E-Ticaret

B2B Fiyatları

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

24 Mayıs 2019 12:51:19
0Yorum
867Okunma

B2B Fiyatları nı belirleyen ana unsur yazılımı isteyen firmanın bayi yönetimi ve satış ağındaki ihtiyaçlarıdır. B2B yazılımları hazır e-ticaret paketleri içerisinde yazılım sal ve tasarımsal olarak özel yazılıma en yakın paket yazılım olması sebebi ile talebinize göre B2B fiyatları belirlenir. Ortalama B2B fiyatları ise 4,000 – 10,000 dolar fiyat aralığında seyretmektedir.

B2B E-Ticaret Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) üyelik oluşturma üzerinden bayi ve satış ağı yönetimi diye kısaca nitelendirebileceğimiz bir e-ticaret modeli. Ana yazılım modellerinden birisi olan B2B e-ticaret in yazılım sal etkilerini hem B2C hem de C2C modellerinde üyelik oluşturma ve mağaza açma gibi seçenekler ile nispeten daha sade versiyonlarını içerisinde barındırabilir. Bu nedenledir ki B2B fiyatları içerisinde yer aldığı her pakette fiyat sal açıdan yükselmeye sebep olabilir.

E-Ticaret Paketleri Nedir

E-Ticaret Paketleri Nedir sorusunun en kolay yanıtı ticari faaliyetinizi elektronik ortama taşımak adına yazılım firmalarının oluşturduğu hazır yazılımlardır. Özel bir yazılımın zaman, emek ve maddi açıdan yoruculuğu dikkate alınarak kullanıcı alışkanlıklarından yola çıkan belirli kriterlerde oluşturulmuş hazır bir yazılım, e-ticaret paketi adı altında sunularak çözüm üretilmiştir. Buna da alışkanlıklar gereği geçmişte ‘program paketleri’ olarak kullanılan terimlerden hareketle e-ticaret paketleri denir.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

E-Ticaret Sitesi Fiyatları birçok yerde farklılık gösterse de sonuç odaklı e-ticaret B2C fiyatları 1,000 – 2,000 dolar, e-ticaret C2C fiyatları 2,000 – 4,000 dolar ve e-ticaret B2B fiyatları ise 4,000 – 10,000 dolar ortalama fiyatlarında seyretmektedir.

Alacağınız hizmete karşılık ödeyeceğiniz fiyat konusunda en dikkat etmeniz gereken husus ihtiyaçlarınızın ne derece karşılanabileceği olmalıdır. İhtiyaçlarınızı karşılayacağı oran %80 ler de ise hazır bir paket alımı için oldukça yeterlidir, unutmayalım özel bir yazılım zaman ve emek dışında çok ciddi de bir gider maliyetidir ki B2B fiyatları bunların yanında oldukça cüzi rakamlar olarak kalır.

E-Ticaret Sitesi Yapan Firmalar içerisinden seçim yaparken en dikkat etmeniz gereken konu hizmet devamlılığı ve sektör geliştirmeleri ile ilgili ne derece etkin olduğu olmalı. Başarılı e-ticaret siteleri tesadüfi değildir, arka planda yazılım ve tasarımı yapan ekibin çok ciddi bir emeği söz konusudur.

B2B Sistemi Kurmak

B2B Sistemi Kurmak adına yapılan yoğun çalışma başlı başına bir süreçtir. Ama en çok dikkat edilmesi gereken konu sitenizi kurmadan önce ne istediğinizi ve neyin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacağı ile ilgili çalışmanızı yapıp bunu site kurulmadan ve kurulum aşamasında açıkça paylaşmaktır. Ama ihtiyaçlarınızın karşılanıp karşılanmaması konusunda size ilgi ile yaklaşılmadığı aşamada en iyi yazılıma bile lanet eder vazgeçersiniz.

Müşteri çoğu zaman hizmeti ve ilgiyi satın alır, bu anlama yazılım firmalarında görevli kurulumdan sorumlu arkadaşların müşterinin konu ile ilgili sıfır bilgi sahibi olduğu varsayımından hareket ile, kendileri de aynı konu üzerinde tekrar tekrar çalışmamak adına iletişimi doğru kurmalı. ‘Benim görev tanımım standart ve ben müşteri ile çok muhatap olmak istemiyorum’ diyen bir kurulumdan sorumlu arkadaş, insanın sosyal bir yaratık olduğu gerçeğinden kopması sonucu basit iletişim ile aşılabilecek süreçleri içinden çıkılmaz hale getirebilir. Tabi ki bu anlamda e-ticaret hazır paketinizin kurulum aşamasında müşteri olarak sizlerin de doğru algılanabilmek adına çaba sarf etmeniz gerekir ama B2B ya da herhangi bir e-ticaret yazılımı yaparken başarılı bir sonuç alabilmek adına kurulumdan sorumlu arkadaşların doğru ve nazik yönlendirmeleri ile ancak bu mümkün.

Unutmayalım insanlar çok taze sebze ve meyve satan somurtkan bir insandan alışveriş yapmaktansa, sattığı ürünler çok taze olmasa da güler yüzlü ve sıcak insanlardan alışveriş yapmayı terci ederler.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Steve Jobs tarihin gördüğü en farklı bakış açısına sahip zekâ, ‘Odaklanma ve basitlik! Bu her zaman mantralarım dan biri olmuştur. Basit, karmaşıktan daha zor olabilir. Bir işi basitleştirmek için düşüncelerinizi sadeleştirmeniz gerekir. Bu da çok çaba gerektirir. Ancak sonunda buna değecektir, çünkü o noktaya vardığınızda, dağları yerinden oynatabilirsiniz.’ demişti.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER