Web Tasarım

Başarılı Web Tasarım

16 Nisan 2015 16:20:53
0Yorum
2543Okunma

Başarılı bir web tasarım çalışması yaptırmak isteyenlere bazı önerilerde bulunacağız, bu öneriler Dünya üzerinde genel kabul görmüş ilkelerden oluşmaktadır.

Eğer yeni bir web sitesi tasarımı yaptıracaksanız ya da var olan web siteniz üzerinde iyileştirme çalışmaları ve analiz yapacaksanız en güncel haliyle sunduğumuz önerileri okumanızı tavsiye ederiz.

1. Amacınıza Uygun Olmalıdır.

Bir kişi veya kurum olmanız fark etmeden web sitenizin açılış ve varlığını devam ettirme amacına uygun bir tasarım yaptırmalısınız. Örneğin bir e-ticaret sitesi tasarlatıyorsanız bir blog sitesi tasarımına sahip olmamalıdır. Bu hem ürünlerinizi geri plana atacak hem de karışık bir görünüm oluşturacaktır.

2. Kolay Kullanılabilir Olmalıdır.

Hem sizin için hem ziyaretçileriniz açısından kullanım basitliği sağlanmalıdır. Tasarımda yapılan hatalar ve karışıklıklar bazen bu durumu bozmaktadır. Unutmayın ki ziyaretçiler hiçbir siteyi tasarımı güzel diye ziyaret etmez. Ziyaretlerinin bir amacı vardır. Ya bir ürün alacaklardır ya da herhangi bir konu hakkında bilgi edinmek için girmişlerdir. Yani içerik ön planda olmalı ve tasarım kafa karıştırmamalıdır.

3. Arama Motorlarına Uygun Olmalıdır.

Arama motorları web sitelerini indexlerken çeşitli kurallara göre indexlerler. Bunların başında kod yapısı gelmektedir. Web sitenize gereksiz kodlar bulunmamalıdır ve kod yapısı düzenli bir şekilde görülmelidir. Arka planda sayılar ve diğer gereksiz simgeler mümkün olduğunca az kullanılmalıdır ve meta etiketleri tüm sayfalarınıza özel olacak şekilde oluşturulmalıdır. (Açıklama, Anahtar Kelimeler, Başlık)

4. Güvenlik Önlemleri Alınmalıdır.

Bu madde özellikle e-ticaret siteleri için önemli olmakta birlikte; açıklaması kod yapısında herhangi bir açık olmamalıdır şeklinde yapılabilir. Çoğu firmanın kod yapısında açıklar bulunmaktadır. Bu durum kötü niyetli kişi ve kurumlar tarafından fark edildiğinde başınızı ciddi anlamda derde sokabilir. Bu nedenle güvenilir ve bu konuda profesyonel bir firma ile çalışmalısınız.

5. Görsellere Önem Verin.

Web sitenizde bulunan görsellerin kaliteli olmasına çok dikkat etmelisiniz. Görseller web sitesinde ilk bakışta en çok dikkat çeken unsurlardır. İçeriklerinize uygun ve dikkat çekici görseller kullanarak web sitenize ayrı bir hava katabilirsiniz. Unutmayın ki web sitenizin tasarımı ne kadar iyi olursa olsun, kalitesiz görsel kullanımıyla ziyaretçilerinizi kaçırabilirsiniz.

Bu içerik 22.09.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER