E-Ticaret

B2B Siteleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

27 Mayıs 2019 11:54:10
0Yorum
998Okunma

B2B Siteleri işleyiş olarak Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) üyelik oluşturma sistemi üzerinden Bayi ve Satış Ağı Yönetimidir ama çoğu zaman B2C site modellerinin içerisinde üyelik oluşturma ve gruplandırma açısından değerlendirilmekte. Yalın B2B Siteleri tamamen talep eden firma özelliklerine uygun hazırlanır.

B2B B2C Siteler i ise sıklık ile karşınıza çıkan son kullanıcıya satış yapılan B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) ürün satışı sitelerinin içerisinde üyelik üzerinden gruplandırma ve bu gruplara özellikler tanımlama yapılabilen halidir. B2B siteleri değerlendirilirken diğer e-ticaret satış modellerine olan olumlu etkileri göz ardı edilemez. Ama aslında B2B siteleri başlı başına ayrıca bir çalışmadır, en basit örneği herhangi bir sektörden yüksek bir bayi ağı ve satış personel ağı olan firmanın arka planda ticari etik içerisinde bu operasyonunu yürütebilmesi adına tüm kullanıcıların (Bayi Sınıfları ve Satışçı Kanallarının) birbirlerinin ekranından bağımsız hareket edebilmesi gerekmektedir.

En İyi B2B Siteleri

En İyi B2B Siteleri aslında B2C modelleri içerisinde ekstra özellik olarak kullanılmaktadır, incelemek isterseniz aşağıda başarılı çalışmalar sıralanmıştır.

  • www.biokent.com
  • www.sekerogluonline.com.tr
  • www.moderntarih.com
  • www.zeqmoda.com
  • www.adiyorem.com.tr
  • www.qazzaq.com.tr

E-İhracat Siteleri

E-İhracat Siteleri kapsamı da B2B B2C modelleri içerisinde bir alandır. Özellik ile yurtdışı e-ticaret site kullanımlarında üyelik oluşturma bir seçmeli özellikten çok B2C standartları içerisinde bir durumdur.

Özellikle KDV siz mikro ihracat teşviklerinden, kur farkı faydası ve ödeme disiplini avantajlarından yararlanmak isteyen Türk girişimcinin yazılım anlamında ihtiyacı ülkemiz üzerinden karşılanabilmekte. E-İhracat faaliyetini sağlıklı yürütebilmesi adına bir elin parmağını geçmeyecek sayıda başarılı yazılım firmaları B2C e-ticaret sitenizi hazırlarken B2B siteleri özelliklerini de içinde barındırmasına oldukça fazla özen göstermekte. Bu şekilde özellik ile yurtdışı kullanıcıların genel kanıksanmış e-ticaret alışverişi davranışlarına uygun bir e-ticaret sitesi kurmanız mümkün.

Yurtdışı Ticaret Siteleri düşünüldüğünün aksine ülkemizdeki e-ticaret yazılım kalitesinden açık ara üstün değildir. Ülkemizdeki son dönem özellikle iç pazarın sıkışıklığını açmak adına ihracat ve teknolojik geliştirmelere yönelik teşvik ve yatırımlar arttırılmakla beraber e-ticaret yazılımlarında ister B2C siteleri olsun ister B2B siteleri olsun ya da her ikisinin bir arada çoklu dil-para birimi seçeneği ile kapsamlı hale getirildiği e-ihracat siteleri olsun oldukça iyi durumdayız.

Türkiyedeki B2B Şirketler

Türkiyedeki B2B Şirketler genelde telekomünikasyon, beyaz eşya ya da boya sektörü gibi çok geniş bayi ağı bulunan sektör devleridir. Bazı şirketlerin bayi ve satış ağı üyelik üzerinden müşteri ağı oldukça geniş olan C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) üyelerin sayfa oluşturması üzerinden ikinci el ürün satışı da yapabilen pazaryerlerinden bile büyük olabilmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Büyük değer Ömer Seyfettin Türk kısa hikayeciliğinin kurucusu ve Türk edebiyatının en önde gelen hikâye yazarlarındandır. Ayrıca edebiyatta Türkçülük akımının kurucularından olup, Türkçede sadeleşmenin savunucusudur.

En verimli döneminde 36 yaş gibi çok genç bir yaşta zamansız kaybettiğimiz Ömer Seyfettin şöyle demişti, ‘Kime acıyıp bir işin karşılığı olmayarak yardım edersek onun azmini, iradesini yok ediyoruz demektir.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER