E-Ticaret

B2B Sitesi Kurmak İstiyorum

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Haziran 2019 13:12:31
0Yorum
282Okunma

B2B Sitesi Kurmak İstiyorum kelimesi ile yola çıkmak adına zaten var olan bir şirket bayi ve satış ağınız olmalı ya da bu sistemi kurmak adına oldukça uzun zaman, emek ve para ile hareket etmeniz gerekir. Ayrıca B2B sitesi kurmak istiyorum iradesi ile hareket edecekseniz unutmamanız gereken en önemli konu kurumsal bir yazılım firması ile çalışmaktır.

B2B E-Ticaret kurmanın yazılımsal açıdan kurumsallık isteği bir gerçektir. Bunun ana nedeni bayiler, satış ekiplerinin ürün tedarikinde ya da yaptıkları satışlardan kazanımlarında farklar olması. Ne kadar günümüz iletişim çağında bu ve benzeri bilgileri tamamen saklamak mümkün olmasa da firma hiyerarşisi için nezaketen bu konulara hassasiyet gösterilmelidir. Bayi son tüketicinin sizden yaptığı alışveriş ile bayiden yaptığı alıverişin aynı fiyatlarda olması güvenilir fiyat politikası için oldukça önemlidir. B2B sitesi kurmak istiyorum sözünün içerisindeki en önemli detay, aslında firmamın ticari sırlarını koruma altına almak istiyorum demenin farklı bir yolu olduğudur.

B2B E-Ticaret Sırları Koruma

B2B E-Ticaret Sırları Koruma konusunda oldukça yardımcı olabilir, özelikle firmanızın müşteri portföyünü koruma anlamında ama unutulmaması gereken bir konu bilgi güvenliği bir algı yönetimidir. Uzun yıllar profesyonel çalışma hayatı içerisinde öğrendiğim en önemli konulardan biride %100 güvenlik ya da bilgi güvenliğinin mümkün olmadığı yönündedir. Örneğin bankaların kendi serverları olmasına, kapalı devre intranet ağı bulunmasına rağmen mailler üzerinden network bağlantısı bile hacklenme ve müşteri bilgileri ya da ticari sırlarınıza ulaşılmasına açık kapı bırakır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum

E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum dediğinizde özel yazılıma ayıracak para ve zamanınız yok ise aslında firma özelinizde ihtiyaçlarınıza en uygun olan paketi seçmelisiniz.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı.
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi.
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Maliyeti göreceli olarak değişiklik gösterebilse de kurumsal yazılım firmalarının hazır paketlerinde genelde B2C e-ticaret modeli fiyatları 1,000 – 2,000 dolar, C2C e-ticaret modeli fiyatları 2,000 – 4,000 dolar ve B2B e-ticaret modeli fiyatları ise 4,000 – 10,000 dolar ortalama fiyatlarda ilerlemektedir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Ücretsiz

E-Ticaret Sitesi Kurmak Ücretsiz olarak gerçekleştirilebilse de ciddi bir bilgi birikimi zaman, para ve emek gerektirir. Genelde başarılı sonuçları çok nadir olan açık kaynak yazılımların güvenlik açıkları da bu anlamda firmanıza ayrıca bir risk oluşturur. B2B sitesi kurmak istiyorum derseniz dışarıdan kolay görülebilse de özellik ile B2B yazılımları işleyişi itibari ile oldukça komplike yazılımlar olduğu için profesyonel ve kurumsal bir yazılım desteği almak en akıllıcasıdır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Alibaba.com un kurucusu Jack Ma nın güzel bir sözü, ‘İş hayatında müşterilerinizi daima 1. sıraya, çalışanlarınızı 2. sıraya; ortak ve hissedarlarınızı ise 3. sıraya koyun.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER