E-Ticaret

B2C İş Modeli

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

04 Mayıs 2019 10:37:59
0Yorum
548Okunma

B2C İş Modeli üretici ya da tedarikçi olarak ürünlerinizi tüketiciye sunduğunuz iş modelleridir. Genelde B2C İş Modeli e-ticaret içerisinde kullanılan teknik bir terimdir.

E-Ticaret Şekilleri nin ana başlıkları aşağıdaki şekillerdedir.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. E-İhracat (Çoklu Dil ve Para Birimi İle Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası)
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri.
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Bayi ve Satış Ağı Yönetimi.

B2C Sitesi Kurmak

B2C Sitesi Kurmak konusunda Web sitesi kurma ile karıştırılan maalesef yanlış bir kanı oluşmuş durumda. Temelde yazılımsal olarak aynı olsa da Web sitesinden çok daha gelişmiş seçenekler ve modüller barındıran dijital pazarlama öğelerinin içerisinde bulunduğu komplike yazılımlardır. Bu nedenledir ki bu tip yazılımlar profesyonel ellerden özgün bir şekilde çıktığında uluslararası arama motorları standartlarına uygun ve kurumsal gözükmektedir ki aksini düşünün kredi kartı numaranızı ya da güvenlik bilgilerinizi açık kaynak bir yazılıma güvenip girermisiniz.

E-Ticaret Gelir Modelleri

E-Ticaret Gelir Modelleri içerisinde en direkt gelir kazanım modeli aslında b2c iş modeli denebilir, çünkü C2C Modelinde havuz ödemesi, komisyon ve bekleme süreci vardır.

E-Ticaret İş Modelleri nin içerisinde en alışılageldik ve zaten ticaret ile uğraşan küçük - orta ölçekli işletmelerin yani kobilerin en sağlıklı kullanabileceği e-ticaret modeli B2C İş Modeli dir.

Ayrıca bir C2C Pazaryerinde mağazanız olsa dahi e-ticaret tüketicisinin bilinç düzeyi mağazanın kendi e-ticaret sitesini de kontrol etmeye eğilimlidir. Eğer bu kontrolde sizin B2C İş Modeli niz kurumsallığı ve tema özgünlüğü fark edilir ise güven unsuru oluşuması ile beraber alışveriş sonuçlanır.

B2C Siteleri

B2C Siteleri arasında hem e- ticaret hem de e-ihracat üzerine başarılı örnekleri incelemek isterseniz aşağıdaki örnekler üzerinden hareket edebilirsiniz.

www.qazzaq.com.tr

www.moderntarih.com

www.sekerogluonline.com.tr

www.alaskakurkevi.com

www.aydinbasim.com

www.freevisiontr.com

www.biokent.com

www.zeqmoda.com

www.adiyorem.com.tr

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Türkiye nin tartışmasız en büyük e-ticaret firmalarından yemeksepeti.com un kurucusu Nevzat Aydın ın güzel bir sözü, ‘Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu alıp, insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir. İçinizdeki tutkuyu, insanların hayatını ve yaşayış şekillerini “Bu olmadan önce ne yapıyormuşuz?” dedirtecek şekilde değiştirebilmelisiniz.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER