E-Ticaret

E-ihracat Kargo

SSS

Cansu DABAN,
Editör

17 Ekim 2018 11:19:09
1Yorum
5495Okunma

E-ihracat Kargo, Yurtdışına gönderilecek mal bedeli 7.500 Euro ve ağırlığı 150 kg aşmayan gönderilerdir. Bu gönderiler gümrük müşavirliği hizmetine gerek kalmadan ETGB ile e-ihracat kargo firmaları tarafından gönderilmesini sağlayan hizmettir.

Yurtdışına mal gönderimi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığına ilişkin Gümrük Genel Tebliği Resmi Gazete’ de yayınlanan tebliğde belirtildiği üzere mikro ihracat, 150 kg ve 7500 Euro değerini geçmeyen, kati ve satış amacıyla yapılan, farklı bir rejimi gerektirmeyen Mikro ihracat işlemleridir.

 

E-ihracat kargo firmaları

Mikro ihracat gümrük müşavirliği hizmetine gerek kalmadan yetki verilmiş e-ihracat kargo firmaları tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de bu hizmeti veren e-ihracat kargo firmaları; DHL, FedEx, TNT, Aramex, PTT vb. Express kargo şirketleridir. Ayrıca 04.02.2013 tarihinden itibaren PTT’ye de temsil yetkisi verilmiş olup Basitleştirilmiş Usulde Ticari Eşya hizmetine başlanmıştır.

PTT ile yurtdışı gönderimi yapmak isteyen basitleştirilmiş usul ile mikro ticaret yapmak isteyen firmalar; gönderecekleri ürünleri mali müşavir vergi numarası, fatura seri numarası ve fatura numarası ile PTT Merkezlerine giderek ek ücret ödemeksizin posta yoluyla gönderebilirler. Ayrıca PTT tarafından gönderim işlemi yapıldıktan sonra verilen gümrük beyanının numarası veya bir örneği de gönderen kurum veya kişinin talep etmesi halinde verilebilmektedir.

İnternet sitesi üzerinden yurtdışına satış yaptığında bu ürünü e-ihracat kargo yöntemi ile gönderebilirsin.

 

Yurtdışına gümrüksüz mal gönderme

Eğer internet sitesi üzerinden satışını yaptığın ürün 150 kg ve değeri 7500 Euro altında ise bu işlem mikro ihracatla gerçekleştirilebilir ve mikro ihracatı tercih etmelisin. Çünkü bu gönderimler normal ihracat yöntemi ile yapıldığında fazla maliyet ve iş gücü demektir.

Mikro ihracat şekli ile e-ihracat kargo yoluyla gönderim için genel olarak şu evraklar istenmektedir.

  • 1 adet dolaylı temsil yetki belgesi; (Genel Talimatların ekinde imza sirküleri kopyası ve Orjinal Dolaylı temsil belgesi ile 1 defaya mahsus olmak üzere eklenmelidir)
  • İhracat bilgi formu
  • Orjinal maliye onaylı Türkçe fatura (Faturada, Eşyanın detaylı Türkçe tanımı, cinsi, türü her kalem için ayrı ayrı belirtilmelidir)

Bu evraklar e-ihracat kargo firmasından temin edilebilmektedir.

Posta idaresi veya hızlı kargo şirketleri aracılığı ile gönderimi yapılan bu yurt dışı satışlar e-ihracat olarak tanımlandığından eğer bu ürünlerin üretimi siz yapıyorsanız bu üretim sırasında katlandığınız KDV vergilerinin indirim konusu yapamadığınız kısmını iade olarak alabilirsiniz.

 

Yurtdışına mal satışında KDV

E-ihracat’ ta KDV iadesi alabilmek için;

Posta İdaresi veya kargo şirketinin düzenlediği ve eki eşya listesinde, malı yurt dışına gönderen kişi ya da şirket isminin yer aldığı liste muhteviyatının gümrükçe onaylanmış halini içeren gümrük beyannamesini,

Satış faturalarının fotokopisi veya listesini,

İhracatın gerçekleştiği döneme ait indirilecek katma değer vergisi listesi ile ihraç edilen malın bünyesine giren vergi miktarına ilişkin hesaplamaları gösterir tablo’ yu ibraz ederek bağlı bulunduğu Vergi Dairesine dilekçe ile başvurmalıdır. Bu işlemleri muhasebeciniz rahatlıkla yapabilmektedir.

 

E-ihracat kargo fiyatları

E-İhracat işlemlerinin artmasıyla yurtdışı gönderim maliyetleri de eskisine göre düşüş sağlamıştır. E-ihracat kargo fiyatları, e-ihracat kargo firmaları tarafından farklı kargo fiyatları sağlanmaktadır. En iyi e-ihracat kargo fiyatı için hizmet almak istediğiniz kargo firmalarından teklif almanız en iyi e-ihracat kargo fiyatı almanızı sağlayacaktır.

 

E-ihracat nasıl yapılır

Günümüzde ticaret yapmak oldukça kolaylaşmış durumdadır, artık tüketiciler dünyanın herhangi bir ülkesinden istediği bir ürünü veya hizmeti kolayca internet üzerinden arayıp bulabiliyor ve e-ihracat çözümü ile satın alabiliyor. Aynı şekilde bizde bu pazarın içerisine girerek üretmiş olduğumuz ürünleri yurtdışına kolayca e-ihracat yaparak satabilir daha fazla kazanabiliriz.

E-İhracat yapabilmek için öncelikle iyi bir e-ihracat yazılımı ihtiyacımız var. E-İhracat yazılımı ile hemen yurtdışına satışa başlayabilirsiniz.

E-ihracat yazılımlarını incele ve hemen yurtdışına satışa başla

Yorumlar (0)

Şahin Pınar, 03 0 2019 12:56:58
madagaskar'dan türkiyeye kargo fiyatı nekadar olur? 20kg, 50kg ve 100kg

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER