E-Ticaret

Çok Dilli E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

08 Temmuz 2019 14:46:37
0Yorum
299Okunma

Çok Dilli E-Ticaret aslında maalesef şu aşamada küresel bir dil olan İngilizce e-ticaret çalışmalarına karşı Asya ve Kıta Avrupası pazarının haklı tepkileri ile ortaya çıkarılmış bir çözümdür. Çok dilli e-ticaret sayesinde bölgesel pazarlar küresel bir boyut kazanmışlardır.

Çok Dilli E-Ticaret Sitesi ise aslında tüm e-ticaret paketlerinde uygulanması mümkün olmayan bir durum arz eder. Özellikle C2C paketlerinde müşterilerin sayfa oluşturması usulüne yönelik bir çalışma yürütüldüğü için her müşterinin bağlanacağı dil özeline uygun bir sayfa ayrıştırması şu aşamada mümkün gözükmemektedir. Bu nedenledir ki amazon.com, e-bay.com gibi platformlar çok dilli e-ticaret yerine uluslararası kabul görmüş dil olan İngilizceyi tercih etmektedir. Özel yazılım haricinde en sağlıklı çok dilli e-ticaret hazır paket çalışmaları B2C formatı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Eğer uluslararası yani çok dilli e-ticaret faaliyeti yürütecekseniz alacağınız yazılım genel kabul görmüş Seo standartlarında kurumsal bir yazılım olmalıdır.

En İyi E-Ticaret Paketleri

En İyi E-Ticaret Paketlerine kadar göreceli bir kavram olsa da hazır paketler içerisinde yazılımsal açıdan ana ayrımları barındıran paketler aşağıda sıralanmıştır.

  • B2C Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) Ürün Satışı. B2C E-İhracat Çoklu Dil ve Para Birimi ile Ülke Bazında E-Ticaret Sayfası.
  • B2B Business to Business – (İşletmeciden İşletmeciye) Üyelik Oluşturma. Bayi ve Satış Ağı Yönetimi.
  • C2C Consumer to Consumer – (Tüketiciden Tüketiciye) Üyelerin Sayfa Oluşturması. İkinci El Ürün Satışı ve Pazaryeri.

E-Ticaret ve E-İhracat

E-Ticaret ve E-İhracat aslında bilindiğinin aksine birbirinden bağımsız olmayan iç içe geçmiş bir konudur. Çoklu dil ve para birimi seçeneği ile çeşitlendirilmiş e-ticaret sitelerine e-ihracat sitesi denir.

Mikro ihracat gümrük komisyonculuğu maharetine ihtiyaç duymadan belirli sınırlar içerisinde yetkili kargo firmaları ile yürütebileceğiniz ihracat işlemleridir. Mikro İhracat teşvik işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimento ile %18 KDV iadesi alınabilmekte.

Profesyonel E-Ticaret

Profesyonel E-Ticaret çalışması yürütebilmek adına adım adım ilerlenmesi ve iş içerisinde uygulamalı eğitim ile profesyonellik derecesine ulaşılması taraftarıyım. Özellikle kurumsal bir yazılım firmasından alacağınız hazır e-ticaret paketi hem maliyeti hem de SEO uygunluğu tarafınıza ticari anlamda oldukça fayda sağlar. B2C paketine yapılan müdahale ile çok dilli e-ticaret sitesini basit bir değişiklik olarak görmek büyük hata olur. Günlük kur farkını bile zaman ayarlı para birimlerine uyarlayan bir sistem altyapısı geliştirmek oldukça yorucu ve profesyonel bir çalışma gerektirir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Başta Microsoft olmak üzere birçok firmanın kurucusu ve yaptıkları ile yaşarken tarihe geçen dünyanın en zengin Amerikalı girişimcisi Bill Gates in güzel bir sözü, ‘Kurumsal zeka şirketinizde bilginin, azami insana ne hızda yayıldığının ve insanların birbirlerinin düşüncelerinden ne kadar yararlanabildiklerinin ölçüsüdür. Şirket zekası hem tarihsel hem de güncel bilgiyi paylaşmayı içerir.’

Markamı olmak istiyorsunuz. Her markanın bir kimliği vardır. Marka olabilmek için kimlikli bir faaliyet yürütmeniz gerekir. Kimliğini oluşturan zaman içerisinde ilişkiler ağının prensipler çerçevesinde yönetim şeklidir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER