Alan Adının Önemi

Alan Adının Önemi

Bir web sitesinin alan adının belirlenmesinde aşamasında bazı stratejilerin uygulanması gerekmektedir. Bu seçimi yaparken hem arama motorlarına yönelik bir seçim yapmalı hem de ziyaretçilerin akıllarında kalabilecek bir alan adını seçimi yapılmalıdır.

Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain Nedir?, Domainin dilimizdeki karşılığı alan adıdır. Alan adı demek o sitenin kimliği demektir.

Üst Seviye Alan Adları Nedir?

Üst Seviye Alan Adları Nedir?

Üst Seviye Alan Adı İngilizce karşılığı Top Level Domain kısaltması TLD olan bir ifadedir. Alan adı alırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Alan adınızın uzunluğu, içerdiği kelimeler ve uzantısı SEO açısından büyük önem taşımaktadır.

Whois Nedir?

Whois Nedir?

Whois Nedir? Türkçe karşılığı alan adı sorgulamadır. Whois sayesinde alan adı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

TR Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

TR Uzantılı Alan Adı Nasıl Alınır?

TR uzantısı .com, .net, .org vb. uzantılardan sonra gelmektedir. Bu uzantılar ülkelere göre değişim göstermektedir. TR uzantılı alan adı almak diğer uzantılara göre farklı evraklar gerekmektedir.

Alt Domain Nedir?

Alt Domain Nedir?

Alt domain İngilizce karşılığı ile subdomain demektir. Alt alan adları ana bir alan adına bağlı olarak açılabilir ve Google vb. arama motorları tarafından ana domainin ayrı bir uzantısı olarak görülürler.

FTP (File Transfer Protocol) Nedir?

FTP (File Transfer Protocol) Nedir?

File Transfer Protocol ifadesinin kısaltması olan FTP Türkçe anlamıyla Dosya Aktarım Protokolüdür. FTP nedir kısaca açıklayacak olursak yerel bilgisayarınızdan, depolama alanınız arasında dosyaların aktarılmasını sağlar.

DNS  Nedir?

DNS Nedir?

Domain Name System ifadesinin kısaltması olan DNS, tarayıcıda girmek istediğimiz sitenin alan adını yazdığımızda IP adresine çevirerek o siteye ulaşmamızı sağlar.

Alan Adının SEO Etkisi

Alan Adının SEO Etkisi

SEO yu etkileyen şeyler arasında domain yani alan adı da bulunuyor. Peki alan adı SEO yu nasıl etkiler? Bugünkü yazımızda bu sorunun cevaplarını açıklamaya çalışacağız.

IP Nedir?

IP Nedir?

Internet Protocol tanımının baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Cihazların birbirleriyle iletişim kurabilmesini sağlayan bir numaradır.

Statik IP Nedir?

Statik IP Nedir?

Statik IP Nedir? Statik kelime anlamı olarak değişmeyen, durağan demektir. Eğer bir kez internete bağlandıysanız

Dinamik IP Nedir?

Dinamik IP Nedir?

Dinamik IP Nedir? Dinamik IP, internete her bağlanışınızda değişen adrestir.

Domain Transferi Nedir?

Domain Transferi Nedir?

Domain transferi, alan adını şu an bulunduğu firmadan başka bir firmaya taşıma işlemidir. Bu işlemin bazı şartları vardır.

Domain Yönlendirme Nedir?

Domain Yönlendirme Nedir?

Bugün domain yönlendirme nedir ve domain yönlendirme nasıl yapılır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Alan adı yönlendirme işlemi hakkında soru işaretlerini gidermek için okumaya devam edin.

TCP/IP Nedir?

TCP/IP Nedir?

TCP/IP protokolü nedir ne işe yarar? Sorusunun cevabı internet üzerinde veri aktarımı işlemi için kullanılır. Günümüzde en çok kullanılan protokoldür. TCP/IP protokolü aynı zamanda diğer iletişim ağlarında da kullanılabilir. Pek çok farklı tipte bilgisayarı veya iş istasyonlarını birbirine bağlayan yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.

Domain Yenileme Nedir?

Domain Yenileme Nedir?

Domain yenileme nedir? Domain yenileme alan adının yenileme süresi geldiğinde gerekli ücreti ödeyerek alan adını kullanabilmeniz anlamına gelir.

Domain Fiyatları Nasıldır?

Domain Fiyatları Nasıldır?

Domain fiyatları alınan firmaya ve uzantısına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak aklınızda bir alan adı varsa firmalar arasındaki fiyat farklılıkları çok büyük değildir. Hepsi ortalama bir fiyat verecektir.

Türkçe Karakter İçeren Alan Adı

Türkçe Karakter İçeren Alan Adı

Alan adı yani domain web sitesine ulaşmamızı sağlayan adreslerdir. İnternet ortamında standart Latin alfabesi dışındaki harfler(ı,ç,ş,ü,ö) ASCII karakterlerine çevrilir. Farklı dillerde ki harf ve özel sembolleri tek bir standarda sokmak için ASCII karakterleri kullanılır.

URL Nedir?

URL Nedir?

URL kısaltmasının İngilizce açılımı Uniform Resource Locator, Türkçe karşılığı ise Standart Kaynak Bulucu olarak bilinmektedir.

Domain Park Etme – Park Sayfası Nedir?

Domain Park Etme – Park Sayfası Nedir?

Terim anlamı olarak alınan domainin park edilmesi ve sahibine gelir sağlaması amacıyla elde tutulan sayfalardır. Domain park etme diğer adıyla domain parking gerçek anlamda kullanmadığınız ve bu alan adıyla gelir elde etmenizi sağlayan işlemdir.

ICANN Nedir?

ICANN Nedir?

ICANN Hakkında, ICANN Nedir? ICANN kısaca internetin kararlılığını ve bütünlüğünü desteklemek için birlikte

Nic.tr Hakkında

Nic.tr Hakkında

Nic.tr Hakkında Nic.tr ODTÜ’ nün yönetiminde olan “.tr” uzantılı domainlerin alındığı kurumdur.