Domain

Domain Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

15 Nisan 2015 14:05:52
0Yorum
2998Okunma

İnternet dünyasına yeni giriş yapacaksanız ya da yeni bir projeye başlayacaksanız alan adınızı iyi seçmelisiniz.

İnternette markanıza ve kurumsal kimliğine uygun bir domain satın almalısınız. Domain alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Anahtar Kelime Analizi: SEO açısından anahtar kelimenizin alan adınızda geçmesi size fayda sağlayacaktır. Bunun için iyi bir anahtar kelime analizi yapmalısınız. Markanızla anahtar kelimenizi birleştirerek bir alan adı belirleyebilirsiniz.

Domain Uzantısı: Alan adı seçimi yaparken aynı önemi uzantısına da vermelisiniz. .com uzantılı domainler her zaman daha profesyonel bir görünüm sergilemektedir. İstediğiniz alan adının .com uzantılısı doluysa .net veya .org uzantılı domainlerini de tercih edebilirsiniz. Ama ilk bakacağınız alan adı uzantısı .com olmasını öneririz.

Domain İzlenimi: Kullanacağınız alan adı akılda kalıcı olmalıdır. Ziyaretçiler istedikleri zaman kolaylıkla ulaşabilmelidir. Alan adınıza benzer alan adlarını araştırmalı ve bu doğrultuda orijinal bir alan adı bulmanız gerekir. Ziyaretçilerin akıllarında kalıcı ve benzersiz olmalıdır. Böylece diğer markalar ve web siteleri arasından kolayca sıyrılabilirsiniz. Taklitçilik sizin diğerleriyle karıştırılmanıza sebebiyet verecektir.

Tire Kullanımı: Alan adı seçimi yaparken kelimeler arasında tire kullanmanız yararınıza olmayacaktır. Tire kullanımı profesyonel görünümü engeller ve genellikle akılda kalıcı olmaz. Bu sebeple mümkün olduğunca tire kullanımından kaçınmalısınız.

Alan Adı Uzunluğu: Alan adınızın uzunluğu da dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir. Çok uzun alan adları ziyaretçiler tarafından hem zor hatırlanmaktadır hem de ulaşım daha zor olmaktadır. Alan adınızın kısa ve öz olması önemlidir. Web sitenizin içeriğini anlatmalı ancak mümkün olduğunca kısa olmalıdır.

Bu içerik 19.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER