E-Ticaret

C2C E-ticaret Yazılımı ve Merak Edilenler

20 Ekim 2017 18:10:22
0Yorum
2456Okunma

C2C e-ticaret yazılımı alıcı ve satıcıları ortak noktada buluşturur ve her iki tarafa da güvenli bir online alışveriş deneyime sunar. C2C e-ticaret yazılımı sunduğu ürün ve fiyat çeşitliliği nedeniyle müşterilerin sıkça ve güvenerek alışveriş yaptıkları platformlardır.

C2C yazılımı çalışma mantığı bu sektöre giriş yapmayı düşünen kişi ve firmalar tarafından merak edilmektedir. C2C ürünlerini internet üzerinden satmak isteyen satıcıları tek çatı altında buluşturur ve bu çatı altında yapılan satışlardan belli bir komisyon alır. C2C sitesi her türden ürünün satılabildiği bir e-ticaret platformu olabileceği gibi sadece tek bir sektörde satış yapılabilen bir e-ticaret sitesi de olabilir. Bunu projenize başlarken belirlemelisiniz ve bundan sonraki çalışmalarınızı seçtiğiniz sektöre yönelik olarak yapmalısınız. Örneğin; C2C E-Ticaret projenizde elektronik ürünler satılabildiği gibi organik gıda ürünleri de satılabilir ya da sadece elektronik ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz sektöre veya projenizin hedef kitlesine yönelik satıcılarla anlaşarak projenizdeki ürün çeşitliliğini arttırmalısınız. Unutmayın ki bir e-ticaret sitesinde ne kadar çok ürün çeşitliliği varsa o kadar fiyat çeşitliliği de olacaktır ve müşteriler bu e-ticaret sitesini sıkça ziyaret edecek ve alışveriş yapacaklardır.

C2C siteleri için gereken ödeme sistemi iyzico tarafından sunulmaktadır. Şu an Türkiye’de bu ödeme altyapısını sağlayan tek firmadır. İyzico yapılan satışlardan belli bir komisyon alarak alıcı, satıcı ve C2C sitesi arasındaki para trafiğini kendi posları üzerinden sağlamaktadır.

Tabi yazılımınızın altyapısı da kullanılacak ödeme sistemini belirlerken önemli olacaktır. Kendiniz için ayrı bir ödeme sistemi hazırlatmanız çok büyük maliyetler yaratacağı için, bu tarz sitelerde genellikle iyzico altyapısı kullanılmaktadır.

KMK C2C e-ticaret yazılımı ile birlikte satıcılarla ayrı anlaşmalar yaparak her satıcıya ayrı komisyon bedeli uygulayabilirsiniz ya da satış başına bir bedel almayıp aylık, yıllık vb. şekilde mağazalarınıza kiraya verebilirsiniz.

C2C projenizin yoğun trafik alabilmesi için çok sayıda satıcı ile anlaşmaya çalışmalısınız. Müşteriler de bu şekilde sitenizi daha çok ziyaret etmiş olacaklardır. Aynı şekilde müşterilere hediye çeki veya cazip kampanyalar sunarak alışveriş yapmalarını sağlarsanız satıcılarda C2C sitenizde mağaza açıp ürünlerini satmak isteyeceklerdir. Projenize ve hedef kitlenize yönelik kampanyalar ile ne kadar çok reklamınızı yaparsanız sektörde ön plana çıkma şansınız o kadar artacaktır.

Bu içerik 20.10.2017 tarihinde güncellenmiştir.

DİĞER İÇERİKLER