E-Ticaret

E-İhracat İşlemleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

18 Ekim 2019 13:58:08
0Yorum
263Okunma

E-İhracat İşlemleri kelimesinden genel olarak anlaşılan nasıl müşteri bulunacağı, nasıl ürün ulaştırılacağı ve gümrük işlemleridir. E-İhracat işlemleri bu kapsamda geçmişe oranla oldukça kolay bir şekilde masrafsız dijital pazarlama faaliyeti ve kargo firmalarının gönderi yönetimi ile çözümlenmiştir.

E-İhracat Nedir sorusunun en basit yanıtı normalde yapılan e-ticaret yazılımına çoklu dil ve para birimi seçeneği eklenerek arka planda her dil seçeneğine bir sayfa atayarak yapılan yazılım destekli ticarettir. Kelimenin tam açılımı Elektronik İhracattır. Bağlı olduğu sektörlerle beraber yürüttüğü çalışmalarda bu anlamda e-ihracat işlemleri olarak adlandırılır. E-İhracat işlemleri içerisinde en çok merak edilen gümrük işlemleridir. Gümrük işlemleri konusu eğer mikro ihracat kapsamında yapılıyorsa bu da 7500 Euro 150 Kg sınırları içerisinde her gönderi demektir. İşte o zaman ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) yetkili hızlı kargo firmalarının yönetiminde gümrük masrafları dahil bir gönderi yapılacağı için sizin için oldukça avantajlı bir durumdur. Süreç kontrolü çok uluslu büyük hızlı kargo firmalarının yönetiminde olduğu için gümrük müşavirliği için ayrıca hizmet almadan zahmetsiz bir çalışma yapmanız mümkün.

E-İhracat Siteleri

E-İhracat Siteleri nin birkaç başarılı örneği aşağıda sıralanmıştır.

  • qazzaq.com.tr
  • huzurtombstone.com
  • sarfteknik.com
  • enerjistore.com.tr
  • moderntarih.com

E-İhracat Nasıl Yapılır

E-İhracat Nasıl Yapılır sorusunun kısaca yanıtı az bir miktar sermayeyle firma açılışı, ürün tedariki ve iyi bir e-ihracat yazılımı ile dijital pazarlamanın etkinlikleri kararlılıkla kullanılarak yapılabilir.

E-İhracat Fatura konusunda muhasebenizden yardım almanız gerekir ancak yurt içi e-arşiv fatura işlemleri ile hemen hemen aynı standartlarda ilerlediği biliniyor. Fatura gönderiminde birçok ülkede İngilizce olarak bir format kullanılıyor.

Büyüyen Sektörler İhracat ve E-Ticaret

Büyüyen Sektörler İhracat ve E-Ticaret alanında inceleme yapıldığında aralarında bir şekilde düz bir orantı ile ilerledikleri söylenebilir. İhracat elektronik ortam ve dışında bağımsız bir şekilde bu yıl rekor kırarak %12’lerde bir büyüme gerçekleştirdi. Bu büyümenin birçok sebebi olsa da ana nedeni döviz kuru farkı kaynaklı diğer ülkeler tarafından ucuz bir Pazar olarak görülmemizden geliyor.

E-Ticaret de ise son yıllarda %40’larda gerçekleşen bir büyüme söz konusu. Yine genç nüfusun çoğalması ve benzeri birçok sebebi olsa da ana neden ekonomik sıkıntılar kaynaklı perakende ticaret maliyetlerine oran ile çok daha az maliyetle yapılan bir ticaret olması. Bu iki konunun buluştuğu yer ise yeni trend e-ihracat işlemleri.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Meluncan, ABD'nin güneydoğu eyaletlerinde, daha ziyade orta Apalaşya'nın Cumberland Gap yöresinde yaşayan birtakım toplulukları tanımlamak için kullanılan bir ifadedir. Dönemin Amerikan yasaları nedeniyle tam beyaz olmayanlar rahat yaşayamıyordu. Bu yüzden Meluncanların tüm yasal hakları elinden alınmış, evleri okulları yakılıp yıkılmıştır. Toplum içinde dışlanmışlardır.

Son senelerde, Meluncan halkının kökenine ilişkin, N. Brent Kennedy'nin yaptığı araştırmalar neticesindeki iddiaya göre, bu insanların ortak kökeni 16. yüzyılda İnebahtı Deniz Savaşı'nda Portekiz veya İspanyollara esir düşen ve sonrasında Amerika'ya getirilen 400 kadar Osmanlı Levent’ine dayandırılmaktadır.

Meluncan sözcüğünün kökeni bilinmemesine karşın yaygın kanı, bunun Fransızca karışık anlamına gelen mélange sözcüğünün bir bozumu olabileceğidir. Türk tezine göre ise bu kelimenin aslı, Osmanlıca'da melun can, yani “lanetlenmiş can” dır. Abraham Lincoln ve Elvis Presley gibi ünlü isimlerinde Meluncan olabileceği bilinmektedir.

Abraham Lincoln, Amerikalı siyasetçi, devlet başkanı, hukukçu. Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin ilk başkanıdır. Lincoln, Amerikan İç Savaşı'nda Amerika Konfedere Devletleri'ne karşı büyük bir galibiyet elde etti. Ülkenin birliğini korudu ve köleliği bitirdi.

Abraham Lincoln ’nün güzel bir sözü, “Bana okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız söyleyeyim, annemdir.”

Yaşadığımız dönem itibarı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin genel çıkarlarının, Türkiye Cumhuriyeti’nin genel çıkarları ile çatışması kaynaklı yaşadığımız problemler Amerikan halkına düşmanca bir tutum benimsememizi gerektirmez. Ancak Türk insanının ambargolar ile korkutmaya çalışmak oldukça trajikomik, çünkü e-ihracat işlemleri konusunda en çok çalışma bu dönem gelişti.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

E-İhracat Paketlerini İncele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER