Domain

Domain Yönlendirme Nedir?

15 Nisan 2015 12:26:19
0Yorum
4397Okunma

Bugün domain yönlendirme nedir ve domain yönlendirme nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Alan adı yönlendirme işlemi hakkında soru işaretlerini gidermek için okumaya devam edin.

Domain yönlendirme – alan adı yönlendirme işlemi iki şekilde yapılabilmektedir. 

Bunlardan ilki; sahip olduğunuz domaini web barındırma hizmeti aldığınız hosting firmasına yönlendirmektir.

DNS yönlendirme nedir?

Sahip olduğunuz alan adını bir hosting firmasına yönlendirilmesi işlemidir. Peki, DNS yönlendirme nasıl yapılır? Öncelikle alan adınızı yönlendireceğiniz hosting firmasından DNS bilgilerini öğrenmelisiniz. Örnek olarak KMK Bilgi Teknolojileri DNS bilgileri aşağıdaki iki adrestir.

ns1.kmkiletisim.com

ns2.kmkiletisim.com

Yönlendirme işlemini yapabilmek için alan adını aldığınız firmanın yönetim panelinden DNS Ayarları bölümünden bu adresleri eklemeniz gerekir.

Domain yönlendirme ne kadar sürer?

Hosting firmasının DNS bilgilerini yönetim panelinden girdikten sonra yönlendirme işleminin gerçekleşmesi 24 saate kadar sürebilmektedir.

İkinci domain yönlendirme şekli ise; alan adını başka bir alan adına yönlendirme işlemidir.

Örnek vererek açıklayacak olursak www.yenidomain.com isimli bir alan adı aldınız. Ancak bu alan adına tıklandığında yine sizin kullanmakta olduğunuz www.eskidomain.com adresine gitmesini istiyorsanız bu işlemi yapmalısınız. Bazı firmalar bu işlemden ücret talep edebilir. KMK bu hizmeti müşterilerine ücretsiz olarak sunmaktadır.

Alan adı yönlendirme işlemleri genellikle firmalar tarafından kendi alan adının farklı uzantılarına yönlendirme şeklinde yapılmaktadır. Örnek olarak; firmanın www.domain.com diye bir alan adı mevut. Bu alan adının .net, .org, .com.tr gibi uzantılı hallerini de almış. Bu farklı uzantılı domainleri .com olan esas kullandığı sitesine yönlendirilmesini ister.

Domain yönlendirme (bir başka deyişle domain forward), seo taktiği olarak veya domain değişikliği sebebiyle eski domaine gelen ziyaretçinin yeni domaine aktarılmasıdır.

Alan adı yönlendirme ücretsiz olarak siz müşterilerimize verdiğimiz bir hizmettir.

Bu içerik 13.07.2017 tarihinde güncellenmiştir.

DİĞER İÇERİKLER