E-Ticaret

E-İhracat İçin Uygun Sektörler

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

16 Eylül 2019 14:56:04
0Yorum
338Okunma

E-İhracat İçin Uygun Sektörler üzerine bir araştırma yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli husus çalışacağınız Pazar ihtiyaçları öngörüsü ve gümrük kargoya uygunluktur. E-İhracat için uygun sektörler belirlenirken unutulmamalı en büyük masraf kalemi olacak ürün gönderimi ve ürünün Xray üzerinden kontroller gümrükte kolay geçmesi.

E-İhracat Nedir dediğimizde sade bir şekilde açıklamak gerekir ise internet üzerinden çoklu dil seçeneği bulunan ve ödeme alabileceğiniz bir site aracılığı ile yaptığınız ticareti kargo yolu ile ulaştırdığınız resmi bir ticari faaliyettir. Bu nedenle e-ihracat için uygun sektörler ile ilgili seçim yaparken mikro ihracat üzerinden antlaşmalı kargo firmalarını kullanın ya da direk gönderi üzerinden hareket edin fark etmez maliyet kaleminizin en yüksek olacağı alan olması nedeni ile dikkatli davranmalısınız.

Örneğin, Almanya pazarına çalışacaksınız öncelikle hızlı kargo firmalarının 1. bölge olarak gördüğü bir bölge olduğu için göreceli olarak çok daha ucuza gönderide bulunabilirsiniz. Zeytinyağı, salça gibi gıda gönderimleri çok detaylı gümrük işlemlerine girebileceği için Xray kontrolünden kolay geçecek ürünler seçilmeli. Mesela gümüş işçiliği olan telkâri Xray de çok rahat el işçiliği bir takı ürünü olduğu anlaşılabilecek bir üründür. Aynı zamanda e-ihracat ile ilgili mevzuatın tamamı Avrupa birliği mevzuatına uygun düzenlendiği için ürünü üzerine lazerle isim yazılarak müşteriye özel tasarlayıp gönderdiğinizde, kişiye özel tasarlanmış ürün olması nedeni ile iade ve iptal şansını da ortadan kaldırmış olursunuz.

E-İhracat Siteleri

E-İhracat Siteleri ile ilgili özel yazılım yaptırmak oldukça maliyetli ve bir o kadar zaman alan zor iştir. Bu nedenle başlangıçta hazır paket e-ihracat hizmeti sağlayan kurumsal firmalar ile çalışmak her zaman çok daha pratik ve akılcı bir çözümdür. Hiçbir hazır paket yazılım taleplerinizi yüzde yüz karşılayamaz. Ancak %80 taleplerinizi karşıladığını düşündüğünüz yazılım fayda maliyet analizi yapacak olursanız sizin için oldukça yeterlidir.

E-İhracat Çözümleri

E-İhracat Çözümleri aslında başlamanızla beraber gelişen süreç içerisinde yaşayarak öğrenilecek bir durum. İhracat gönderilerinde sadece mikro ihracat tercih edecek olursanız bu süreci hızlı kargo firmaları yöneteceği için gümrük ve benzeri konularda doğru ürün seçimi ile başarılı olmanız oldukça olası. Bu nedenledir ki e-ihracat için uygun sektörler içerisinde ağır sanayi ürünleri çok bulunmamaktadır.

E-İhracat Kargo Mikro İhracat kapsamında yapılırsa, sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) bir kereye mahsus vereceğiniz şirket evraklarınız sayesinde süreç kargo firması tarafından yönetilmektedir. Gönderiler gümrük fiyatları dahil bölgeler bazında fiyatlandırılır.

Devlet E-Dönüşüm Çalışmaları

Devlet E-Dönüşüm Çalışmaları son hız devam etmekte. Özellikle e-devletin işlem kolaylığı ve veri tabanının şifrelemelerinin kolaylaşması ile beraber tüm devlet işlemlerinin elektronik platformdan yapılabilmesi planlanmakta. Bu ve benzeri çalışmalar kapsamında Kayıtlı Elektronik Posta, E-Tebligat ve E-İmza gibi çalışmalar zorunlu kılınmakta. Ayrıca gelir idaresi başkanlığının limitleri güncellemesi ile beraber e-fatura ve dijitalleşmeye geçiş tüm firmalara yayılmakta. Özellikle bu farkındalıklar ile beraber perakende ticareti olan birini e-ticaret de hala bulunmaması devrin gereklerinin gerisinde kalmak anlamına geliyor. Günümüzde yemek söylemek için bile restoran aramasının internet üzerinden yapıldığı düşünülecek olursa e-ticaret siteniz olması lüks değil gerekliliktir.

E-İhracat ise e-ticaretin çoklu dil ve para birimi seçeneği ile çeşitlendirilmiş halidir. Basitçe düşünelim internet yok iken yurtdışında katılacağınız fuarlardaki tanıtım maliyetlerinizi hesaplarsanız ihracat herkesin harcı değildir diyebilirsiniz. Ama artık küçük ve orta ölçekli işletmeler dahi e-ihracatı kolaylıkla yapabilmekte. E-ihracat için uygun sektörler o kadar çok ki bir sıralama yapmak mümkün değil.

Kargo uygunluğu dedik ama bazen kazanımlar bu uygunluğu bile gözden çıkarmanıza neden olabilir. E-ihracat için uygun sektörler içerisinde yer almayacağını düşündüğünüz mobilyacılık özellikle kur farkı kaynaklı şu aşamada Avrupa piyasasında oldukça talep görmekte. Ucuz Pazar olarak görülmemiz durumunu avantaja çevirmek sizlerin elinde.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Pek Bill Gates’in genel davranışları ile tutarlılık göstermeyen bir hikâye olsa da biraz düşünmemize sebep verebilecek güzel bir hikâye.

Bill Gates Microsoft'un bir seminerinde bilgisayar sektöründeki gelişmenin hızını anlatmak için şöyle bir benzetme yapmış. “Eğer VW firması son 25 yıl içinde bilgisayar sektörü kadar hızlı gelişmiş olsaydı bugün 500 dolara alacağımız arabalara 25 dolarlık benzin koyup dünya turu atmamız mümkün olacaktı.”

Birkaç gün sonra VW firmasının bir basın açıklaması yayınlanmış. “Eğer otomotiv sektörü Bill Gates in işletim sistemi gibi gelişmiş olsaydı, her alacağımız arabada tek koltuk olacak, diğer koltuklar için ekstra lisans parası ödemek zorunda kalacaktık; arabamız sadece bizim ürettiğimiz benzinle çalışacak, gösterge tablosundaki tüm ikaz ve uyarı ışıkları yerine üzerinde, ‘Arabanız geçersiz bir işlem yürüttü ve kapatılacaktır.’ yazan tek bir lamba olacaktı. Ayrıca her kazadan sonra arabanın hava yastıkları açılmadan önce bir düğmenin üzerinde ‘Hava yastıkları açılacak, emin misiniz?’ diyen bir ışık yanacaktı.”

E-ihracat için uygun sektörler içerisinde en uygunu katma değerli işlenmiş gıda ürünlerimiz olabilecekken maalesef bu konuda gümrük işlemlerinde ki sıkıntılar kaynaklı problemler yaşanılmakta. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Bill Gates yazılım sektöründeki en başarılı kişi değildi belki ama karşılaştığı sorunlara farklı bir bakış açısı ile çözüm üreten bir kişi.

Aynı problemlere aynı çözümleri üretip farklı sonuç almaya çalışmak deliliktir. Deneyin, ‘Deneyemedim.’ demektense ‘Denedim ama başaramadım.’ demek daha iyidir.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER