Domain

Domain Nedir? Domainin dilimizdeki karşılığı alan adıdır. Alan adı demek o sitenin kimliği demektir. Domainler internete bilgi sunan bir hizmetin adıdır. Örnekle açıklarsak; www.kmk.net.tr bir domaindir. Çeşitli kuruluşlar, şirketler domainlerini kendi isimlerine göre alırlar. Domainlerde Türkçe karakter (ç,ğ,ı,ö,ş,ü) kullanılmaz. Domain Register hizmeti veren firmalardan alan adınızı alabilirsiniz. Domain olmadan internet kullanıcıları web sitenize ulaşamazlar. Domainlerin uzantıları vardır ve çeşitli kuruluşlar bu uzantılara göre alan adlarını alırlar.

Devamını Göster

En Çok Kullanılan Domain Uzantıları

.com: Ticari kuruluş veya şirket

.edu: Eğitim Kurumu

.gov: Devlet kuruluşu

.mil: Askeri kuruluş

.net: Internet hizmeti sunan kuruluş

.org: Kar amacı gütmeyen kuruluş için kullanılırlar.

.tv: Tuvalu adlı bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Fakat genellikle televizyon kanalları tarafından kullanılır.

Bunların haricinde ise domain ülke uzantıları vardır. Aynı zamanda da coğrafi veya yerli domainler olarak da bilinir. Bunlardan birkaçı şöyledir:

.tr: Sadece Türkiye’deki kullanıcılar için

.eu: Avrupa’daki kullanıcılar için

.de: Almanya’daki kullanıcılar için

.co.uk: İngiltere’deki kullanıcılar için

Aslında domainler satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzden en fazla 10 yıl olmak üzere domaininizin süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen domain, 10 yıla kadar tescil edilebilir. Türkiye’de alan adları ODTÜ tarafından yönetilmektedir.

KMK Domain Blog

KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi, Web Teknolojileri alanında faaliyet göstermektedir ve ham maddesi bilgidir. KMK Bilgiyi alır işler ve kullanıcısına sunar. Bu blok aracılığı ile Domain alanında bilgi paylaşımı yaparak abonelerini domain ile ilgili yenilikler hakkında bilgilendirir. Sende web teknolojilerini yakından takip etmek için KMK Abonesi ol bilgi sana gelsin.

Devamını Gizle