E-Ticaret

E-İhracat Gümrük İşlemleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

10 Temmuz 2019 14:06:31
0Yorum
311Okunma

E-İhracat Gümrük İşlemleri aslında düşünüldüğünün aksine normal gümrük mevzuatına tabidir. E-İhracat gümrük işlemleri sadece hızlı kargo firmaları aracılığı ile yönetildiği için gümrük bürokrasisi ya da müşavir maharetine ihtiyaç kalmadan yönetilebilirliği açısından kolaydır.

E-İhracat Nedir sorusunun en kısa yanıtı internet üzerinden çoklu dil ve para birimi olan e-ticaret sitenize gelen talepleri satışa çevirip kargo yolu ile yurtdışındaki müşteriye ulaştırmanızdır. Normal bir ürün gönderimi gibi e-ihracat gümrük işlemleri de gönderide bulunduğunuz ülkenin uluslararası ticaret antlaşmaları ve kendi özel mevzuatlarına tabidir. E-İhracat adına yapılan tüm çalışmalar Türkiye de çeşitli teşvik ve hibe avantajları barındırır. Özellikle B2B alanında yani toplu ürün satışına yönelik çalışmalar ayrıca teşvik kapsamında yer almaktadır.

E-İhracat Kargo

E-İhracat Kargo nun gönderileceği bölge, uzaklık ve hız şartları dikkate alınarak genel anlamda kilogram başına e-ihracat gümrük işlemleri masrafları ile beraber hızlı kargo firmaları tarafından belirlenen göreceli fiyatlarla gönderilmekte.

E-İhracat Portal

E-İhracat Portal çalışmaları özellikle muhasebe programlarının aktif kullanımı akabinde GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) bünyesinde belirlenen e-fatura kullanmanın gün geçtikçe tüm işletmelere zorunlu kılınması sonucu ortaya çıkan Web üzerinden bir çözümdür. Basit Web tabanlı bir portal üzerinden GİB ekranına entegre bir e-fatura çalışması piyasada yer alan birçok yasal entegratör firma tarafından yürütülebilir.

İhracat E-Fatura sı yine GİB portalında belirlenen formatlar tarafından e-fatura ya da e-arşiv fatura olarak gönderilebilmektedir.

Mikro İhracat

Mikro İhracat gümrük komisyoncusu yardımına ihtiyaç duymadan belirli sınırlar içerisinde yetkili kargo firmaları ile yürütebileceğiniz ihracat işlemleridir. Kargo firmaları bir kereye mahsus işletmenizin bazı evrakların kopyalarını kendisinde bulundurması koşulu ile e-ihracat gümrük işlemleri yle beraber kargolarınızı her defasında istediğiniz ülkeye ücreti mukabilinde yönlendirebilir.

Mikro İhracat teşvik işlemleri sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından, Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) ile gerçekleştirilmektedir. Kargo firmaları üzerinden yönetilen bu süreç sonrası Yük Teslim Talimat Formu (Konşimento) 7.500 Euro, 150 Kg mikro ihracat sınırları içerisinde yer almakta ise muhasebeniz tarafından teşvik kapsamında konşimento ile %18 KDV tarafınızdan geri alınabilmekte.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

İnsanlık tarihinin gördüğü gelmiş geçmiş en iyi sporculardan Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Muhammed Ali CLAY in kendisine çok güçlü bir insan olmasına rağmen bir televizyon söyleşisinde koruması olup olmadığı sorulunca başta duraksayıp sonra söylediği unutulmaz güzellikte sözleri, ‘Bir korumam var. Gözleri olmasa da görebilen, kulakları olmasa da duyabilen, hafızası olmadan her şeyi hatırlayan. Bir şey yaratmak istediğinde ona sadece 'OL' der, ama bu söz dilin söylediği veya kulakların duyabileceği gibi bir söz değil. En gizli düşüncelerini bile duyandır. Tahmin et bu kimdir. O Allah tır. O benim korumamdır, o senin korumandır.’

E-İhracat dışarıdan karmaşık gözüken ve yardım alınması gereken bir konu gibi gözükse de aslında tamamen nitelikleri öğrenmeye açık birinin işin içerisinde uygulamalı şekilde kendi başına rahatça kotarabileceği bir ticari faaliyettir. 

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER