E-Ticaret

B2C Siteleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

13 Nisan 2019 11:52:35
0Yorum
371Okunma

B2C Siteleri fark etmeden kontrol ederken en fazla karşınıza çıkan e-ticaret alışveriş siteleridir. İşletmeniz var ve tedarik ettiğiniz ya da ürettiğini ürünlerinizi satmak için genelde B2c siteleri üzerinden satış gerçekleştirirsiniz.

B2C Nedir derseniz kelime olarak Business to Consumer yani (İşletmeciden Tüketiciye) ürün satışı yapılmasına olanak sağlayan Web tabanlı yazılım bütünüdür. B2c siteleri dikkatli incelenir ise temelde aynı türde modüler yapılara sahip yazılımlardır ama nedense ülkemizde sektörlere özel B2c yazılımları varmış gibi bir pazarlama algısı yaratılmaktadır. Örneğin tekstille, mobilya sektörüne ya da teknolojik ürünlere özel bir hazır paket bir e-ticaret yazılımı yoktur. Aslında temelde B2c siteleri yazılım modeli üzerine tasarımsal ve azda olsa modüler geliştirmeler yapılarak ürünün kullanıcıya özel hale getirilmesidir.

B2C Sitesi Kurmak

B2C Sitesi Kurmak adına yapmanız gereken size hitap eden ve genel kabul görmüş başarılı b2c e-ticaret siteleri ni model alarak bir hazır yazılım paketi üzerinden geliştirme yapmak olmalı. Konu ile ilgili unutulmaması gereken en önemli konu yazılımı aldığınız firmanın dijital pazarlama üzerine danışmanlık yapabilecek nitelikte olmasıdır.

E-Ticaret Siteleri

E-Ticaret Siteleri nde olması ve olmaması gerekenler genel anlamda belirli olsa da B2c sitesi standartları kişiye özel tasarımsal olarak düzenlenebilmekte.

En İyi B2C Siteleri ni listelemektense sizleri konu ile ilgili araştırmaya yönlendirecek şekilde yol göstermek gerekir ise en iyi B2c siteleri perkande satışta en önde olan firmaların e-ticaret siteleridir.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri genelde C2c Consumer to Consumer(Tüketiciden Tüketiciye) Pazaryeri modeli olan Amazon.com, Alibaba.com, Ebay.com gibi firmalar olsa da perakende devi olan Walmart.com v.b. gibi firmalarında bu kulvarda yer aldığı dikkat çekmekte.

E-Ticaret tüketicisi beyaz yakalı orta üst segment kullanıcıların genel kullanım alışkanlıklarında pazaryerlerinde beğendikleri ürünü satan firmanın mağazasını kontrol etme eğilimi vardır. Bu derece bilinçli tüketici portfoyünün pazarına hitap ettiğini iyi bilen nitelikli e-ticaret işletmecileri de, kendi firmalarının B2c siteleri nin yazılımı ve tasarımına da ayrıca daha fazla önem göstermektedir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

ŞanlıUrfa Göbeklitepe de 1995 yılından beri insanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bir arkeolojik çalışma devam ediyor. İnşası Neolitik çağa yani milattan önce 10.000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. İngiltere'de bulunan Stonehenge den 7.000, Mısır piramitlerinden ise 7.500 yıl daha eski. İnşa edildikten 1.000 yıl sonra nedeni bilinmeyen bir şekilde üstleri insanlar tarafından kapatılarak özenle gömülen bu tapınaklar yeniden gün ışığına çıkıyor.

Çok uzun değil bundan sadece 100 yıl önce doğayla olabildiğince iç içeydik ve ne zaman başımız sıkışsa bu baba evi, kutsal bir alan ya da kendinize ait sığınıp sorunlara çözüm üretebileceğimiz özel bir alanımız yani mağaramız vardı. C2c pazaryerlerinde çok başarılı olabilirsiniz ama unutmayın firmanıza ait olan B2c sitesi sizin sıkıştığınızda içerisinden çözüm üretebileceğiniz mağaranız denebilir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER