Hosting

Datacenter Nedir?

15 Nisan 2015 16:53:28
0Yorum
6894Okunma

Son zamanlarda hosting nedir ve hosting türleri gibi konular hakkında detaylıca bilgiler vermeye çalıştık. Bugün ise hosting hizmetinin çıkış noktası olan Datacenter Türkçe karşılığı ile Veri Merkezi hakkında bilgiler vereceğiz.

Toplum olarak internetin hayatımıza girmesiyle birlikte tüm verilerimizi internet üzerinde depolamaya yöneldik. Bu hizmeti ise bize sağlayan kurumlar datacenterlar yani veri merkezleridir.

Datacenter ya da Veri Merkezi; büyük kuruluşların sahip oldukları server yani sunucu cihazlarını barındırdıkları ortamlardır. Bu ortamların taşıması gereken çok önemli özellikleri vardır.

Datacenter odalarında birçok cihaz aynı anda çalışır. Bu nedenle odanın tavanı, yeri ve duvarları elektrik akımının tamamen izole edilmesini sağlamalıdır. Aynı zamanda sıcaklık ve nem gibi faktörler için uygun bir soğutma sistemine sahip olmalıdır. Bunların yanında datacenterın metrekare alanı kişilerin rahatlıkla kurulum yapabileceği ve çalışmalarını gerçekleştirebileceği genişlikte olmalıdır. Bazı sunucu cihazları birbirinin sıcaklıklarından etkilenebileceği için aralarındaki mesafe bu durum göz önüne alınarak belirlenmelidir. Datacenterlarda elektrik ve internet bağlantısının hiçbir zaman kesilmemesi için gerekli çalışmalar ve ekipmanlar mutlaka bulunmalıdır.

Enerji altyapısı olarak ise kullanılan cihazlara yetecek biçimde bir elektrik altyapısı gerekmektedir. Örnek verecek olursak birçok cihaza 220 Voltluk elektrik akımı yetmemektir. Bu durum göz önünde bulundurularak elektrik enerjisi altyapısı doğru şekilde ayarlanmış olmalıdır. Ani şekilde gerçekleşen elektrik kesintileri için kendini şarj eden ve elektrik gittikten sonra sistemi bir süre daha ayakta tutan UPS adı verilen cihazların mutlaka olması gerekmektedir. Çok büyük firmalar için bir dakikalık bir kesinti bile ciddi kayıplara yol açabilmektedir. Bu gibi sebeplerle bu konu hakkında ciddi önlemler alınmalıdır.

Soğutma sistemi de en önemli konulardan biridir. Server cihazları çok fazla ısınabilir v ebu ısınma nedeniyle kendilerini kapatabilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için datacenterların soğutma sistemi uygun ortam koşullarını sağlayacak şekilde programlanmalıdır.

Bunlardan farklı olarak ise çok daha önem verilmesi gereken bir konu daha vardır. Güvenlik, datacenterlar için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çoğu datacenterın odalarının kapısı kartlı giriş sistemini kullanmaktadır. Bu odalara giriş çıkışların yüksek düzey koruma ile takip edilmesi gerekmektedir. Odalarda kameralar bulundurulmalı ve 7/24 kayıt altında tutulmalıdır.

Bu içerik 23.08.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER