E-Ticaret

Batan E-Ticaret Siteleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

09 Temmuz 2019 15:11:31
0Yorum
493Okunma

Batan E-Ticaret Siteleri oldukça dikkatli analiz gerektiren bir konu. Özellikle bir konu üzerine yoğunlaşmaktan ise nedensellik arayarak hareket etmek ve olumsuz değişkenleri birbirinden bağımsız değerlendirerek ancak batan e-ticaret siteleri anlam kazanır.

Yeni Kurulan E-ticaret Siteleri risk alarak hareket ettiklerinde bunun değerlendirmesini arka planda kabul edilebilir risk üzerinden yapmalıdır. Her işte olduğu gibi e-ticaret te de yeni başlamanın heyecanı ile gereksiz masraflara girerek yüksek risk ile batan e-ticaret siteleri içerisinde yer almaktan ise adım adım, temkinli olarak ilerleme ve büyüme bir e-ticaret girişimcisi için en sağlıklısıdır. Yeni kurulan bir e-ticaret sitesinin yapabileceği en büyük hatalardan biri daha kendileri sisteme hazır hissetmeden masraflı reklam kampanyalarına gitmektir. Reklam kampanyaları e-ticaret te oldukça etkili olsa da müşterinin talebini karşılama sürecinde yaşanacak acemilikler e-ticaret tüketicisinin dikkatinden kaçmaz. Aslında unutulmaması gereken şikayetçi müşterilerin sosyal medya ve internet iletişim kanalları üzerinden yapacakları negatif yorumlar sizi de kısa zaman zarfı içerisinde batan e-ticaret siteleri sınıfına sokar. E-ticaret te doğru ve hızlı talep karşılama zaman içerisinde tecrübe ile gelişen bir niteliktir. Kriz ve süreç yönetimleri konusunda hiç tecrübesi olmayan birisinin e-ticaret adına kısa zaman zarfında marka değeri oluşturmasını beklemek fazla iyi niyetli bir yaklaşım olur.

Türkiye Batan E-Ticaret Siteleri

Türkiye Batan E-Ticaret Siteleri yüksek maliyetli reklam kampanyaları yanı sıra pazarın talep durumu ve alım gücünün de etkisi ile özellikle son dönemde batmaktadır. Birçok değişkenin bağımsız etkisi olsa da en önemli etkenlerden büyüme hızı da son dönemde oldukça belirleyici olmuştur. Aşağıda birçok şekilde çıkarımda bulunulabilecek, başlangıcı güçlü ama maalesef batan e-ticaret siteleri sıralanmıştır.

  • Markafoni.com
  • VIPDukkan.com
  • Limango.com
  • Daybuyday.com
  • Alamarka.com
  • Clubbon.com
  • BingoMingo.com
  • Evim.net

Alışveriş Siteleri

Alışveriş Siteleri başlangıçta doğru kurgulandığında en az maliyetle kendini finanse edebilecek derecede satışı her halükârda gerçekleştirebilecek kapasitededir.

Alışveriş Yap dürtüsü ile hareket eden insan kitlesi olduğunun bilincinde her dikkatli girişimci e-ticaret de kısa zamanda pes edenler içerisinde yer almaz.

E-Ticaret Siteleri Neden Kapanıyor

E-Ticaret Siteleri Neden Kapanıyor sorusuna yukarıda bahsettiğim şekli ile kısaca tek bir neden ile sebeplendirilemez. Bu tarz durumlarda genellikle doksanlarda yeni kurulan e-ticaret sitelerinin sadece tanıtım partilerine harcanan milyon dolarlar aklıma gelir. Hesapsız yapılan her ticari atak gibi e-ticaret girişimcileri de batan e-ticaret siteleri konusunda tümevarım yapmalı ve sonuçlara göre kendi yol haritasını hazırlamalıdır. Büyümek açılmayı gerektirir ama ticarette kumar oynamamak adına kabul edilebilir risk kavramını iyi anlamak gerekir. Tamam risk yoksa kazançta yoktur ama finanse edemeyeceğiniz ataklar ya da büyüme hamleleri sizi sonun başlangıcına götürür.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Antik Yunan felsefesinin kurucularından büyük filozof Sokrates in güzel bir sözü, ‘Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER