E-Ticaret

B2C Örnekleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

07 Mayıs 2019 09:56:44
0Yorum
901Okunma

B2C Örnekleri içerisinde ülkemiz özelinde en ön plana çıkan sanalmarket.com olan Migros çalışması ki Türkiye nin en eski e-ticaret sitelerinde biridir. B2C örnekleri içerisinde perakende satıştan e-ticaret e geçişin en başarılı örneklerinden biridir.

Yurtdışı E-Ticaret Modelleri ve ülkemizdeki modeller genelinde aşağıdaki ana başlıklarda toplanmaktadır.

 • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. E-İhracat (Çoklu Dil ve Para Birimi İle Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası)
 • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Bayi ve Satış Ağı Yönetimi.
 • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri.

B2C E-Ticaret Nedir

B2C E-Ticaret Nedir dediğimizde en basit açıklaması bildiğimiz son tüketiciye satış yapılan ticaretin elektronik ortamda yapılması. B2C örnekleri ni dikkatli incelerseniz en başarılılarının ayrıca temel kullanımda B2B yani üyelik oluşturulabilen ve üyelikleri sınıflandırıp kampanya atanabilen halde hazırlandığını göreceksiniz. Örneğin B2B özelliği sayesinde oluşturduğunuz özel müşteri grubuna son tarihi şu olmak koşulu ile %20 indirim tanımlayabilir ve dijital pazarlamanın etkilerini kullanabilirsiniz. Ücretli Google analiz özelliğini doğru kullanarak tıklanma oranlarını çıkarıp sitenizde taleplerin yoğunluğuna göre kampanya ve sınıflandırma yapabilirsiniz.

B2C Siteleri

B2C Siteleri üzerine en etkili tercihlerden biride örneğin bir C2C pazaryerinde kendinize ait mağazanız var ve başta neden ayrıca e-ticaret sitem olsun diye düşünüyor olabilmeniz normal ama aslında e-ticaret son kullanıcı profili genelde beyaz yakalı dediğimiz ofis çalışanları.

Bilinç düzeyi alışverişine de yansıyan bu kişiler pazaryerinden alışveriş yaparken firmanın kendi mağazasını da kontrol etmekten çekinmiyor ve hem daha iyi fiyat hemde firma güvenilirliğini sınıyor. Eğer uluslar arası standartlarda B2C örnekleri içerisinden bir e-ticaret siteniz mevcut ise pazaryeri ödeme kanalları bürokrasisine takılmadan sizin sitenizden alışveriş gerçekleştiriliyor. Sonuç olarak tıklanma oranı yüksek tamamen size ait bir e-ticaret platformu ile markalaşma sürecine adım atıyorsunuz.

En İyi B2C Örnekleri içerisinde gösterilebilecek siteler aşağıda sıralanmıştır.

 • www.biokent.com
 • www.zeqmoda.com
 • www.adiyorem.com.tr
 • www.qazzaq.com.tr
 • www.moderntarih.com
 • www.sekerogluonline.com.tr
 • www.alaskakurkevi.com
 • www.aydinbasim.com
 • www.freevisiontr.com

B2C Fiyatları

B2C Fiyatları çok çeşitli rakamlar karşınıza çıksa da uluslar arası standartlarda başarılı ve Seo üstünlüğü taşıyan B2C örnekleri nden bir hazır paket elde etmek isterseniz 1,000 - 2,000 Dolar civarlarında rakamlara ortalama bir e-ticaret sitesi paketi alabilmeniz mümkün.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Dünyanın tartışmasız en büyük eğitim odaklı sosyal e-ticaret platformu Udemy.com Türk kökenli kurucusu Eren Bali nin ‘Silikon Vadisi’ nedir? sorusuna güzel yanıtı, ‘Buraya büyük teknolojik binaların olduğu bir yer beklentisiyle geldim. Oysa burada küçük küçük garajlarda, ufak bahçeli evlerde çalışıyorlar. Facebookun çıktığı bölgede ev tuttuk, aynı sokaktaydık. Şunu fark ettik ki, Silikon Vadisi tam olarak bizim gibi insanların buluştuğu bir nokta. Burası dünyada bir şeyler üretmek isteyen insanların oyun alanı. Hiçbir yabancılık hissetmedik.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER