İnternet

Bilgisayar Korsanı Nedir?

16 Nisan 2015 14:19:49
0Yorum
11539Okunma

Bilgisayar korsanı (hacker) nedir? Bilgisayar korsanı (hacker) kişisel

Bilgisayar korsanı (hacker) nedir? Bilgisayar korsanı (hacker) kişisel bilgisayarlara ya da çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişilerdir.

Hacker Türk dil kurumu tarafından “bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konularında bilgi sahibi olan, bilgisayar programlama alanında standardın üzerinde beceriye sahip olarak ileri düzeyde yazılım geliştirebilen ve onları kullanabilen kişiler” olarak tanımlanmıştır.

Hacker Türleri

Hacktivist: Bu kişiler kendilerine göre yanlış olan toplumsal ya da politik sorunları dile getirmek amacıyla belirli siteleri hackleyerek mesajlarını yerleştirirler.

Siyah şapkalı: Her türlü programı, siteyi ya da bilgisayarı güvenlik açıklarından faydalanıp kırabilen en bilindik hacker türleridir. Sistemleri kullanılmaz hale getirirler ya da gizli dosyaları çalarlar. Bu tür hackerlar en zararlılarıdır.

Beyaz şapkalı: Her türlü programı, siteyi ya da bilgisayarı güvenlik açıklarından faydalanıp kırabilen hackerlardır. Kırdığı sistemin açıklarını sistem yöneticisine bildirerek, o açıkların kapatılması ve zararlı kişilerden korunmasını sağlarlar.

Gri şapkalı: Yasallık sınırında saldırı yapan, hem iyi hem de kötüsü olan hacker tipidir.

Yazılım korsanı: Yazılım korsanları programların kopya korumalarını kırarak, programı izinsiz şekilde dağıtırlar ve bu işten para kazanırlar. Piyasada görülen korsan oyun ya da programları yazılım korsanları sağlar.

Phreaker: Telefon ağları üzerinde çalışan, telefon sistemlerini hackleyerek bedava konuşma yapmak isteyen kişilerdir.

Script kiddie: Bu kişiler bilgisayar korsanlığına meraklı kişilerdir. Tam olarak bilgisayar korsanı değillerdir. Bunlar genel olarak kişilerin e-mail veya anlık mesajlaşma şifrelerini çalarlar.

Lamer: Ne yaptığının tam farkında olmayan, bilgisayar korsanlığı yapabilmek için yeterince bilgisi olmayan kişilerdir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER