E-Ticaret

B2C Fiyatları

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

19 Nisan 2019 09:43:12
0Yorum
379Okunma

B2C Fiyatları aslında en uygun fiyatlı e-ticaret paketleri olması gerekirken maalesef finansal kaygılar ile yazılım firmaları tarafından çok basit tasarımsal ya da modüler özelliklere extra rakamlar talep edilmekte. En iyi b2c fiyatları üzerine araştırma yapıyorsanız unutmayın teknik özellikler hemen hemen aynı ise sunulan hizmet farkı göz önünde bulundurulmalıdır. B2c fiyatları maalesef oldukça görecelidir.

İşletmeden Tüketiciye Elektronik Ticaret B2C nin açılımı olmakla beraber anlamı itibari ile son kullanıcıya satış gerçekleştirme adına dijital pazarlama stratejilerinin temel yaklaşımıdır. B2c fiyatları nı belirleyen unsur asla kullanıldığı sektörün kazanımı yada ayrıcalıkları olmamalı. Sektörel olarak ayarlanan b2c e-ticaret fiyatları yanıltıcı olabilir bunun ana nedeni Kuyumcunun b2c e-ticaret sitesi ile Tekstilcinin b2c e-ticaret sitesi arasında yazılımsal olarak uçurumların olmamasıdır.

En İyi E-Ticaret Paketleri

En İyi E-Ticaret Paketleri temel yazılımsal farklılıklar üzerinden aşağıdakiler denebilir.

  • B2B Business to Business – İşletmeciden İşletmeciye (Bayi Yönetimi)
  • B2C Business to Consumer – İşletmeciden Tüketiciye (Ürün Satışı), E-İhracat (Çoklu Dil ve Para Birimi İle Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası)
  • C2C Consumer to Consumer – Tüketiciden Tüketiciye (Pazaryeri)

B2C Nedir

B2C Nedir derseniz normal şartlar altında son tüketiciye işletmenin yaptığı satışın İngilizce kısaltma tanımlaması olsa da, ülkemizde var olan ve bilinen en yaygın ticari faaliyet olan esnaflığın bir nevi gelişmiş modeli olarak açıklanabilir. Örneğin sizin fiziki olarak sıklıkla kullandığınız bir marketin e-ticaret üzerinden sizlere satış yapması gibi.

B2C Örnekleri ni aşağıdaki başarılı siteler üzerinden tanımlayabilirsiniz.

  • SEKEROGLUONLİNE.COM.TR
  • ALASKAKURKEVİ.COM
  • AYDİNBASİM.COM
  • FREEVİSİONTR.COM
  • BİOKENT.COM
  • ZEQMODA.COM
  • ADİYOREM.COM.TR

B2C Siteleri

B2C Siteleri özellikle e-ihracat üzerine çoklu dil ve para birimi seçenekleriyle uluslar arası satış imkanı sunması ve ayrıca üzerine mikro ihracat teşvikleri sebebi ile son dönemde özellikle küçük, orta ölçekli tüm girişimcilerin dikkatini çekmekte.

Mikro İhracat teşviki; 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır ki kur farkının da avantajları göz önünde bulundurulduğunda oldukça az yatırım gerektiren karlı bir ticari faaliyettir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

1914 de İngiltere ye Sultan Osman ve Reşadiye isimli iki tane zırhlının kömür ücretlerine kadar tüm fiyatı ödenerek tören ile Türk donanması için denize indirildi ama savaş başlayınca uluslar arası hukuk hiçe sayılarak Türk ordusuna teslim edilmedi. Hatta gemiler İngiliz donanmasında Agincourt ve Erin isimleri verilerek bize karşı savaştırıldı.

Yarım yüzyıl sonra savaşlar bitti ve hem cihan hem kurtuluş savaşında bulunmuş bir gazimiz İngiliz Kraliçesinin düzenlediği Türkiye davetinde kürsüde teşekkür konuşmasını yaparken şu anda üretimimiz var demek adına yaptığı söylevde istemeden bu konuyu hatırlattı, ‘Keşke o dönem bizim tersanemiz olsaydı da yetim hakkından arttırdığımız parayı size bizim için gemi yapın diye vermeseydik’ dedi. Konu ile ilgili rahatsız olan İngilizler ince bir oyun planladı ve kürsüye tekrardan çağrılan gaziye gemilere ödenen tutar kadar bir çek takdim edildi. Gazi bunun yolunun bu olmadığını Türk devlet görevlilerine usulüne uygun tutanak ile teslim edilmesi gerektiğini iletince, alaycı bir tavırla ‘tamam bu para hatıra olarak sizin olsun biz Türk devleti ile görüşürüz’ denildi. Gazi orada parayı alsa beklide tüm ailesinin geleceğini kurtarabileceğini bilmesine rağmen bir karar verdi, çeki ortadan ikiye ayırdı ve yarısını cebine koyarak şunu söyledi, ‘Şimdi kıymetli bir hatırası oldu’ dedi Bedr in aslanı Gazi.

Eski Türk edebiyatında sık karşılaşılan mahlaslardan biri de ‘La edri’ yani bilinmeyen dir. Yaradan ın iradesiyle ortaya konulan bir eseri sadece keşfettiği için imza atmaktan kaçınabilecek kadar alçakgönüllü ve yetkinlik sahibi yüzlerce düşünürün ortak adıdır La edri.

La edri imzalı güzel bir söz, ‘Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece, hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER