E-Ticaret

E-İhracat Hukuk

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

29 Mart 2019 14:55:05
0Yorum
667Okunma

E-İhracat Hukuk u, Avrupa Birliğinin İşleyişine Dair Antlaşmanın maddelerini göz önüne alarak 15 Nisan 2010 tarihli Avrupa Birliği Görsel-İşitsel Medya Hizmetleri Yönergesinin yürürlüğe girmesini izleyen süreçte, Avrupa Birliği uyum düzenlemeleri çerçevesinde Türkiye de 5 Kasım 2014 tarihinde E-Ticaret Kanunu olarak yürürlüğe girmiştir.

Türk Ticaret Hukuku nun amir hükümleri de dikkate alınarak uluslar arası hukuka uygun hazırlanan bu e-ticaret kanunu düzenlemesi doğal işleyişi içerisinde e-ihracat hukuk unu da kapsamı içerisine alır. Kısaca Türkiye deki E-Ticaret Kanunu uluslar arası hukuk düzenlemeleri çerçevesinde hazırlanmış ve e-ihracat hukuk u olarak kapsamı çerçevesinde küresel anlamda geçerlidir. Uluslar arası ticaret dışarıdan zor gibi gözükse de, aslında bu ve benzeri e-ihracat hukuk düzenlemeleri ile hem tüketici hem de işletmeci hakları küresel anlamda korunmaya çalışılmıştır.

E-İhracat Dijitalleşme

E-İhracat Dijitalleşme Türkiye deki bütün gümrüklerimizde işlemlerin elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına elektronik ortamda ihracata 30 Nisan 2019 itibarıyla geçiliyor. Elektronik beyanname uygulaması demek mükelleflerin gümrük işlemlerinde çok önemli maliyet kalemi olan zamandan ve arşivleme maliyetinden ihracatçılarımızın kurtulmuş olması anlamına gelir. Gümrük personeli tarafından yapılan müzekkere düzenleme, gözetim uygulaması, dilekçe gibi tüm işlemler bu sistemde yer alacak. Gümrük işlemleri takip edilebilir bir elektronik ortamda şeffaf ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Bürokratik işlemler özelinde hız, güvenlik ve işlevsellik açısından tüm ihracat süreçleri sistem üzerinden takip edilebilecek olması aradaki evrak kalabalığı ya da iş gücü kaybını önlemesinin yanı sıra, küçük ve orta ölçekli işletmecileri, girişimcileri de bu cazibe alanına çekecek.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB)

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) Mikro İhracat kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT ) tarafından yapılmaktadır.

E-İhracat Devlet Desteği Mikro İhracat adı altında 20 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan gıda harici her gönderide KDV uygulanmaması üzerine kurgulanmıştır. Gönderi sınırı günlük mü, aylık mı ya da müşteri bazında mı derseniz, 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her işlem (Konşimento) başına değerlendirilmekte ve süreç kargo firmaları tarafından yönetilmekte.

Mikro İhracat

Mikro İhracat ile yapılmaya çalışılan ticari anlamda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli Türk girişimcisinin yurtdışına açılmasını teşvik etmek. Dijitalleşme ile beraber ilerleyen bu konu günümüzde oldukça fazla ilgi çekmekte, bunun başlıca nedenleri e-ticaret ve dolayısıyla küresel ticaret hacminin senelik %30 lar da seyreden büyüme oranları.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı tarafından Ankara da gerçekleştirilen "İhracatta Dijital Gümrük Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada,‘Güvenlik, gizlilik ve hizmet kalitesi konularında yaşanan endişeler sebebiyle elektronik ticaret toplam ticaretimize yüzde 4,1 olarak yansımıştır. Bu alanda dünya ortalaması yüzde 9,8 bu kapsamda bakanlık olarak E-İhracat Stratejisi ve Eylem Planı yürüttüklerini’ açıkladı.

Geçmişte görevde aldığım yarı devlet kadrosu yapılanmada tanıdığım en başarılı yöneticilerden biri olan ve öğrenecek daha çok şey varken uzak kaldığım Sedat şöyle söylerdi, ‘Herhangi bir konuda Devlet sektörü yük treni gibidir çok zor hareket eder ama harekete geçer ise kısa sürede yavaşlatamaz ya da önünde duramazsınız.’

Türk teknoloji hareketi başarılı olmak için birlik ve ilerleme ruhu ile çalışmalı, olmaz ise zaten teknolojik milli güç kendiliğinden harekete geçer.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER