Kategoriler

C2c eticaret modeli ile B2c eticaret modeli arasındaki fark nedir?

09 Şubat 2016 17:41:15
0Yorum
5065Okunma

C2c eticaret tüketici ile tüketici arasında ve aynı zamanda tüketici ile tedarikçi arasında ticaretin web ortamında gerçekleşmesi diyebiliriz. B2c eticaret modeli ise tedarikçi ile tüketici arasında yapılan ticaret uygulamasıdır.

C2c eticaret modelinde, c2c eticaret site sahibi komisyon veya mağaza kiralama usulü ile çalışır. C2c eticaret modelinde c2c site sahibi satılan ürün veya alınan ürün fiyatına, faturasına, teslimat ve servis hizmetlerine karışmaz, aracı konumundadır. Satılan ürünün komisyonunu alır ve aldığı komisyon tutarında tedarikçiye (Mağaza) sahibine faturasını keser. 

C2c eticaret sitesinde satılan ürün veya hizmet tutarı ödeme kuruluşu tarafından havuz hesabında bekletilir. Ürün ve hizmet transferi gerçekleştikten sonra havuzdaki paranın komisyonu, c2c site sahibine gönderilir, geriye kalan tutar tedarikçiye gönderilir. 
B2c eticaret modelinde ise, eticaret site sahibi ürün tedarikinde bulunur ve alıcılar eticaret site üzerinden ürünü satın alır satılan ürünün faturasını eticaret site sahibi keser. Eticaret site sahibi burada alıcının direk muhat tabidir. C2c eticaret modelinde ise sadece arıcı kuruluştur.

B2c eticaret yazılımı ile c2c yapılabilir mi?

Hayır, b2c eticaret yazılımı ile c2c yapılamaz. C2c eticaret yazılımında c2c gereksinimlerinin olması gerekmektedir. Mağaza yönetimi, komisyon yönetimi, ödeme yapısı, doping sistemi, reklam sistemi, mağaza profil sayfası, mağaza yönetim paneli gibi uygulamaların c2c yazılımında olması gerekmektedir. Bazı uygulamalar modül olarak entegre edilse bile c2c eticaret gereksinimlerini karşılayamayacaktır. 

Neden b2c eticaret yazılımı ile c2c yapılamaz?

En basit örneği ile bir ürün satışında vergisel yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğumuz bulunmaktadır. Örneğin; b2c eticaret siteniz üzerinden bir satış gerçekleşti bu satış tedarikçinizin mağazasından gerçekleşti ödeme sizin resmi hesaplarınıza geleceğinden bu ödemeye fatura kesmek zorundasınız. Ama ürün tutarının siz sadece komisyon oranınız olanı hak ettiniz fakat ürün tutarının tamamını fatura olarak kestiniz fatura kdv oranı komisyon tutarından daha fazla olacaktır. Faturayı tedarikçi kessin dediğiniz an fatura tutarı sizin hesabınıza geldi bu yüzden faturayı sizin kesmeniz gerekmektedir. Buda c2c eticaret modeline aykırı bir işlemdir. Kısacası sadece bu yüzden bile b2c eticaret modeli ile c2c yapılamaz. 

C2c eticaret projelerinizle ilgili KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketinden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Danışma Hattı: 0850 333 0 565

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER