurallar bulunmaktadır. İhracatta en çok para harcanan ve en uzun zamanı alan süreç gümrük işlemlerinin yapıldığı süreçtir. E-İhracatta bu sürecin normal ihracata göre pek çok avantajı bulunur.
 

İhracat ve e-ihracat arasındaki farkları aşağıdaki tabloyla özetleyebiliriz:

  İhracat e-İhracat
Ticaret Modeli İşletmeden işletmeye İşletmeden bireysel müşteriye
Gümrük beyannamesi Standart – gümrük müşavirlerine ihtiyaç vardır Kargo firmaları tarafından elektronik olarak düzenlenir
KDV’siz fatura Hazırlanır Hazırlanır
KDV iadesi Alınır Alınır
Alıcı ülkede gümrükleme süresi 2-7 iş günü 12-48 saat
Gümrükleme ve konsolidasyon imkanları Sınırlı Geniş, kolay uygulanabilir
İhracat operasyonları Detaylı Basit
İhracat süreci ve iş takibi Detaylı Basit
Satış öncesi ve sonrası maliyetleri Yüksek Ekonomik
Marka tescil sertifikası, belge tercümesi ve apostili, satıcı ve alıcı şirketin karnesi, hijyen sertifikası, laboratuvar analizi Genelde zorunlu Genelde gerek yok


KMK E-İhracat Yazılımı

KMK e-ihracat paketleri Azerbaycan’a ürün satmak için geliştirilmiştir. Azerice e-ihracat sitesi kurarak ister perakende, ister toptan satış yapabilirsin. KMK birçok e-ticaret modelinde e-ihracat sitesi kurmanı sağlamaktadır. İş modeline uygun e-ihracat paketini seçerek ihracat yapmaya başlayabilirsin.

KMK e-ihracat paketleri;

B2c e-ihracat paketi,

B2b e-ihracat paketi,

C2c e-ihracat paketi,

Mikro ihracat yapmak için en kolay ve en etkili yollardan biri olan e-ihracata şimdi kolayca başlayabilirsin.

Türk firmalarının Azerbaycan pazarına girmeleri artık e-ihracat modeli ile oldukça kolaydır. Yapılması gereken sadece Azerbaycan’daki pazarı anlayabilmek ve Azerbaycan pazarına uygun iş modelleri geliştirmek gerekmektedir. Türkiye’deki firmaların çoğu global pazarda aktif, çünkü ülkemize yapılan ekonomik saldırılar artık bunu zorunlu hale getirmiştir. Buna bağlı olarak ülkemizde ihracat büyük önem taşımakta ve resmi kurumların birçok teşviki bulunmaktadır.

Azerbaycan’a ürün satmak Türk firmalarına büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajı kullanan firmalar daha büyük pazara ulaşarak, daha fazla satma imkânı bulmaktadırlar. Global pazara ürün satışı yapan firmalar yurt içine satmış olduğu aynı üründen daha fazla kazanmaktadır. Döviz kuru ile satış yapıldığı için kar marjı daha fazla olurken, yurt dışı satışa KDV uygulanmadığı için KDV oranı da aynı şekilde ihracat yapan Türk firmasına kar olarak kalmaktadır.

Sonuç olarak, bugün dünya pazarına açılmak için tam zamanı beklemenin bir anlamı yok herkes dünya pazarına açılmışken, sen neden bekliyorsun. Teknolojinin bize sunduğu avantajları işimize uygulamamız bizi başarıya ulaştıracaktır.

Şimdi e-ihracata başlamak için e-ihracat paketlerini incele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER