E-Ticaret

B2C Sitesi Kurmak

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

23 Kasım 2019 12:44:51
0Yorum
191Okunma

B2C Sitesi Kurmak aslında normal web sitesi kuruluma en yakın yazılımsal çalışmadır. B2C kelime anlamı Business to Consumer – İşletmeciden Tüketiciye ürün satışını ifade eder. B2C Sitesi Kurmak web sitesi kurmaya ne kadar benzese de arka planda ürün girişleri ve ürünlere tanımlanacak çok çeşitli varyasyonlar kaynaklı en azından temel yazılım bilgisi gerektiren bir çalışmadır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum dediğinizde ve bunu kendiniz gerçekleştirmek isterseniz sadece yukarıda bahsettiğim nedenler ile sürükle bırak teknolojisi ile bir site yapabilirsiniz ama hiçbir zaman profesyonel bir e-ticaret sitesi olmaz, olamaz. En basit özel yazılım için harcanacak zaman, emek ve maliyet düşünüldüğünde neden genelde hazır paket e-ticaret yazılımı kullanıldığını anlarsınız. B2C Sitesi Kurmak görece diğer e-ticaret paketlerine oranla kolay gözükse de profesyonel gözükmeyen bir e-ticaret sitesine kimsenin kredi kartı numarasını girmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Maliyeti

E-Ticaret Sitesi Kurmak Maliyeti nedir derseniz eğer zaman, emek ve yüksek maliyetle bir özel yazılım yaptırmak istemiyorsanız hazır paket tercih etmelisiniz. Özel yazılım devamlılık isteyen bir konu olduğu için yazılımcı istidam etmeniz gerekir ve en az maliyeti 10.000 Dolar civarındadır. Hazır paketlerin ortalama fiyatları aşağıda yer almaktadır.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası. (1.000$-2.000$)
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi, Toplu Ürün Satışı. (2.000$-4.000$)
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri Üzerinden Komisyon Geliri. (4.000$-10.000$)

E-Ticaret Sitesi Kuran Firmalar

E-Ticaret Sitesi Kuran Firmalar günümüzde oldukça çoğalsa da güvenilir bir hizmet alabilmek adına en dikkat edilmesi gereken konu yazılım firmasının yer sağlayıcı hizmet belgesinin bulunup bulunmaması konusudur. Sonra ise yazılım konusunda KOSGEB ya da benzeri destekler alabilmeniz için yazılımın lisanslı olmasıdır. En son aşamada ise sizin ile vereceği hizmete yönelik yapacağı ikili antlaşmanın kapsamı ve bağlayıcılığıdır. Unutmamak lazım faturasız bir yazılım temin ettiğinizde ya da açık kaynak kendiniz bir B2C Sitesi Kurmak istediğinizde KOSGEB ve benzeri teşviklerden faydalanamazsınız.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Ücretsiz olarak sürükle bırak teknolojisinin ilerlemesiyle beraber herkes tarafından yapılabilecekmiş gibi algılansa da aslında temel yazılım bilgisi illa gerekmektedir. Bu nedenledir ki çok sayıda işletme e-ticaret konusunda hazır paket tercih etmektedir. Hazır paket hizmet sağlayıcı yazılım firmaları çoğaldıkça da rekabet kaynaklı fiyatlarda düşme yaşanmakta.

E-Ticaret Sitelerinde En Çok Satılan Ürünler

E-Ticaret Sitelerinde En Çok Satılan Ürünler ile ilgili dikkatlice bir inceleme yaparsanız kargo gönderisine uygun (Kırılgan olmayan ve kontrollerden kolayca geçebilen v.b.) ve kâr marjı yüksek ürünler olduğunu fark edersiniz.

  • %26 Yazılım, Kitap, Müzik, Çiçek
  • %16 Bilgisayar Donanım, Tüketici Elektroniği, Ofis Malzemeleri
  • %13 Giyim, Ayakkabı, Takı, Linens / Ev Dekorasyonu
  • %8 Sağlık, Güzellik, Gıda ve İçecek
  • %7 Oyuncaklar, Video Oyunları, Spor Malzemeleri
  • %3 Küçük Ev Aletleri, Mobilya, El Aletleri, Bahçe Ekipmanları

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Steve Jobs, tarihin gördüğü en farklı bakış açısına sahip zekâ şöyle demişti, “Geleceğinize bakarak, hayatınızdaki noktaları birleştiremezsiniz. O noktaları ancak, geçmiştekilere bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden gelecekte bu noktaların, bir şekilde birleştiğine inanın. Çünkü bir şeylere inanmanız gerekiyor. Kadere, hayata, karma öğretime, neye olursa olsun, bir şeye kesinlikle inanmalısınız. Bu bakış açısı beni asla yarı yolda bırakmadı. Hayatımdaki tüm farklılıklar, bu inançlarım sayesinde gerçekleşti.”

B2C Sitesi Kurmak düşündüğünüz kadar zor değil. Yazılım konusunda kurumsal bir hizmet sağlayıcı ile anlaşıp sizin dijital pazarlama alanına yoğunlaşmanız en mantıklı seçim olur.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

B2C E-Ticaret Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER