E-Ticaret

Bilmeniz Gereken 3 Şey!

23 Nisan 2015 10:32:51
0Yorum
2204Okunma

İnsanların ilgisini çekebilecek ürünleriniz var ve online satış yapmak istediğinizi varsayarak

İnsanların ilgisini çekebilecek ürünleriniz var ve online satış yapmak istediğinizi varsayarak hazırladığımız bu yazımızda, e-ticarete başlamadan önce uygulamanız gereken 3 önemli maddeye değineceğiz.

İnsanların ilgisini çekebilecek ürünleriniz var ve online satış yapmak istediğinizi varsayarak hazırladığımız bu yazımızda, e-ticarete başlamadan önce uygulamanız gereken 3 önemli maddeye değineceğiz.

1- Lojistik candır!
Belli başlı kararlar aldınız ve online pazarlama işine gireceksiniz. Kendinize güveniyor, e-ticaret pastasından bende yiyeceğim diyorsanız, pastanın boğazınızda kalmaması için önce lojistik desteğinizi ayarlamalısınız.
Örneğin; Bir sabah uyandınız ve online mağazanızı açıp baktığınızda müşterilerinizin e-ticaret dükkanınızı resmen talan ettiğini gördünüz. Binlerce sipariş var ve elinizde yeteri kadar ürün yok, ya da ürün var ama insan kaynağınız yok. Bu ve benzeri durumları yaşayarak, daha en baştan prestijinizi sarsarsanız, kısa zamanda kepenkleri indirmeniz içten bile değil.

2- Tasarım / Hosting / Domain Her şeydir!

Bu durumu en iyi şöyle anlatabiliriz.

DÜKKANIN YERİ: (Hosting) İstanbul’da Nişantaşı’nda da dükkan var, X bir semtinde de. Söylemek istediğimiz, dükkanınız ne kadar işlek bir yerdeyse o kadar çok kazanırsınız. Harcarsınız da ama çokta kazanırsınız. Sanal alemde de durum aynıdır. Müşterilerinize ne kadar kaliteli hizmet verirseniz, o kadar çok kazanırsınız.
DÜKKANIN İSMİ: (Domain) Bu başlıkta yukarıdaki belirtilenlerle iniltilidir. 2 Dakika düşünerek dükkanınıza isim bulabilirsiniz ama bu bütün emeğinize ihanet olabilir. Bu yüzden etrafınızdan bolca fikirler edinin ve yüzlerce kişinin geri dönüşünü zihninizde harmanlayıp en doğru kararı verin. Unutmayın, isim (domain) sizi vezirde edebilir, rezilde.
DÜKKANIN TASARIMI: (Web Design) Elektronik Ticaret sitenizin tasarımı kalitenizin göstergesidir adeta. Kendinizi elit bir kullanıcı gibi görüp empati yaparsanız, hayalinizdeki tasarıma kavuşabilirsiniz. Bu bağlamda da çevrenizden ve örnek sitelerden faydalanabilirsiniz. Ucuz etin yahnisi yenmez aklınızdan sakın çıkarmayın.

3- Mülk Sahibini Tanımadan İş Yapmayın. (Yer / Servis / Hizmet / Destek Sağlayıcı)

Günümüzde sanal alem normal yaşamdan daha güvensiz bir doğrultuda gelişmekte ve bu bağlamda da çeşitli basit önlemler alarak durumu lehinize çevirebilirsiniz. E-Ticaret hizmetinizde sizin başyardımcınız olacak bilişim firmanızı iyi seçmeli, referanslarını ve geçmişini araştırmalısınız. Hosting ve tasarımda ucuza kaçmamaya ama ayağınızı da yorganınıza göre uzatmayı ihmal etmemelisiniz.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER