E-Ticaret

Çoklu Dil Seçenekli E-Ticaret

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Eylül 2019 15:05:34
0Yorum
353Okunma

Çoklu Dil Seçenekli E-Ticaret aslında B2c olarak bilinen Business to Consumer – (İşletmeciden Tüketiciye) ürün satışı yapılabilen yazılımın çoklu dil ve para birimi seçenekleri ile çeşitlendirilmiş haline e-ihracat denir. Diğer yazılım modellerinin temeli olan C2c yazılımlarda çoklu dil seçenekli e-ticaret yapmak ayrı ayrı mağaza açılmasından dolayı teknik açıdan şu aşamada olası değildir.

Çoklu Dil Seçenekleri Çeviri Yapar mı? sorusunun kesin ve net yanıtı yapmaz, yapmamalı çünkü sağlıklı olmaz. Günümüz bilişim çağı şartlarında en yüksek yeterliliğe sahip Google Çeviri altyapısında bile gramer farkı kaynaklı ve çoklu deyimler kaynaklı otomatik çevirmelerde ciddi anlam kaymaları yaşanmakta. Bu nedenle çoklu dil seçenekli e-ticaret demek aslında arka planda ayrı sayfa ara yüzleri demektir. Bağlanılan İP (İnternet Protokolü) ve Arama Motoru bilgilerini gören bu sistemler o sayfaya tanımlanan bölgeler, ülkeler arama yaptığında indexinde bulunan dillere göre ayarlanmış anahtar kelimeler sayesinde ön plana çıkar. Her dil seçeneğine bir para birimi tanımlanabilir. Daha anlaşılır olması için şöyle örneklendirelim, kişi Suudi Arabistan’dan bağlanıyorsa manuel arka planda o ülkenin hassasiyetlerine yönelik yerleştirdiğiniz reklama kapalı bir bayan koyabilir, Arapça harflerle düzenleyip ürünleri ona göre yerleştirebilirsiniz.

Diğer bir seçenek Rusya’dan bağlanıldığında kürklü bir bey ve Kiril alfabesi koyabilirsiniz. Yani kısaca arka planda birden fazla e-ticaret siteniz olur.

Profesyonel E-Ticaret

Profesyonel E-Ticaret denilerek tabir edilen aslında hazır paket e-ticaret sitesi hazırlayan yazılım firmalarından alınan hizmet kastedilir. Normalde bir yazılım kendi tarafınızdan özel yazılım olarak yapılmaya çalışıldığında zaman ve maliyet açısından çok daha pahalıya gelebilir.

E-Ticaret Çözümleri

E-Ticaret Çözümleri üzerine hazır paket yazılım firmaları zaman içerisinde çıkan sorunlara ürettikleri çözümler ile oldukça profesyonelleşmiştirler. Başlangıçta profesyonel çoklu dil seçenekli e-ticaret hizmeti almak adına yapılacak en sağlıklı yol hazır paket yazılım almaktır. İlerleyen dönemde işlem hacminizin artması ve yazılımın sizin taleplerinizin gerisinde kalması durumunda özel yazılımı finanse edebilecekseniz özel yazılım yaptırabilirsiniz.

E-Ticaret Modülleri olarak bilinen modüller daha çok normal web sitelerinden farklı olarak dijital pazarlama etkinliklerine yönelik hazırlanan modüllerdir. Örneğin döviz kurlarını arka planda günlük olarak çeken bir sistem bir modüldür. Buna istinaden çoklu dil seçenekli e-ticaret de güncel kur bilgisi ile satış yapılır.

E-Ticaret Sistemi

E-Ticaret Sistemi aslında içerisine girilip teknik terimleri özümsendiğinde genel kültürü kuvvetli birisinin çok rahat yönetebileceği bir ticari faaliyettir. Ancak yazılım kısmının ciddiyetsiz firmalar kaynaklı gri bölge olarak kalması kaynaklı müşteriler problem yaşamaktadır. Bu tarz firma seçimlerinde bulunurken paranızın boşa gitmemesi adına kesinlikle matbu iki taraf imzalı bir sözleşme üzerinden işlem yapılmalıdır. Maalesef sektörün genişlemesi ve gelişmesi adına bazen üstü kapalı hızlıca geçtiğim bir konu olsa da Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin çalışma şekli şu yöndedir.

Mahkemede sizin tüketici olarak beyanınız kendi sitelerinde şu şekilde bilgilendirme yapmışlar ben buna uyarak mesafeli satış sözleşmesi üzerinden hizmete dair ödeme yaptım şeklinde beyanınıza yazılım firması biz yapmadık bilgilendirme sitemize yapılan müdahale ile dışarıdan değiştirilmiş olabilir şeklinde beyanda bulunursa mahkeme başkanı bilirkişi atar. Bilirkişiye mahkemenin sorusu şudur değiştirilebilir mi? Her halükârda olasıdır yanıtı gelecektir.

Kayıtlı Elektronik Posta ile kapalı devre bir sistem üzerinden yapılan antlaşma tebliği bile şu aşamada kazanılmış bir davaya konu olmamıştır. Halen Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde ıslak imza ve evrak esastır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Dünyanın en çok dil bilen insanı dil bilim uzmanı olan Johan Vandewalle şimdiye kadar 35 dili incelemiş ve hepsini ana dili gibi konuşur seviyeye gelmiş. Hatta Belçikalı dil bilimci 13 yaşında Türkçeyi öğrenmiş ve Türkçeyi çok sevmiş.

İnsanlara kendi dilleri dışında başka bir dille hitap etmeyi büyük saygısızlık olarak gören Johan Vandewalle, “Bir Türk ile Türkçe dışında başka bir dille iletişim kurmaya çalışmak bana günah gibi geliyor” diyerek farklı dillere verdiği önemin altını çiziyor.

Çoklu dil seçenekli e-ticaret yapmak belki anlattıklarımızdan yola çıkarak güç gözükebilir ancak temel bazı dil gruplarını öğrendiğinizin de diğer dillere de hâkim olabilirsiniz. Ama empati kurarak düşünün çoğu kişi dünyada tam İngilizce bilmemesine rağmen Alibaba.com ya da Amazon.com gibi platformlarda satış gerçekleştirebilmekte.

Ticaretin dili ortaktır.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER