E-Ticaret

E-İhracat Teşvikleri

SSS

Çığ KAYMAZ,
Editör

15 Nisan 2019 11:56:09
0Yorum
562Okunma

E-İhracat Teşvikleri içerisinde en çok ön plana çıkan teşvikler aşağıdaki şekilde sıralanmıştır. E-İhracat teşviklerinden faydalanabilmek adına danışmalık almak oldukça mantıklıdır.

  • Mikro İhracat Teşviki; 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.
  • Kosgeb İşletme Kurma Teşviki; İşletme projesinde E-Ticaret yazılımı kapsam içerisinde gider gösterilebilmekte.
  • Kosgeb İhracat Teşviki; Vergi ödemelerinde ve Gümrük masraflarında ihracat cirosuna oran ile indirim, uzun vadeli ödeme atlatmalı veya hibe kredi uygulanabilmekte.
  • Teknopark ARGE Teşvikleri; E-Ticaret yazılımının sizin adınıza özel geliştirilmesi durumda Kdv alınmaması.
  • Banka Leasing leri; E-Ticaret yazılımları leasing kapsamında ürün grubunda yer almasından dolayı %1 Oranında Kdv ve uygun faizli kredi.

E-İhracat Platformu olarak örneklendirilebilecek siteler aşağıda sıralanmıştır.

  • QAZZAQ.COM.TR
  • HUZURTOMBSTONE.COM
  • SARFTEKNİK.COM
  • ENERJİSTORE.COM.TR
  • MODERNTARİH.COM

E-İhracat Hibe Destekleri

E-İhracat Hibe Destekleri son dönem itibari ile hazırlanan Ekonomi ve Ticaret paketleri içerisinde iç piyasadaki olumsuz gelişmelerin önüne geçmek, küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve dolayısıyla ekonomiyi canlandırmak amaçlı sekiz ayrı kalemde e-ihracat teşvikleri kapsamında hibe desteği verilebilmekte.

1- Yurtdışı seyahat harcamaları.

2- Yurtdışı pazar raporları harcamaları.

3- E-ticaret sitelerine üyeliklerle ilgili harcamalar.

4- Kalite belgelendirme ve test analiz raporları ve sertifikalandırma harcamaları.

5- Yurtdışında ofis-depo-mağaza-showroom-reyon, kiosk kira harcamaları.

6- Yurtdışı markalaşma harcamaları.

7- Yurtdışı tanıtım harcamaları.

8- Yurtdışı fuar harcamaları.

Türkiye E-İhracat

Türkiye E-İhracat Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nın resmi olmayan dış ticaret verilerine göre E-İhracat toplam ihracata oranı sadece %0.3 seviyesinde yani 2017 yılında 158 Milyar Dolar ihracatın şu aşamada sadece 400 milyon dolarını e-ihracat ile gerçekleştirmişiz. Gelişmiş ülkelerde bu oran %10 seviyesine ulaşmış durumda.

E-İhracat Siteleri nin çoğalması ve e-ihracat teşvikleri ile beraber pazardaki bu boşluğun kapatılması öngörülmekte.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin kararlı adımları ile 2019 yılında ülke ekonomisinin sürdürülebilir ihracat ile kalkınması hedeflenmekte.

E-İhracat Kargo

E-İhracat Kargo nun gönderileceği ülke, uzaklık ve gönderi hızı dikkate alınarak verilse de genel anlamda ortalamada kilogram başına gümrük masrafları ile beraber 5 ila 25 Dolar gibi bir fiyat ile hızlı kargo firmaları tarafından süreç yönetilmekte. Normal yurtdışı kargo gönderilerine oran ile bu konuda uzmanlaşmış hızlı kargo firmaları tarafından gerçekleştirilecek kargo gönderileri daha az bürokratik engele takılmak ile beraber yine uluslar arası gümrük mevzuatına uygun şekilde gerçekleştirilmektedir.

E-Ticaret in Geleceği Üzerine

E-Ticaret in Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Ekonomide ihracat imkanları eğrisi kurabilmek için üretim imkanlarınızın piyasalar ile rekabet edebilmek adına en azından eşit olması gerekliliği vardır. Üretim imkanlarını ortadan kaldıran transit ülke anlayışına bağlı yanlış politikalar sonucunda gelişmekte olan ülkeler üretici rekabet şansını yitirmiş ve kur farkı sebepli ekonomik daralma yaşanmaya başlamıştır. ABD Dünya geneline son yirmi yılda ekonomileri bağımlı hale getirme adına denetimsiz para genişlemesine gitmiş ama bu genişlemenin kaynakları gelişmekte olan ülkeler tarafından üretime aktarılmak yerine hızlı lüks tüketim ve lansman giderlerine ayrılmıştır. ABD nin ithalata bağımlı kıldığı bu çeşit ülkeler en son ABD nin kapalı ekonomi, E-ticaret te dahil ticaret yollarının tek hakimi benim şeklinde popülist politika değişiklikleri ile en büyük finansal zararı görmüşlerdir.

Ülkemiz çalışkan ve üretken bir insan yapısına sahip ve ticaretin gerektirdiği tüm özgüveni içinde barındıran bir toplum yapısına sahipken bu imkanların kısa vadeli basit kazanımlar adına kısıtlanması hepimizin zararına olsa da gerekli tedbirleri alabilmek irade meselesidir.

Çocukluğumdan hiç unutamadığım bir söz, ‘Tevekkeltü Alallah’ Allah arkanda ama her şeyi Allaha bırakma.

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER