Kategoriler

E-İhracat Nasıl Yapılır?

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

01 Nisan 2019 09:20:55
0Yorum
665Okunma

E-İhracat Nasıl Yapılır dediğimizde aslında e-ticaret in bir kolu olarak görülebilir, çoklu dil ve para birimi desteği sunan, küresel anlamda kabul görmüş standartlarda e-ticaret yazılımları ile yapılır. E-İhracat Nasıl Yapılır sorusu son günlerde oldukça fazla sorulur oldu bunun başlıca nedeni, incelediğinizde fark edeceğiniz ticari cazibe alanı.

Mikro İhracat ticari anlamda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli Türk girişimcisinin yurtdışına açılmasını teşvik etmek amaçlı 7.500 Euro, 150 Kg kadar ihraç edeceğiniz ürünlerde KDV %0, yani iç pazara oran ile %18 daha karlı bir ticaret. Kur farkının da yarattığı avantaj göz önüne alınır ise günümüzün en çok kazandıran ticari faaliyetlerinden biri. Mikro İhracat sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı üzerinden operatör sıfatıyla yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT) tarafından yapılmaktadır.

E-İhracat nasıl yapılır denildiğinde çok da kafa karıştırmamak lazım, yurtdışına ürünlerinizi kredi kartı ödemesi ile internetten satmak.

E-İhracat Nasıl Yapılır Aşamaları

Araştırma Geliştirme; Girişimci ya da İşletmeci iseniz beğendiğiniz ve kullandığınız yani tecrübe ettiğiniz e-ticaret sitelerini örnek alan bir geliştirme çalışması yapın.

Resmi Ticari Faaliyetleri Hazırlama; E-Ticaret tamamen yasalar çerçevesinde bir ticari faaliyet olduğu için Şahıs, Limited veya Anonim Şirket evraklarınızın hazır olması gerekir.

Yazılım Firması Bulma; Arge çalışması yaparken listelediğiniz ve özelliklerini geliştirebileceğinizi düşündüğünüz potansiyelde ya da referans e-ticaret siteleri olan yazılım firmaları ile asgari müşterekte anlaşın, unutmayın bu hazır bir e-ticaret yazılımı.

Muhasebe Programları; Gelir İdaresi Başkanlığının zorunlulukları ile büyük ölçekli çalışan çoğu firma e-fatura ya da e-arşiv fatura ya geçmiş olmasına rağmen bunu yapmadıysanız yapın.

Kargo& Ödeme Sistemleri; E-İhracat ta ürün satışı için olmaz ise olmaz, hızlı kargo firmaları ve bankanız ile Sanal Pos antlaşmalarınızı yapın.

E-ticaret Site Yönetimi; Bu aşama sizin ilgi alakanıza ya da bu işe istihdam edebileceğiniz bir admin almanıza bağlı ki aslında çok kısa bir eğitim ve zamanla oluşacak tecrübe ile yapılabilir.

Seo ve Tam Faaliyet; Seo (Search Engine Optimization) ki en basit açıklaması ile arama motorunda sattığınız ürün yada hizmetle ilgili yapılan aramalarda öncelik düzeyinizi belirleyen arama motoru algoritması için yazılım firmanızdan destek alın ve çok çalışın.

Geribildirim Toplama; Tam faaliyet sonrası en önemli çalışmadır, tamamen sizi bir sonraki aşamaya yani topladığınız geri bildirimleri doğru analiz edip hızlı aksiyon alarak kendini geliştirme aşamasına götürür.

Bireysel E-İhracat Nasıl Yapılır

Bireysel E-İhracat Nasıl Yapılır derseniz şahıs firması olarak kurduğunuz firma üzerinden e-ihracat yazılımı ile ürün yada hizmetlerinizi son tüketiciye sunarak.

E-İhracat Sitesi kurma üzerine çalışmaların yoğunlaşmasının ana sebebi, e-ticaret ile beraber ilerleyen süreç günümüzde oldukça fazla ilgi çekmekte, bunun ana nedenleri küresel e-ticaret hacminin senelik %30 lar da seyreden büyüme oranları.

E-İhracat Eğitimi

E-İhracat Eğitimi şu aşamada ülkemizde birkaç üniversitede e-ticaret başlığının yanında alt başlık olarak ya da e-ticaret yazılım firmalarında eğitimleri verilen kısa kurslar. Bu tip eğitimler ne kadar temel açıdan sizi bilgilendirse de iş içerisinde karşılaşacağınız sorunlara karşılık sizlerin üreteceği çözümler ile geçen süreç içerisinde öğrenmek en sağlıklısı.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Türk ticari hayatının mat edilemeyen ismi Turkcell in kurucusu Mehmet Emin Karamehmet çok göz önünde olman bir kişi olsa da basına yansıyan unutmadığım bir sözü tarihe geçecektir, ‘Turkcell Türk kalacak.’

Hayatta ilkeleriniz olmaz ise pusulası olmayan bir kaşife benzersiniz.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER