İnternet

Bu Yasa Çıktıktan Sonra...

16 Nisan 2015 15:20:03
0Yorum
2291Okunma

Bu Yasa Çıktıktan Sonra Da Çöp E-Posta Göndersinler Bakalım

Adalet Bakanlığının hazırladığı tasarıyla sanal alışveriş daha güvenilir ve şeffaf hale getiriliyor. Tüketiciye, önceden izin alınmadan tanıtım ve promosyon amaçlı elektronik posta gönderilmesi mümkün olmayacak...

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı tasarıyla sanal alışveriş daha güvenilir ve şeffaf hale getiriliyor. Tüketiciye, önceden izin alınmadan tanıtım ve promosyon amaçlı elektronik posta gönderilmesi mümkün olmayacak
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve çeşitli kamu kurumu ve kuruluşların görüşüne sunulan,  Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı ile sanal âlemde alışveriş daha güvenilir ve şeffaf hale gelecek.

Tasarıyla elektronik hizmetin alıcısının satın alacağı mal ya da hizmeti tanıyabilmesi, onu yanıltabilecek bilgilerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tasarı ayrıca şirketlerin ürünlerini tanıtmak amacıyla çok sık başvurdukları istenmeyen elektronik postalara ilişkin düzenleme de getiriliyor. Getirilen düzenlemeyle tüketicinden önceden izin alınmadan tanıtım ve promosyon amaçlı elektronik posta gönderilmesi mümkün olmayacak.

Internet kullanılarak yapılan alışverişin yaygınlaşması Adalet Bakanlığı ni harekete geçirdi. Bakanlık hazırladığı kanun tasarısıyla ile internet ortamında yapılan alışverişin daha güvenilir ve şeffaf olmasını amaçlıyor.

Tasarıya göre, elektronik araçlarla bir sözleşme yapılmadan önce sözleşme hakkında bilgi verme verilmesi zorunlu olacak. Alıcının siparişini elektronik araçlarla vermesi halinde, hizmet sağlayıcı, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, ödeyeceği toplam bedel de dâhil olmak üzere, sözleşmenin şartlarının alıcı tarafından görülmesini sağlayacak. Ayrıca hizmet sağlayıcı, alıcının siparişini aldığını gecikmeden elektronik araçlarla teyit edecek.

Hazırlanan tasarıyla, hizmet sağlayıcı, sipariş verilmeden önce alıcıya, veri hatalarını belirleyebilmesi ve düzeltebilmesi için uygun, etkili ve erişilebilir teknik araçları sunacak.

Aynı şekilde, bu tür iletişimde, alıcının ilgisinin çekilebilmesi için yapılan bazı teşviklerin nitelikleri, varsa ve sunuluyor ise promosyon hediye ya da çekiliş gibi hususların da açık ve anlaşılabilir şekilde belli edilmesi gerekiyor. Böylece alıcının yanıltılma riski azalacak ve güven sağlanmış olacaktır. Söz konusu tasarıyla ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek.

Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek. Ancak esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilecek. Tasarıda esnaf ve tacirlerin kapsam dışı tutulmasının gerekçesi ise, “Esnaf ve tacirlerin kendilerine gelen reklam amaçlı elektronik iletilerden haberdar olabilmeleri ticari hayatın bir gereğidir. Bu nedenle, bu kimselere önceden izin alınmaksızın elektronik ileti gönderilebilecektir” diye açıklandı. Tasarıyla alıcıya ticari elektronik iletiyi reddetme hakkı da getirildi.

Adalet Bakanlığı’nın Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi hakkındaki kanun tasarısı ile bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen hizmet sağlayıcılarına bin liradan 5 bin liraya kadar para cezası verilecek. İndirim ve promosyon amacıyla gönderilen maillerde tüketici yanıltıcı bilgilere yer veren hizmet sağlayıcıları bin liradan 10 bin liraya kadar para ile cezalandırılacak.
Tüketicinin ticari elektronik iletiyi reddetmesine rağmen, iki iş günü içinde hizmet sağlayıcı tarafından aynı mail gönderilmeye devam edilirse on beş bin lira ile cezalandırılması söz konusu olacak. Tasarıyla abone ve kullanıcılara, izin almaksızın, “siyasi propaganda ve cinsel içerik iletimi” amacıyla istek dışı mail gönderilmesinin cezası daha da ağır olacak. Bu tür iletileri gönderenlere yüz bin liraya kadar para cezası verilebilecek.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER