E-Ticaret Türleri

B2B E-Ticaret Nedir?

24 Ocak 2018 11:28:01
0Yorum
2418Okunma

B2B e ticaret İngilizce açılımıyla Business to Business anlamına gelmektedir. E-ticaretin çeşitli türleri bulunmaktadır. B2B e ticaret siteleri de en çok kullanılan e-ticaret türlerinden birisidir.

B2B e-ticaret nedir?

B2B siteleri, firmadan firmaya yapılan online alışverişlerin yapıldığı platformlardır. B2B e-ticaret firmaların kendi aralarında ya da bir firmanın kendi bünyesi içerisinde kullandığı bir sistemdir. Aynı zamanda tek bir sektör için kurulabildiği gibi farklı sektörleri de bünyesinde barındırabilir. Firmaların alışveriş işlemlerini daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

B2B e-ticaret sitesini kuran firma ürün ve hizmetlerini bu platform üzerinde sergiler. Diğer firma veya toplu alım yapmak isteyen şahıslar beğendikleri ürün veya hizmeti kolaylıkla satın alabilirler. B2B sistemlerde genellikle toptan alım-satım işlemleri yapılmaktadır. Bunun dışında teklif verme, fiyat sunma gibi işlemlerin yapılmasına onay verdiği için çoğu firma tarafından tercih edilmektedir.

B2B e-ticaret platformu sayesinde satıcı firma çok daha geniş bir pazara ulaşabilmekte ve satışlarını arttırabilmektedir. B2B ne demek sorusunun cevabını kısa bir şekilde vermeye çalıştık. "B2B sitesi kurmak istiyorum" diyarsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.

Öncelikle bazı b2b örnekleri vererek size aynı zamanda B2B pazarlama örnekleri vermeye çalışalım. Dünyada en çok bilinen ve en çok trafik alan b2b e-ticaret sitesi alibaba .com dur. Bunun dışında verebileceğimiz örnekler europages.com, all.biz, kompass.com, directindustry.com gibi B2B platformlarıdır.

B2B e-ticaret yazılımı satın alırken çalışacağınız firmaya dikkat etmeli ve o firmanın referanslarını inceleyerek fikir sahibi olmalısınız. Ancak sadece yazılım bu işi yapabilmeniz için yeterli değildir. Ciddi bir emek ve çalışma karşılığında çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. B2B platformunuzu kurduktan sonra düzenli bir şekilde e-ticaret sitenizle ilgilenmelisiniz. B2B siteleri için reklamlarınızı sosyal medya üzerinden vermek çok verimli olmayacaktır. Çünkü sizin hedef kitleniz firmalardır ve sosyal medyayı genellikle son tüketici kesim kullanmaktadır. Bunun için reklam çalışmalarınızı Google Adwords üzerinden yapmanızı önerebiliriz. Bu sistem ürünlerinizi gerçekten ilgilenen kişilerin karşısına çıkarak ve böylece daha fazla dönüş almanız sağlanacaktır.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar

B2B e-ticaret sistemlerinde firmalara satış yapılırken, B2C e-ticarette son kullanıcılara satış yapılmaktadır. B2B platformlarda genellikle özel bir üyelik sistemi kullanılırken B2C’de herkes sisteme üye olup alışveriş yapabilmektedir. B2B’de genellikle toptan ticaret yapılmaktadır. B2C’de ise ürünlerden tüm müşteriler istediği sayıda satın alabilmektedir. 

B2B Yazılım Fiyatları 

B2B yazılımları paket olarak uygun fiyatlara satılabildiği gibi özel yazılım olarak hazırlanarak daha yüksek maliyetler yaratabilmektedir. KMK Bilgi Teknolojileri olarak B2B e-ticaret yazılımını istekleriniz doğrultusunda hazırlayarak istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir teklif hazırlamaktayız. 

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER