Web Tasarım

Dinamik Sitelerdeki Programlamalar

16 Nisan 2015 16:06:18
0Yorum
2600Okunma

Dinamik Sitelerde Kullanılan Programlama Dilleri Nelerdir?

Dinamik web siteleri bir yönetim paneline bağlı olan ve istediğiniz kadar sayfa oluşturabildiğimiz yazılımlardır. SEO açısından ve kullanım kolaylığı açısından büyük faydalar sağlamakta ve çok tercih edilmektedir.

Statik web sayfalarında herhangi bir yazılım bilgisine gerek yoktur. Ancak dinamik web siteleri en az bir programlama dili kullanılarak oluşturulur. Bu programlama dilleri hangileridir bunlardan bahsedelim. En çok kullanılan programlama dillerinin başında PHP ve ASP tabanlı diller gelmektedir.

ASP.Net Nedir?

ASP.Net, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir web uygulama gelişimi teknolojisidir. Dinamik web sayfaları, web uygulamaları ve XML tabanlı web hizmetleri yaratılmasına olanak sağlar.

ASP ( Active Server Pages )

Active Sever Pages “Aktif Sunucu Ayarları “anlamına gelir. ASP Windows işletim sistemi üzerinde IIS ile çalıştırılabilen bir programlama dilidir. Server tarafından çalıştırılarak sonuçlar yani veriler HTML olarak tarayıcınız tarafından yorumlanır, gösterilir. ASP ile kodlanan sitelere dinamik web siteleri denir.

PHP ( Personal Home Pages )

Personal Home Pages “Kişisel Sayfalar“ anlamına gelmektedir. PHP işletim sistemleri üzerinde çalıştırılabilen bir programlama dilidir. Server tarafından çalıştırılarak veriler HTML olarak tarayıcınız tarafından gösterilir.

JSP ( Java Server Pages )

JSP, bir Java sunucusu üzerinde çalışan HTML, CSS ve Javascript çıktısı üretebilen, Java gösterim teknolojisi olarak tanımlanabilir. JSP, etiketler ve Java kodlarından oluşur, programın akışını, dinamik çıktı üretilmesini vs. etiketler ve Java kodu ile yapılabilir.

HTML ( Hyper Text Markup Language )

HTML, bir programlama dili olarak tanımlanamaz. HTML kodlarıyla kendi başına çalışan bir program yazılamaz. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar aracılığıyla çalışabilen programlar yazılabilir. Programlama dili denilmemesinin nedeni tam olarak budur. Temel gereği yazı, görüntü, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirine basitçe bağlamak, buna ek olarak söz konusu sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları belirlemektir.

Bu içerik 21.09.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER