E-Ticaret Türleri

C2C - Consumer to Consumer

22 Nisan 2015 11:12:44
1Yorum
3692Okunma

C2C (Consumer to consumer), internet üzerinden tüketiciler arasında yapılan alışverişi ifade eder. C2C Eticaret modelinde tüketiciler bir eticaret sitesi’nde biraraya gelerek ürün/hizmetlerini sergilerler ve alıcı tüketiciler de o ürün/hizmeti eticaret sitesi’nden satın alır.

C2c eticaret’in yapıldığı eticaret sitesi bir aracı konumundadır. Alım veya satımda herhengi bir içerik girmek, bilgilendirme yapmak vb. işlemde bulunmazlar, bu işlemleri c2c eticaret sitesi kullanıcıları gerçekleştirirler.

C2C eticaret siteleri tedarikçilerin hizmet ve ürünlerini komisyon dahilinde yayınlamayı hedeflemiş eticaret siteleridir.

C2ce-ticaret modelinin bir diğer önemli özelliği ise satıcının faturalandırma yapmak zorunda olmamasıdır. C2c e-ticaret modeli, satıcı konumundaki tüketicinin aracı eticaret sitesinde satacağı ürün/hizmet bilgilerini yayınlaması, alıcı konumundaki tüketicinin ise bu ürün/hizmeti satın almak istediğinde online olarak sipariş vermesi ve ödemeyi yapması ile gerçekleşir. En bilinen c2c modeli e-bay, sahibinden ve gittigidiyor.com’dur.

C2C e-ticaret modelini bir AVM olarak açıklayabiliriz. C2C siteniz sizin AVM'niz olur ve firmalar AVM'nize gelerek mağaza açarlar. Sizde mağazalardan kira alarak gelir elde edersiniz. C2C sitenizde ise ister kira, ister satılan ürün başına komisyon alırsınız. Çokta bir farkı yoktur.

Satıcıların C2C sitelerinde mağaza açmalarının mantığını açıklayacak olursak; alışveriş yapan kişiler bu tarz e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı daha çok tercih ederler. Bunun sebebi ise hem çok daha güvenlidir hem de ürün ve fiyat çeşitliliğine tek noktadan ulaşabilirler. C2C sitelerde çok geniş bir pazar vardır. Bu da hem alıcıların hem satıcıların tercih sebebi olmaktadır. Daha öncede söylediğimiz gibi bir de güvenlik unsuru vardır.

C2C e-ticaret siteleri internet üzerindeki en güvenilir alışveriş siteleridir. Müşteri kredi kartı bilgilerini girer ve para çekilir ancak kendisi ürünü aldığına dair onay vermeden satıcının payı aktarılmaz. Böylece müşterinin güvenliği sağlanmış olur, ürün kendisine ulaşmadığında ya da ayıplı mal geldiğinde site yönetimi ile iletişime geçerek parasının iadesini talep edebilir. C2C e-ticaret sitesinin yönetimi de bu talebi doğru bulursa müşteriye parasını iade eder.

C2C siteler henüz yüksek sayıya ulaşmadığı için önü açık bir iş fikridir. Özellikle piyasada olmayan ilginç bir fikriniz varsa hemen harekete geçmenizi öneririz.

C2C sitelerinin maliyetinden bahsedecek olursak, özel proje olarak hazırlatırsanız çok uçuk fiyatları vardır. Paket olarak ise şuan Türkiye’de bir tek firmamız tarafından sizlere sunulmaktadır.

Türkiye'nin ilk ve tek c2c eticaret yazılımlarını inceleyiniz..

Bu içerik 05.10.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar (0)

Mehmet Ali, 18 0 2016 15:35:12
Türkiyede c2c eticaret girişiminde bulunan bir çok girişimci bulunmaktadır. Yanlış projelerle c2c eticaret yapma arzusu internette c2c sitelerinin başarısız olmalarını sağlamaktadır. Başarılı bir c2c projesi için doğru c2c altyapısı ve profesyonel danışmanlık almak gerekmektedir. Bu alanda KMK Bilgi Teknolojilerine teşekkür ediyorum ücretsiz vermiş oldukları c2c eticaret danışmanlık hizmetlerinden dolayı..

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER