E-Ticaret

Bir Fikir: İkinci El Eşya Satış Sitesi

09 Haziran 2017 12:23:06
1Yorum
4017Okunma

Her türlü ihtiyacımıza internet üzerinden ulaşabildiğimiz çağımızda en çok aranan ve satışı yapılmak istenilen sektörlerden birisi ikinci el eşya sektörüdür. İkinci el eşya alış-verişleri genel pazaryerleri üzerinden yapılabiliyor. Ancak ikinci el ürün satış siteleri günümüzde çok fazla bulunmuyor.

Sizinde e-ticaret sektörüne girme gibi bir fikriniz varsa ikinci el eşya satış sitesi sizin için iyi bir fikir olabilir. Bu düşünceyi bir C2C yazılımı ile hayata geçirebilirsiniz. İkinci el eşya arayan kişiler ve ikinci el eşyalarını satmak isteyen kişileri ortak bir noktada birleştirerek eticaret sektöründe kendinize iyi bir yer edinebilirsiniz.

İkinci el ürün satış sitesi kurarak hem yeni bir oluşum yaratırsınız, hem de önü açık bir alan olduğu için büyümeniz daha kolay olur. Hedef kitlenize yönelik çalışmalar yaparak hızla adınızı duyurabilirsiniz.

İkinci el satış sitesi kurarken iki farklı altyapı ile çalışabilirsiniz.

1. İlan Şeklinde İkinci El Satış Sitesi

Bu türde ürün satışı yapmak isteyen kişiler e-ticaret sitenize gelirler. Eşyalarını ilan olarak eklerler. Siz de ilan başına bir ücret alarak gelir elde edersiniz. Ya da örneğin ilk 3 adet ilan ücretsiz, 3 ilandan sonrasında ücret talep edebilirsiniz. Popülerliğinize göre farklı seçenekler oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz. Başlangıçta hiçbir şekilde ücret almadan yaparsanız talep artacaktır. Böylece bir marka bilinirliği oluşacaktır. Sonrasında ücreti belirleyebilirsiniz.

2. Ürün Şeklinde İkinci El Satış Sitesi

Kişiler ürünlerini online ortamda satmak isteyebilirler. Kredi kartıyla ikinci el eşyayı alan kişiye ürünü kargo yoluyla gönderebilir. Siz de bu alışverişten bir komisyon alabilirsiniz. Size önerimiz yukarıda da bahsettiğimiz gibi başlangıçta çok büyük komisyon oranlarıyla başlamamanız olacaktır.

Tabi bu yukarıdaki seçeneklerin ikisini de kullanabilirsiniz. Kargo ile gönderilemeyecek kadar büyük ürün satan kişiler ilan şeklinde eklerle ve satın almak isteyen kişi doğrudan onunla iletişime geçer. Ama örneğin bir elbise satışı varsa kargo yoluyla yapmak daha mantıklıdır. Kişiler tercihlerine göre bunu belirleyebilirler.

Siz de özellikle sosyal medyayı kullanarak yaratıcı çalışmalar yaparak marka bilinirliğinizi arttırırsanız ciddi talepler alabilirsiniz. Mümkün olduğunca farklı tanıtım çalışmaları yapmaya çalışın. Sosyal medyada yapılan reklamların hepsi neredeyse birbirine benziyor. İlgi çekici reklamlar gerçekten çok az ve kişiler bir reklamla karşılaştıklarında görmezden gelip geçebiliyorlar. Başarılı bir reklam firmasıyla çalışabilirsiniz. Ya da sadece kendi yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Harcayacağınız tutarları çok fazla düşünmemenizi tavsiye ederiz. İleride bir büyüme yaşadığınız zaman aldığınız reklamlarla bile çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

DİĞER İÇERİKLER