E-Ticaret

E-İhracat Tarihçesi

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

17 Nisan 2019 10:22:44
0Yorum
306Okunma

E-İhracat Tarihçesi tüm e-ticaret tarihi son yirmi beş yıla sığdığı düşünüldüğünde eşgüdümlü olarak geliştiği söylenebilir. Esas e-ihracat tarihçesi nin aktif başlangıcı ise uluslar arası hızlı kargo firmalarının konu ile ilgili pazar talebine karşılık geliştirmeleri ile göz önüne çıkmıştır.

Dünyada E-İhracat Tarihçesi aslında en sağlıklı Web in kurulmasını takiben son kullanıcıya uygun modelle ile 1995 ler de Amazon.com gibi başlangıçta kitap satışı yapan benzeri sitelerle başlamıştır. E-İhracat tarihçesi süreci içerisinde en çok dikkat çeken gelişme ise Alibaba.com oldu ki devasa Çin pazarını, aracıları ortadan kaldırıp tüm dünyaya açtı.

İhracat Kapama Tarihi

İhracat Kapama Tarihi ihracata ilişkin fatura tarihi ve ihracat kapanış tarihlerinin farklı olması durumunda KDV ve KVK açısından beyan edileceği vergi dönemi ile ilgilidir.

Fiili İhracat Tarihi Nedir

Fiili İhracat Tarihi Nedir sorusunun yanıtı için ihraca konu eşya, buna ilişkin gümrük beyannamesinin tescili sırasında bulunduğu durum ve niteliğini gümrük denetiminden çıktığı sırada da aynen muhafaza etmesi ile beraber bu haliyle Türkiye gümrük bölgesini terk etmesi koşuluyla fiilen ihraç edilmiş olur ilkesinden hareket edilir. Fiili tarihte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı dijital sistemine girilmesi ile belirlenmiş olur.

Fiili İhracat Tarihi Sorgulama Uygulama.gtb.gov.tr/BeyannameSorgulama/ üzerinden dijital olarak takip edilebilmekte ve ticari kazançta elde etme tahakkuk esasına bağlanmış bulunmaktadır.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı tarafından yakında gerçekleştirilen İhracatta Dijital Gümrük Tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ‘2019 un bakanlık için icraat yılı olacağını söyledi ve tüm işlemlerin elektronik yapıldığı ihracat uygulamasına geçiyoruz.’ denilerek ihracatta dijitalleşmenin önü açıldı.

E-İhracat Faturası İntaç Tarihi

E-İhracat Faturası İntaç Tarihi işlemin GİB üzerinden dijital ortamda kapanma tarihidir. İhracatta bu konunun hassasiyeti vergi ödemesi ile alakalı olup, kanunen bir gelir veya gider unsurunun özel bir düzenleme bulunmadığı sürece, mahiyet ve tutar itibariyle kesinleştiği dönem kazancının tespitinde dikkate alınması gerekliliği vardır.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

20 Temmuz 1974 Sabah saat 05:00 Kıbrıs bayrak radyosu Türk Mukavemet Teşkilatı ndan kod adı Toros olan rahmetli Türk büyüğü Rauf Denktaş ın radyo beyanatı ‘Bugün, bu anda kahraman Türk silahlı kuvvetleri Kıbrıs ın her yanında havadan ve denizden çıkarma yapmaktadır. Gazanız mutlu olsun, sabırlı olunuz, harekatın zaferle bitmesini bekleyiniz.’

Rauf Denktaş anılarında yaşanan duygu yoğunluğunu çok iyi ifade eder. ‘Birden bire derinden top sesleri, hemen arkasından Gönyeli ovalarına yağan paraşütler. Etrafa baktım ağlayanlar çoktu, yere kapanmış toprağı öpenler vardı, ben de ağlamaktaydım. Her yerde, herkesin yürüyüşü bile değişmişti, başlar dik, gözlerde sevinç ve gurur vardı. Geldiler ya ölsek de gam yemeyiz artık diyordu herkes. Her Türk ün içinde Rum un yıllarca, sınırlardan çalıp dinlettiği ve bizimle alay ettiği ‘Bekledim de gelmedin’ şarkısının uyandırdığı öfke ve acı vardı, gelmişlerdi işte!’

Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Ebay.com un kurucusu Pierre Omidyar ın güzel bir sözü, ‘Ne beklediğinizi bilmediğinizde, beklenmedik şekilde hazırlanın.’

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER